Haber Detayı
04 Kasım 2019 - Pazartesi 11:17
 
AK Parti’de eskiler harekete geçti
AK Parti yönetimi, 1 Ocak'tan itibaren ilçe kongrelerini, nisan ayından itibaren ise il kongrelerini başlatacak.
- Haberi
AK Parti’de eskiler harekete geçti

Mevcut Başkan Hakan Aydın’ın yeniden İl Başkanlığına aday olduğu Ak Parti Kongresi öncesinde, eski Başkanlardan Yunus Baydar ve Nusret Koyuncu, iki dönem Ardahan Belediye Başkanlığı yapan Faruk Köksoy ve İl Genel Meclis Üyesi Levent Bilgili’nin AK Parti Ardahan İl başkan adayı olmak için kulis çalışması başlattığı öğrenildi.

TEŞKİLATLARIN YÜZDE 60'I DEĞİŞECEK

​​​​​​​Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ömerleri bulacağız" sözleriyle büyük bir değişim mesajı vermişti. AK Parti teşkilatlarında yüzde 60'ın üzerinde değişime gidecek.

AK Parti'nin 7'inci Büyük Olağan Kongresi takvimi kapsamında, yılbaşından itibaren ilçe kongrelerinin başlaması ve teşkilatlardaki yeni yönetim yapısının büyük oranda gençlerden oluşmasına yönelik çalışma yapılıyor.

"EŞ-DOST DÜZENİNE GEÇİT VERİLMEYECEK"

AK Parti yönetimi, 1 Ocak'tan itibaren ilçe kongrelerini, nisan ayından itibaren ise il kongrelerini başlatacak.

İlçelerden başlamak üzere yönetim kademelerinde 'Eş-dost' düzenine geçit verilmeyecek.

Hem illerde hem de ilçelerde, partiyi taşıyacak isimler yönetime getirilecek. Parti kaynakları, kongrelerde yönetime getirilecek isimlerle ilgili kriterlerin belirlendiği, bu kapsamda teşkilatlarda yüzde 60'ın üzerinde bir oranda değişime gidileceğini dile getirdi:

GENÇLERE AĞIRLIK VERİLECEK

AK Parti kurmayları "Teşkilatlarda gençlere ağırlık verilecek ve güçlü bir yönetim yapısı kurulacak. Cumhurbaşkanı'mızdan edindiğimiz izlenim değişimin büyük olacağı yönünde. Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sisteminin gücü teşkilatlara da yansıtılacak" değerlendirmesini yaptı.

KONGRE SÜRECİNE İLİŞKİN ÖNERİLER ALINIYOR

AK Parti yönetimi, her il için ayrı 'İl koordinatörü' de belirledi. Eski ve yeni milletvekillerinden oluşan il koordinatörleri, kongre sürecine ilişkin sorumlu oldukları illerde çalışma yapmaya başladı. Özellikle, o ilin ileri gelenleri, STK'ları, mevcut milletvekilleri ve teşkilat yöneticileri ile tek tek görüşerek, kongre sürecine ilişkin önerileri alınıyor.

Görüşmelerde, 'Değiştirilmesi istenen teşkilat yöneticileri ve bunun gerekçeleri' soruluyor.

YENİ İSİM TESPİTLERİ YAPILIYOR

Anket formatında yapılan görüşmelerde, yönetime getirilecek yeni isimlerin kim olabileceği konusunda da tespitler yapılıyor. Bu çalışmalar sonucunda il başkanı adaylarının isimleri alternatifli olarak Cumhurbaşkanına sunulacak. Kongrede kimin aday gösterileceğine, Erdoğan'ın o ilin milletvekilleri ve parti yöneticileri ile yapacağı değerlendirmelerden sonra karar verilecek.

ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARI

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan önceki gece, AK Parti Ankara İl Başkanlığının toplantısına telefonla bağlanarak, büyük kongre sürecine ilişkin mesajlar verdi. Erdoğan şöyle konuştu: Büyük kongreye giderken bu yolda özellikle hep söyledim; Ömerleri bulacağız. Kararlarımız noktasında çok hassas davranacağız. Özellikle kadın ve gençlik kollarımızla da çok güçlü çıkışlar yapmak suretiyle inşallah kongrelerin ardından 2023'e farklı bir şekilde gitmiş olacağız. Bazı çatlak sesler veya safsatalar sizleri asla yılgınlığa itmesin. Bunların hepsi gider ama işin aslı yerinde kalır. Bünyemiz çok sağlam, bünyemiz çok çok güçlü. Yedi düvel, AK Parti'ye karşı bir gayretin içerisinde ama onlar, buralardan asla yel bile koparamaz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AK, Parti’de, eskiler, harekete, geçti,
Yorumlar
Haber Yazılımı