Haber Detayı
12 Ağustos 2017 - Cumartesi 15:06
 
Ilgar Tüneli İnsanlığa Hizmet Edecek"
Ardahan Valisi Mehmet Emin Bilmez, Ilgar Tüneli'ne ilişkin, "Bu projeler kısa vadeli değil, uzun vadeli projeler.
Gündem Haberi
Ilgar Tüneli İnsanlığa Hizmet Edecek

Ardahan Valisi Mehmet  Emin Bilmez, Ilgar Tüneli'ne ilişkin, "Bu projeler kısa vadeli değil, uzun vadeli projeler. Ülkemize, dünyaya ve insanlığa hizmet edecek projelerdir." dedi.

Bilmez,  AK Parti  Ardahan  Milletvekili  Orhan Atalay, Belediye Başkanı  Faruk Köksoy ile bir süre önce yapımına başlanan Ardahan-Posof karayolu üzerindeki Ilgar Tüneli'nde incelemelerde bulundu ve çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Vali Bilmez, burada gazetecilere yaptığı açıklamada,  Ardahan'da an itibarıyla üç tünelde çalışma olduğunu belirterek, "Aşık Şenlik Tünelimiz hemen hemen yarılandı. Demiryolu Tünelimiz batıyı doğuya bağlayacak tünelimiz. Yapımı bitti. İnşallah yakında açılışı yapılacak. Ama asıl Ardahanlıların arzuladığı ihale aşamasında olan, proje aşaması bitmiş Sahara Tünelimizdir. Bu tünelimizin uzunluğu 13 kilometre ve çift tüp şeklinde olacak." dedi

Vali Bilmez, Ilgar Tüneli'nin ise  29 Ekim 2019 tarihinde bitirileceğini kaydetti.

Tüneller başta olmak üzere benzer projelerin büyük  Türkiye hayalini gerçekleştirdiğine işaret eden Bilmez, "Bu projeler  Türkiye'nin stratejik konumunu pekiştirecek projelerdir. Bu projeler kısa vadeli değil, uzun vadeli projeler. Ülkemize, dünyaya ve insanlığa hizmet edecek projelerdir." diye konuştu.

Bilmez, projelerde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Milletvekili Atalay da Ilgar Tüneli ile  Türkiye'nin  Kafkasya'ya, Orta  Asya'ya kavuşacağını söyledi.

Tünellerle gönül coğrafyası ve ortak kültürün paylaşıldığı bölgelere ulaşılacağını vurgulayan Atalay, şunları ifade etti: 

"Bu çalışmalar,  Kafkasya ve Orta  Asya'ya dağ engelini inşallah aşmanın parametrelerinden biri olacak. Şu an önünde bulunduğumuz Ilgar Tüneli, başta Posoflular olmak üzere Ardahanlıların özlemiydi. Bu dağı delmek istiyorduk. Bu dağın altından ötelere ulaşmak istiyorduk. Çıkmaz sokağın son evi misali olan Ardahanımızın ötesine ulaştırmak istiyorduk. Çünkü ötesine yol gitmeyen bir evin çocukları dahi o evde yaşamayı düşünmezler. Orayı terkeder giderler."

Bölgenin ulaşımı açısında önemli bir yere sahip 5 kilometre uzunluğundaki Ilgar Tüneli ile Ilgar Dağı aşılmış olacak. Çift tüplü yapılacak tünel,  Ardahan'ı  Posofilçesine ve  Gürcistan'a bağlayacak. Tünelle birlikte kışın ulaşımda sorun yaşanmaması amaçlanıyor.

Zeynep şafak

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ilgar, Tüneli, İnsanlığa, Hizmet, Edecek",
Yorumlar
Haber Yazılımı Başlığım sayfa içeriği