Haber Detayı
27 Temmuz 2020 - Pazartesi 10:19
 
Iğdır’da Bahçe ürünlerini toplamaya ve satmaya devam ediyor.
İlkbahar aylarında tarlalarında domates, biber,karpuz, kavun ekimini yapan üreticiler, ekimini yaptıkları ürünleri satmaya devam ediyor.
Iğdır Haberi
 Iğdır’da Bahçe ürünlerini  toplamaya ve satmaya devam ediyor.

Iğdır’da Bahçe hasatlarını sürdürmeye devam eden üreticiler, tarlalarında yetiştirdikleri ürünleri  toplamaya ve satmaya devam ediyor.

            İlkbahar aylarında tarlalarında domates, biber,karpuz, kavun ekimini yapan üreticiler, ekimini yaptıkları ürünleri  satmaya devam ediyor. 

  Serdar Unsal/Iğdır/Serhat  Birikim/Iğdır

       Üreticiler, karpuz,kavun ve domatesin piyasada bol olması nedeniyle fiyatlarda büyük oranda düşüş yaşandığını ifade ettiler.Iğdır’da  yerli sebze ve meyve ekimini yapan Abdullah Yücal, domatesin kilosunu bir liraya bile satamadıklarını söyledi. Organik olarak yetiştirdikleri domates için pazar sorunu yaşadığını ve bu yıl piyasada domatesin fazla olması nedeniyle zarar ettiklerini belirten Yücal, en büyük sorunlarının ildeki büyük market ve işletmecilerin yerli ürüne yanaşmadığını kaydetti.

Bağ ve bahçelerde yetiştirilen domateslerin hormonsuz, sağlığa hiçbir zararının olmadığını kaydeden Yücal, Pazar sorunu yaşıyoruz.Alıcı yok.Bu dometesin fiyatı 1 TL olamaz daha bir ay öncesine kadar 5- lıraya yiyorduk.Tarladaki ürünü toplamaya bile gerek yok toplama işçi parasını bile kurtarmıyor.

En Büyük Sorun Pazar Sorunu?

Yerli ürünlerin en büyük problemlerinin Pazar sorunu olduğunu vurgulayan Abdullah Yücal,: ?Biz yerli üreticilerin en büyük sorunlarının Pazar sorunudur. Iğdır sebze halinde komisyoncular Diyarbakır dan kavun getirip satıyor bizim kavunumuzu almıyorlar. Yetkililer bu işe müdahale etmelidir. Iğdır kavunu ile Diyarbakır kavunu bir olamaz bizim kavunun tadı farklıdır. Bu kavunu maliyetine istiyorlar. Emeğimize yazık değilmi.?Iğdır sebze halindeki komisyoncular dışarıdan kavun karpuz getirmeseler bizde ürünlerimizi uygun fiyata onlara satarız emeğimizin karşısını alırız. Bu gidişle ekim yapmayacağız. Birileri Iğdır da tarımı çiftçiliği öldürüyor.

 

 

            Yücal,” Maliyetlerin yüksek olduğunu, buna karşılık ürünlerine alıcı bulamadıklarını, yetkililerden pazar bulmaları konusunda yardım istediklerini anlattı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Iğdır’da, Bahçe, ürünlerini, , toplamaya, ve, satmaya, devam, ediyor.,
Yorumlar
Haber Yazılımı