Haber Detayı
17 Ocak 2020 - Cuma 14:49
 
20 Ocak Iğdır'da Azerbaycan Şehitleri anıldı
Iğdır'da, Azerbaycan’ın bağımsızlığın sembolüne dönüşen ve tarihe "Kanlı Ocak" olarak geçen 20 Ocak Katliamının kurbanları anıldı.
Iğdır Haberi
20 Ocak  Iğdır'da Azerbaycan Şehitleri anıldı

  Iğdır'da, Azerbaycan’ın bağımsızlığın sembolüne dönüşen ve tarihe "Kanlı Ocak" olarak geçen 20 Ocak Katliamının kurbanları anıldı.

Serdar Unsal/Iğdır/Serhat Birikim

            Iğdır  Azerbaycan Evi Derneği  1990 yılında yaşanan katliamda hayatını kaybedenleri anmak için anma programı düzenlendi.

           Hacı Yusuf Hacer camisinde  Türkiye ve Azerbaycan'da şehit düşenler için Kuran-ı Kerim okunup, duaların edildi.

         Ehlibeyt Alimler Derneği başkanı Veli Beder , Ruslar ve  Ermeniler  Azerbaycan da katliam yapmışlardır. Rus saldırısında vatanlarını kurmak için şehit olanları rahmetle anıyoruz.’dedi ve Kuranı Kerim okudu.   

            Cuma namazı çıkışın da bir basın açıklaması yapan Iğdır Azerbaycan Evi Derneği başkanı Serdar Ünsal ‘ .

20 OCAK 1990 ŞİMDİKİ BAĞIMSIZ  AZERBAYCAN´IN TEMELİNİN ATILDIĞI GÜN….

            20 Ocak-Azerbaycan Türklerinin Kahramanlık Destanı…Hürriyet.. Hürriyet !! Diye haykıran Türklerin şehit edildiği gün..

            Bundan 30 sene önce Azerbaycan' da bağımsızlık mücadelesi verildi ve bir kahramanlık destanı yazıldı. Sokaklara dökülen halk, tüm dünyaya "Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez" diye haykırdı…

            Ruslar, bağımsızlık ateşiyle yanıp tutuşan Azerbaycan Türk'ünün bağımsızlığını istemiyor. Fakat Azerbaycan kaynıyor. İnsanlar hürriyet hürriyet diye haykırıyor ...

          70 yıllık esaret canlarına tak demiş ..Artık özgür bağımsız olmak istiyorlar 3 renkli bayraklarının dalgalanışını seyretmek istiyorlar...

           Türkiye gibi ,Atatürk'ün kurduğu cumhuriyet gibi hür ve bağımsız bir Azerbaycan Türk devleti kurmak istiyorlar. Sömürülmek Rusların emrinde yaşamak istemiyorlar bu nedenle her fırsatta "bağımsız Azerbaycan "diye haykırıyorlar

         Fakat Ruslar 70 yıldır sömürdükleri Azerbaycan'ı kolay kolay bırakma niyetinde değiller çünkü Azerbaycan da petrol var,Doğal gaz var ...

      Yıl 1990. Aylardan Ocak. 19'u 20'ye bağlayan gece (Kanlı Ocak, Gara Yanvar)Bakü'de kızılca kıyamet kopmaktadır. 35.000 kişilik ağır silahlarla donatılmış alfa birlikleri ve DTK-a adlı özel imha birlikleriyle Moskova Azerbaycan'ın başşehrini işgale başlamıştır. İşgal operasyonunun adı "UDAR"dır.T-72, T-80 ve BMP-3 tankları Bakü'de Azatlık Meydanı'nı kuşatmıştır.

          Yatağından fırlayan Azerbaycan Türkü Azatlık Meydanı'na yığılır. İşgal tanklarının üzerine bedeniyle yürür. Yegane silahı canıdır. Canıyla vuruşur tanklara ve zırhlı işgal askerlerine karşı. Dünya sağırdır, kördür ve de dilsizdir. Nasıl olsa akan Türk'ün kanıdır. Ne kıymeti var ki... Bir gün içinde 170 can düşer Azatlık Meydanı'na. 87 yaşındaki Babayeva  Surayya Latif Kızı'ndan, 15 yaşındaki Huseyinov Nariman Veli Oğlu'na kadar 170 can, can Azerbaycan'ın bağımsızlığı hürmetine düşer toprağa. Binlerce insan denize dökülür. Kesin ölenlerin sayısı belli değildir. Ateş düştüğü yeri yakmıştır. Yanan Türk insanının yüreğidir.

      Ama Ruslar bir şeyi hesap etmemiştir. Artık bağımsızlık yolundan dönüş yoktur...Binlerce  şehit verseler de bağımsızlığa koşulacaktır.Büyük Türkçü Rahmetli Ebülfez Elçibey ,Azatlık meydanında bir kez daha haykırır "Mehmet Emin Resülzade'nin  dediği gibi "BİR KERE YÜKSELEN BAYRAK BİR DAHA İNMEZ"

      Azerbaycan halkı bağımsızlık yolundan vaz geçmez. Neye mal olursa olsun Azerbaycan bağımsız olacaktır. Her yerde 3 renkli bayrağımız dalgalanacaktır. Gün bağımsızlık günüdür. Sovyet imparatorluğu dağılıyor.Tek dişi kalmış  canavardır. Yapacağı bir şeyi yoktur. Yaşasın bağımsız hür Azerbaycan "

         Ve  o günden sonra bağımsız Azerbaycan'ın temelleri atılır. Sovyetler ülkeden  çıkarılır. Sınırlar çizilir. Milli para basılır.Hür dünya Bağımsız Azerbaycan'ı tanır.

             Merhum Elçibey den sonra bağımsızlık bayrağını devralan Merhum Haydar Aliyev ve Cumhurbaşkanı İlham Aliyev kanla yazılan Azerbaycan bağımsızlığının bilincinde Azerbaycan devletini güçlü ve Azerbaycan Türk'ünü de mutlu etmek için fedakarca çalışmaktalar.

       İşte bugün 20 Ocak olaylarının 28. yıldönümünü anıyoruz. şehitlere Allah'tan rahmet diliyorum. Bugün o şehitler Karabağ Hocalı şehitleri gibi Şehitler hıyabanında yatmaktadır.

            20 ocak karanfillerin ağladığı gün..Yüreklerin yandığı gün..Ağla karanfil ağla Türklük dünyası denildiği gün..Türk'ün Türk’ ten başka dostunun olmadığı (satılmış ve hainler hariç)gün..Bu günü hiçbir Türk unutmayacaktır....

      Bugün Şehitler Hıyabanın da o Kanlı Ocak şehitleri ile Karabağ şehitlerinin koyun koyuna yattığını görürsünüz.

           Merhum cumhurbaşkanı Haydar Aliyev bu günü yas matem günü ilan etmiştir. Artık Azerbaycan da 20 ocak günü her yer kapalıdır.Her yer siyahlara bürünmüştür. Her Azerbaycan Türk'ünün gönlünde Rus tanklarının açtığı yara vardır. Yeni yetişen nesile Rusların Ermenilerin yaptığı katliamları iyi anlatmak lazım..Onlardan dost olunmayacağını genç beyinlere işlemek lazım...

            Bugün, Vatanını canından aziz bilen, bedenini siper ederek Azerbaycan Türkü´nün bağımsızlık yolunu açan vatanperver insanlar uyuyor Şehitler Hıyabanı´nda….

        Onlar ölümden korkmadılar, ölümün üzerine yürüdüler, öleceklerini bile bile….Onlar için vatan,millet,özgürlük her şeyden önemliydi….            

              Mevzubahis Azerbaycan’sa gerisi teferruattı onlar için…70 yıldır esaret altında olan Azerbaycan’ın özgürlüğü için ölmek onlar için toy bayramdı…

            Ama bugün Ülke topraklarının yüzde 20´sin de hala Ermeni işgalinin sürmesi dolayısıyla ,30  yıldır endişeli, heyecanlı,ıstıraplı Şehit Ruhu….. Dile gelecek nerdeyse hani benim hür bıraktığım topraklar hala neden işgal altında ….!!!??

            O soğuk Ocak gecesi verilen canlar, Azerbaycan için son değil bir başlangıç olarak tarihte yerini alırken Şehitleri ve bağımsız Azerbaycan’ın temelini atanları bir kere daha rahmetle anıyor yeni yetişen Azerbaycan Türk gençliğini atalarına layık olmaları dileğinde bulunuyorum.

Çünkü şairin dediği gibi “Bayrakları Bayrak Yapan Üstündeki Kandır ! Toprak Eğer Uğrunda Ölen Varsa Vatandır.'dedi.

Anma toplantısına Araz Doğa Sporları ve Kültür Kulübü Başkanı Serpil Önal da destek verdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 20, Ocak, , Iğdır'da, Azerbaycan, Şehitleri, anıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı