Haber Detayı
19 Ocak 2020 - Pazar 18:49
 
Ahmet Yıldırım'ın Kars'tan İstanbul'a başarı öyküsü
Yaşadığı Avcılar İlçesinde CHP yönetiminde görev alıp, Avcılarda yaşayanlara hizmet ederken çevresine ve yoldaşlarına önemli katkıları olan Tecrübeli siyasetçi Ahmet YALDIRIM: toplumun değişimine büyük etki Kadınların toplumsal gelişimi için ekonomi. Dedi
Kars Haberi
Ahmet Yıldırım'ın Kars'tan İstanbul'a başarı öyküsü

        Yaşadığı Avcılar İlçesinde CHP yönetiminde görev alıp, Avcılarda yaşayanlara hizmet ederken çevresine  ve yoldaşlarına önemli katkıları olan Tecrübeli siyasetçi Ahmet YALDIRIM: toplumun değişimine büyük etki Kadınların  toplumsal gelişimi için ekonomi.  Dedi

            Hayata dair sorulan bütün soruları cevabını tereddütsüzüz cevaplayan,  tecrübeli siyasetçi Ahmet YILDIRIM: ekonomik, siyasal ve kültürel alanlardaki yapısal değişmeler, toplumsal gelişme ile çok yakından ilgilidir. Örneğin teknolojideki değişmeler olumlu toplumsal gelişmedir. Toplumsal gelişmenin sağlanabilmesi için ekonomik büyüme, orta tabakanın genişlemesi ve toplumsal bütünleşme gerekir. Dedi.

            Siyasetten ve örgütlülükten uzaklaşmanın bir ucunda, emekçi-halk örgütlenmeleri arasındaki mesafe açılıyor. Toplumsal mücadelede iniş çıkışlar, oluyor  Bugün, halk kitlelerinin siyaset ve örgütlülükten uzak durmaları gerçeği çok ciddi sorunlar var. diyen YILDIRIM;  temelli bir sorgulama ve yenilenme yaratmadan toplumsal kurtuluş amacına denk düşen bir örgütlü siyaset pratiği gerçekleştirmek olanaklı görünmüyor. Dedi.

 

A.lkaşi: Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

A.YILDIRIM : Ahmet YILDIRIM 1967  yılında Kars'ta dünyaya gelmişim. Eğitimci bir ailenin çocuğuyum. Annem  ve babam  öğretmendi. İlk eğitim ve öğretimimi Kars’ta bitirdim. Babanın tayini  Gebze çıktı. Daha sonra Kabataş Erkek Lisesinin yatılı bölümünü okudum bu hayatımın en güzel yıllarıydı diyebilirim.  Halen o günleri çok özlerim Ortaköy, Beşiktaş  gençliğimin ve hayata bakış açımı değiştiren ilçeler oldular.  Üniversite sınavlarına hazırlandım Ortadoğu teknik üniversitesi tekstil bölümünü kazındım ve ordanda mezun oldum ama bana yeterli gelmedi. İkinci kez  üniversite sınavlarına girdim İstanbul Üniversitesi  biyoloji kazandım.  Oda  bitti şimdi iş zamanı diyerek hayata atıldım.

A. Alkaşı: Meslek ve okul seçiminizde etkisi olan şeyler nelerdi? Ailenizin bu tercihlerde ne kadar etkisi oldu?

A.YILDIRIM: Ben biraz kafama dik adamımdır, kimseyi dinlemem. Başarımın sırrı da odur.  Başkalarını dinlediğinizde yanlış yerlere gidersiniz. Hep içimin sesini dinlerim ve doğru ses odur. Ben çok düşünerek gittim ve ticaretle ilgilendim . Ben büyük düşünmeyi severim, tabii şimdiki gibi o kadar düşünemiyorduk.  O zamanlar, düşünmüyorduk pek öyle şeyleri zaten biz başarılıydık.  Okulu iyi bir şekilde bitirince bütün işler bizi bulacaktı.  Meslek seçimi konusunda bilinçli değildik. O zamanlar bu kadar net değildi hiçbir şey, bu kadar bilgi yoktu.

A. Alkaşı: Okul yaşamınızda ne tür etkinliklere katıldınız bunlar size ne kazandırdı?

A.YILDIRIM: Bütün fraternity’lere üyeydim ve  onlara katılıyordum. Okulda popülerdim, pek çok organizasyonda çalıştım. Ders verdim, sosyal aktivitelere katıldım. Futbol takımı vardı takıma katıldım.  Ben açıkcası hep dışa dönüktüm. Bunların amacı keşfetmek, öğrenmek, yeni insanları  tanımaktı ve en sevdiğim şey buydu. Ben yaptığım bir şeyi kazanmak için yapmam, içimden geldiği için yaparım.
Düşünmek biliyorsunuz ki,  bir hastalıktır, eylem doğrusudur. Düşünürsün, değerlendirirsin ve sonuca varırsınız. Amacım hep aynı şeydi, öğrenmek, öğrenmek, öğrenmek.


A.Alkaşı: Kariyerinizin geleceği için nasıl planlarınız var?

A.Yıldırım: Allah vergisi bir enejim var. Ülkem için doğru insan olduğumu düşünüyorum, maddi bir hedefim yok, başarı hedefim var. Kendimi revize hedefim var, en büyük rakibim kendimim. Başka rakiplere bakmam, kendimle uğraşırım.
Bugün insanın en az vakit ayırması gereken şey iştir. İnsanın yanılgısı budur. İnsan çalışan bir köledir o yüzden başarısızdır. İnsanın en az vakit ayıracağı zaman iştir. En çok zaman ayıracağı şey ise kendisi olmalıdır. Topluma sosyal fayda sağlamak lazım. İnsanın yapabileceği en iyi şey iş hayatındaki zamanını minimize etmek, kendisiyle ilgili ve sosyal alanda yapabileceği şeyleri görmek aynı zamanda  bunlara zaman ayırmasıdır. İş hayatının insanı körelttiğini düşünüyorum, maddiyat dışında hiçbir faydası yoktur. Egoyu yükseltir.  Maneviyat iş dışında sağlanabilir, İnsanın varoluş sebebi maddiyat değil maneviyattır. Çoğu insan bunu geç yaşta fark ediyor, boşuna yaşıyor ve herşey çabucak anlamsızlaşabiliyor.

A.Alkaşı: Peki bunların üstesinden nasıl geldiniz? Ya da şöyle soralım, insan engelini aşması için kişi ne yapmalı, nasıl bir yol izlemeli?

A.Yıldırım: Uyum sağlamak lazım. Bazen insan kendisi çalışmanın en doğru şey olduğunu sanıyor. Ama sonra, özellikle çalıştığınız firmalarda belli insanlar, belli ilişkiler var. O kurumda var olmanız, yükselmeniz için maalesef belli konularda kendinizden fedakârlık yapıp uyum sağlamanız gerekiyor. Üzerinizdeki insanlara saygı duymanız gerekiyor, bunu öğrendim. İkincisi, inanmadığınız şirkette çalışmayacaksınız.

İnanmadığınız insanla çalışmayacaksınız. İnanmadığın işi yapmayacaksın, inanmadığın yöneticiyle çalışmayacaksın. İnanmadığın hiçbir işi yapmayacaksın. Ben buna göre kariyerimi yönlendirdim. O yaptığım hatalardan sonra özellikle büyük şirketlerde çalışmamaya karar verdim. Büyük şirketlerde çalışacak bir karakterim yoktu. Daha küçük bir şirkette ortak olarak çalışmalıydım. Ben bir liderdim, kimsesin altında çalışamıyordum. Genel müdür olmalıydım, başka pozisyonda çalışamıyordum. Çok güçlü bir kişiliğim var, kimse beni yönetemiyor. O yüzden de daha çok büyük şirketler yerine daha orta şirketlerde daha sorumluluk alıp daha lider alabileceğim bir yol seçtim.

İnsanın inanmadığı işte başaralı olma şansı yoktur. İnsanların yanlış işlerde çalışmalarının sebebi sorumluluk almamaları, ne istediklerini bilmemeleri, hayatta hedeflerinin olmamasıdır. Sabah kalktıklarında "Ben bugün ne yapmak istiyorum, diğer insanlara nasıl faydam olur, nasıl iz bırakabilirim" diye sormuyorlar. Ya diğer insanların, ya dünyanın onları yönetmesine olayların onları yönetmesine izin veriyorlar.

Bugün çalışan insanların yarısından fazlası mutsuz bu ülkede. Yüzde 80’i iş değiştirmek istiyor. Niye? Sorsunlar kendilerine, niye? Kimse onları zorlamıyor ki. Yaptıkları fırsatçılık. Hemen giriyorlar bir işe, çok fazla sorgulamıyorlar. Para, para için çalışıyorlar. Para için çalışırsan paran olmaz. Para için yaşarsan da paran olmaz. İnsan bir amaç için çalışmalı. Bir işi sevdiği için, bir işe inandığı için çalışmalı. İnsan bir şeyde kendini geliştireceği için çalışmalı. Bunlar olmadan çalışsan ne olur, çalışmasan ne olur? Para amaç değildir, hiçbir zaman. Dünya’da bu kadar fakirlik olmasının sebebi, para amaçlı yaşanılması.
Ama sonuçta harcamayla yaşıyor insanlar. Ya kazandığını hiç harcamıyor, biriktiriyor, ya da kazandığını tümüyle geri harcıyor.

 

A. Alkaşı:  Kadınlar için ne düşünüyorsunuz.

A.Yıldırım: Kadınların ekonomik ve toplumsal olarak bağımsız olmalarının çok zor olduğu bir ortamda, kadınların ekonominin bu hızlı gelişimine ve toplumun değişimine büyük etki edecekleri düşünüyorum.Kadınlar kendi aralarında proje üretmeliler.  Bu proje sayesinde kadınlarımızın toplumsal gelişimi için önemli bir adım atılacağına inanıyorum"

Unutmayalım, çocuklarımız geleceğimizdir. Çocuklarımıza ve onların eğitimlerine vereceğimiz destek yarınlarımıza yapacağımız en önemli yatırımdır. Bir sınav yarışının ortasına düşen çocuklarımıza yardımcı olabilmek, başarıyı yakalayabilmelerine katkıda bulunmak bizi mutlu ediyor.

Son olarak, bir birimizi sevelim orijinal olsun makyaj olmasın hem dünyamızı ve hem Ahretimizi düşünelim okuyalım okutalım.

A.Alkaşı:   Siyasetle ilgili ne düşünüyorsunuz? Siyasette hedefleriniz var mı?

A.Yıldırım: Siyasetçi olmak başka bir şey  hiç bir şeyle kıyas götürmez. Kötülük, çirkinlik ve iftira üzerine kurulan siyaseti yapmak hoş olmayandır. Siyaseti aklıselim ve halkımızın menfaati doğrultusunda yapmalıyız. Aksi halde halktan itibar göremez.  İnsanların siyasete giriş nedenleri aşağı yukarı aynıdır. Derdi olan insanlar, hizmet etmek isteyenler, bir yaraya merhem olmayı arzu edenler siyasete girer. Benim için de öyle oldu. Yaşadığım İlçede CHP yönetiminde görev aldım. Avcılar’da yaşayanlara hizmet edebilmek ilçemizin siyasetini daha akılcı yol alabilmek için görevdeyim. “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır” denilmiştir. Biz de insanlara faydalı ve elimizden ne gelirse yapamaya çalışıyoruz.


A.Alkaşı: Bir Karslı  İş Adamı olarak, Kars için neler söylersiniz. Düşünceniz Nedir?

A.Yıldırım: Turizm Kars'ın bacasız fabrikasıdır. Bütün Karslılar; bu fabrikanın tam kapasiteli çalışması için birlikte hareket etmelidir. Yediden yetmişe herkes bu fabrikanın gönüllü neferi olmalıdır. Bu fabrika iyi çalıştırılırsa, bütün bir şehri doyurmaya yetecektir. Bizler bölge insanı olarak son derece misafirperveriz. Bu misafirperverliğimize mütevazılığimiz de eklenince ortaya çıkacak olan manzara Kars'ın son derece lehine olacaktır.

 A.Alkaşı: Müzik zevkiniz nasıldır, neler dinlersiniz?
A.Yıldırım: Ben müzik hastasıyımdır. blues severim,  Caz müzik denince… Miles Davis, Nat King Cole. Bayan sesi çok severim, Celine Dion, Mariah Carey, Diana Krall. Güncel isim olarak, toplama CD’ler var. Hotel Costas gibi, onları dinlerim. Piyano eserlerini dinlemeyi çok severim. oyunda bridge,  Opera yine çok sevdiğim bir dal.

A.Alkaşı: Son Olarak Bize Neler Öneririsiniz hem kültürel, hem edebi hem de iş hayatında?

A,Yıldırım:  Benim Okuduğum Kitapları Atatürk ve Abraham Lincoln’ün hayatlarını ve yaptıklarını okumak gelişimi çok değerli olacaktır. Gerçekten ben bunları elimden geldiği kadar okumaya çalıştım hayat görüşümün değiştiğini düşünüyorum.  İş yaşamın da ise sadece inandıkları işlerde ve başarı sağlayacakları deneyimlerde bulunmaları gerekir.

Yine yukarda  söylediğim gibi,  Başkalarının tavsiyelerine çok kulak asmayın. Kendi deneyimlerinizi edinin; gerekirse bunun bedelini siz ödeyin ama yolunuza devam edin. Sevdiğiniz işi iyi insanlarla yapınca başarı kendiliğinden geliyor. O da maddi olarak tatmin edici bir sonucu da beraberinde getiriyor. Ayrıca dünyanın neresinde olursanız, büyük düşünüp ufak adımlar atın. En önemli nokta.

Ahmet Bey Çok teşekkürler, çok keyifli bir röportaj oldu...

 

Ayten Alkaşi/Serhat Birikim/Avcılar

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ahmet, Yıldırım'ın, Kars'tan, İstanbul'a, başarı, öyküsü,
Yorumlar
Haber Yazılımı