Haber Detayı
06 Haziran 2020 - Cumartesi 16:51
 
Ağrı Kültür Dernekler Federasyonu Gençlere Yatırım Yapıyor
Merkez Esenyurt’ta bulunan 3 bin m2 üzerinde kurulu çok amaçlı bir tesisle hizmet veren “Ağrı Kültür Dernekler Federasyonu” bütün projelerini gençler üzerine kurarak yoluna devam ediyor.
Ağrı Haberi
Ağrı Kültür Dernekler Federasyonu Gençlere Yatırım Yapıyor

Merkez Esenyurt’ta bulunan 3 bin m2 üzerinde kurulu çok amaçlı bir tesisle hizmet veren “Ağrı Kültür Dernekler Federasyonu” bütün projelerini gençler üzerine kurarak yoluna devam ediyor.

            Ağrı Kültür Dernekler Federasyonu, Bütün hemşehrilerimizi Ağrı  sevdasının etrafında buluşmaya davet etti.

Hemşehri sevdalısı Ağrı Kültür Dernekler Federasyonu Kurucu Başkanı Şerafettin ÖZTÜRK’un çabaları sonucu Esenyurt Haremi Dere’de 3000 bin m2 kare arazi üzerine 1000 m2 inşat alanında 3 kat toplam 3 bin m2 üzerinde kapalı alan olarak  hizmet veren 2000 bin m2 iki katlı düğün salonu, 400 m2 Kafeterya, 1000 m2 yeşil alan ve 800 m2 açık oto parkı, taziye ve toplantı salonu, ve çocuk parkıyla çok amaçlı hizmet veren Ağrı Kültür Dernekler Federasyonu hizmet binası kısa zamanda resmi açılışını yapacak.

GENÇLERİMİZİ BAŞ TACI EDECEĞİZ

Ağrılı gençleri eğitim alanında özellikle yüksek öğrenim görmeleri için burs gibi eğitim yardımlarının verileceğini dile getiren Ağrı Kültür Dernekler Federasyonu Kurucu Başkanı Şerafettin ÖZTÜRK; geçlerimizi bütün projelerimizin başına koyup  Kültürümüzü, ör adet ve geleneklerimizi bizden sonraki kuşaklara en iyi şekilde aktarılmasını sağlayacağız. dedi

GENÇLERE DERNEKÇİLİ AKTARACAĞIZ

Günümüzde yapılan hemşehri derneklerinin gençler ve kadınlara çok az yer verildiğinden dolayı başarılı olamadıklarını dile getiren “Ağrı Kültür Dernekler Federasyonu Kurcu Başkanı Şerafettin Öztürk, Federasyonumuzun vizyonunu, misyonu, belirleyecekleri, için geçlerimiz hep ön planda olacaklardır. Diyerek konuşmalarını şöyle sürdürdü.

YARIM MİLYON AĞRILI’YI BU ÇATI ALTINDA BULUŞTURACAĞIZ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2019'da İstanbul'un nüfusu, 451 bin 543 kişi artarak 15 milyon 519 bin 267 kişiye ulaştı. Türkiye nüfusunun yüzde 18,66'sı İstanbul'da ikamet ediyor.

 Ağrı doğumlu  İstanbul'daki nüfus: 116.349 İstanbul’da doğanlarla birlikte nüfusumuz 400 bin yakındır.

Şimdi bu yoğun potansiyeli aktif hale getirmek için güçlü hedefleri, projeleri örgütlülük hayalleri Ağrı Kültür Dernekler federasyonunu, yeni örgütlülük projesi doğrultusunda, gençlerimizle, kadınlarımızla, işçimizle, emekçimizle İş adamlarımızla, kendisini Ağrı'lı hisseden kanat önderimizle el ele güçlü bir Ağrı lobisi oluşturacağız.

7 İLÇEMİZİN DERNEK OFİSLERİ AÇTIK

İstanbul’a göç eden potansiyelimizi aktif hale getirmek, Hemşehrilik duygusunun en güçlü şekilde yaşatmak için bütün  önceliğimiz bütün Ağrılıları örgütlemektir.

 İstanbul'da çok sayıda Ağrı il ilçe ve köy dernekleri kurulmuş, şimdi  kontrol edilmeyen güç güç değildir anlayışıyla öncelikle  Ağrı ilçe Dernekleri arası koordinasyonu sağlayıp birlikte ilimizle ilgili daha güçlü çalışmalar yapılabilmemiz için Bütün dernekleri bir çatı altında toplayıp  çıktığımız bu yolda Ağrı ili Patnos, Doğubayazıt, Diyadin, Eleşkirt, Tutak, Taşlıçay ve Hamur ilçelerinin Federasyon binası içerisinde birer ofislerini açarak işe başladık.  

 AĞRI’NIN BÜTÜN KAPILARINI DÜNYAYA AÇACAĞIZ

            Uzun zamandır üzerinde çalıştığımız ve hayallerimizi gerçeğe dönüştürdüğümüz bu günlerde doğa tarih turizminin gelişmesi için, “Doğal zenginliğiyle tanınmış, turizm ve tarımsal ürünleriyle markalaşmış, sınırları aşan kültürel mirasın imkânlarından yararlanmış, yüksek rekabet gücü ve Serhat Bölgesi” inin  köklü tarihsel ve dinsel geleneklerini içinde barındıran  Ahmed-i Hani’nin derin yaşamını, İshak Paşa sarayı gibi  Ağrı'nın kültürel değerlerini tanıtmak için  "Ağrı Kültür Dernekler Federasyonu" gençlerimizin hayata hazırladığı  projeler sayesinde turizm kapılarını dünyaya açmaya çalışacağız.

GURBETLE SILA ARSINDA GÜÇLÜ BİR KÖPRÜ KURACAĞIZ

            İstemeyerek göç ettiğimiz baba ocağı şenlendirmek için yılda bir kez festival yaparak Gurbete sılayı Ağrıda buluşturacağız.

            Yapacağımız Ağrı  Kültür Festivali sayesinde  Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Doğu Anadolu Bölgesi’nin göz bebeği Ağrı, İshak Paşa Sarayı, Doğubeyazıt Kalesi, Beyazıt Eski Camii,  Meya (Günbuldu) Mağarası, Ağrı Dağı, İnsanın İçini Ürperten mağaraları gibi tarihi dokunu kapıların açıp Tarih Kültür, doğa, dinsel, kış turizmlerini başlamasının alt yapılarını oluşturacağız.

 Gelin bir  olalım didi olalım Büyük Ağrı'lı olalım ve ardından büyük Türkiye olalım.

             Bütün Ağrılıları, Ağrı Kültür Dernekler Federasyonun çatısı altında toplanmaya  ve Göç ederken yüreklerimizin yarısını bıraktığımız Ağrı  sevdasının etrafında buluşmaya davet ediyorum

Burhan AYDIN/Esenyurt/Serhat Birikim

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ağrı, Kültür, Dernekler, Federasyonu, Gençlere, Yatırım, Yapıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı