Haber Detayı
09 Ağustos 2016 - Salı 17:44
 
Arü´De Fetö Soruşturması
Ardahan Üniversitesinde...
Ardahan Haberi
 Arü´De Fetö Soruşturması

Ardahan Üniversitesinde (ARÜ) 5 personel, Fetullahçı Terör Örgütü´nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin idari soruşturma çerçevesinde görevden uzaklaştırıldı.

 

    Alınan bilgiye göre, FETÖ´ nün darbe girişimi sonrası söz konusu örgütle irtibatlı olanların veya örgütün faaliyetlerinin belirlenmesi amacıyla, kentteki bazı resmi kurumların kendi bünyesinde yaptığı gibi ARÜ Rektörlüğü de üniversitede idari yönden soruşturma başlattı.

   Bu çerçevede FETÖ ile irtibatlı oldukları anlaşılan 4 akademik personel ile bir idari personele görevden el çektirildi. Bu kişilerin üniversite ile ilişkilerinin kesildiği ve üniversitede FETÖ´ YE yönelik soruşturmanın sürdüğü belirtildi.

ARÜ´YE FETÖ´CÜLERE YÖNELİK İKİNCİ SORUŞTURMA

Bu arada Ardahan Üniversitesinde yaşanan görevden uzaklaştırmaların ardından Üniversiteyle ilgili ikinci bir soruşturmanın yürütüldüğü önümüzdeki günlerde Ardahan Üniversitesi´ne YÖK tarafından sürdürülen soruşturma çerçevesinde bazı çalışanların görevine son verileceği öğrenildi.

YÖK BAŞKANI SARAÇ: ÜNİVERSİTELERDE TEK BİR FETÖ´CÜ KALMAYACAK

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, ´´Yükseköğretim Kurulu, üniversitelerimizdeki bu terörist FETÖ/PDY yapılanmasını tamamen temizlemek kararlılığındadır." dedi.

15 Temmuz´da atlatılan badirenin Türkiye Cumhuriyeti´nin karşılaştığı bir beka sorunu olduğunun altını çizen Yekta Saraç, şöyle devam etti:

"Milletin iradesi, azim ve kararlılığı, Cumhurbaşkanımızın olağanüstü duruşu, ertesi gün bizi yeniden aydınlığa taşıdı. Bu terörist yapının üniversitelerimizde yaşamalarına izin vermeyeceğiz. Gizli ve sinsi bir biçimde devlet içinde ve toplumda örgütlenen bu yapı, artık net olarak görülüyor ki silahlı kuvvetlerde, emniyette ve yargıda olduğu gibi eğitimde ve üniversitelerde de yerleşmişler ve Türkiye Cumhuriyeti´ne karşı durmaya cesaret edebilmişlerdir.

Hepimizin görevi, bu terörist yapıdan ülkeyi kurtarmaktır. Bu terörist yapının eylemlerini sonuna kadar soruşturacağız ve üniversitelerimizde yaşamalarına izin vermeyeceğiz. Bu, devlet olmanın asli görevlerinden biridir. Üniversiteler olarak bu fırtınalı dönemin, yıllardır kat ettiğimiz yolları tahrip etmesine izin vermeyeceğiz."

"AKADEMİK VE İDARİ PERSONELİN DURUMU DA TAKİP EDİLİYOR"

Olağanüstü hal kapsamında alınan tedbirlere ilişkin Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 15 vakıf üniversitesinin kapatıldığını anımsatan Saraç, askeri öğrencilere ilişkin çalışmaların ise devam ettiğini söyledi.

YÖK´te, harp akademileri ve astsubay okullarının kapatılmalarının ardından bu okullardaki öğrencilerin de başka üniversitelere geçişi ile ilgili bir çalışma grubunun oluşturulduğunu dile getiren YÖK Başkanı Saraç, "Buna göre harp okulları, fakülte ve yüksekokullar ile jandarma dahil astsubay meslek yüksek okullarında öğrenimine devam eden öğrenciler, Yükseköğretim Kurulunca kendilerinin üniversite sınavının yapıldığı tarihte aldıkları yerleştirme puanları dikkate alınarak, durumlarına uygun fakülte ve yüksekokullara naklen kaydedilecekler" diye konuştu.

YÖK OHAL Komisyonu´nun üniversitelerdeki soruşturmaları yakından takip ettiğini belirten Saraç, komisyon vasıtasıyla, üniversitelerince haklarında işlem yürütülen akademik ve idari personelin durumunun da takip edildiğini aktardı.

Akademik personel ile ilgili işlemlerin, üniversitelerde başlatılan işlemlerin tamamlanmasından sonra olabildiğince en kısa süre içerisinde YÖK´te, idari personel ile ilgili işlemlerin ise üniversitelerde sonuçlandırılacağını bildiren Yekta Saraç, "Yükseköğretim Kurulu, üniversitelerimizdeki bu terörist FETÖ/PDY yapılanmasını tamamen temizlemek kararlılığındadır." ifadelerini kullandı.

 

 
 
Kaynak: Editör: Ayten Alkaşı
Etiketler: Ardahan, Üniversitesinde
Yorumlar
Haber Yazılımı