Haber Detayı
12 Ağustos 2016 - Cuma 14:30
 
2016 - Kpss Ortaöğretim/Önlisans Başvuruları Başladı
Kars’ta devlet memuru olmak için yapılacak olan sınava girmek isteyen adaylar, Cumhuriyet Anadolu Lisesi’ne müracaat edecekler.
İstanbul Haberi
2016 - Kpss Ortaöğretim/Önlisans Başvuruları Başladı

Kars’ta devlet memuru olmak için yapılacak olan sınava girmek isteyen adaylar, Cumhuriyet Anadolu Lisesi’ne müracaat edecekler.

 

Tacettin DURMUŞ / Serhat Birikim/Kars

 

Devlet memurluğu için ortaöğretim ve önlisans düzeyinde yapılacak olan sınava başvurular, 09 Ağustos 2016 tarihinde başladı. Başvurular 24 Ağustos 2016 tarihine kadar devam edecek. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından sınavla ilgili olarak hazırlanan kılavuz ÖSYM’nin internet sitesinde yayınlandı.

 

Cumhuriyet Anadolu Lisesi Müdürü Sait Gürek, 2016-KPSS’ye lise son sınıf öğrencileri ve lise mezunları ortaöğretim seviyesinden, iki yıllık meslek yüksekokulu öğrencileri ve mezunlarının ise Önlisans seviyesinden sınava başvuru yapabileceklerini belirtti.

 

İlimizde sınava gireceklerin Kars Cumhuriyet Anadolu Lisesi’ne başvurmaları gerektiğini açıklayan Müdür Gürek: “Adaylar başvurularını kendi bireysel şifrelerinden yapabilecekleri gibi, bir başvuru merkezine giderek de başvuru yapabilirler. ÖSYM tarafından ilimizde başvuru merkezi olarak Cumhuriyet Anadolu Lisesi belirlenmiştir. Devlet memuru olmak için yapılacak olan sınava başvuru yapmak isteyen adayların, nüfus cüzdanı ve diplomaları ile birlikte Cumhuriyet Anadolu Lisesi’ne başvurmaları gerekiyor.

                ÖSYM tarafından başvuru bedeli olarak 55 TL olarak belirlenmiştir. Adaylar başvurularını yaptıktan sonra başvuru bedelini kılavuzda belirtilen bankaların birine yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Aday, başvurusunu sisteme işledikten sonra, başvuru bedelini bankaya yatırmaz ise başvurusu geçerli olmayacaktır. Adayların bu konuya dikkat etmeleri gerekmektedir.

                2016-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans Sınavı, Ön Lisans Düzeyinde 22 Ekim 2016 tarihinde, Ortaöğretim Düzeyinde ise 23 Ekim 2016 tarihinde yapılacaktır. Sınavlar, sabah saat 9.30'da başlatılacaktır.

                Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) bünyesinde din hizmetlerinde görev alacak personelin atanmasında kullanılacak puanların hesaplanmasında, KPSS Genel Yetenek ve Genel Kültür Testleri sonuçları kullanılacaktır. Bu nedenle, Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetlerinde görev almak isteyenler, KPSS’ye ve 6 Kasım 2016 tarihinde yapılacak Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testine (DHBT) katılmak zorundadır. Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetlerinde görev almak amacıyla sınava girecek adayların, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan duyuruları, sınava başvuru yapmadan önce dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

                KPSS Ortaöğretim/Önlisanas sonuçları, 10.11.2016 tarihinde ÖSYM tarafından açıklanacaktır.” Dedi. ist

Kaynak: Editör: Mustafa Küpeli
Etiketler: Kars’ta, devlet, memuru, olmak, için, yapılacak, olan, sınava, girmek, isteyen,
Yorumlar
Haber Yazılımı