Haber Detayı
21 Kasım 2020 - Cumartesi 14:25
 
Almanya´dan bisikletiyle yola çıkan gurbetçi, Iğdır´a ulaştı
Almanya´nın Köln kentinde yaşayan Türk mühendis Recai Pak (46), 31 Temmuz´da bisikleti ile çıktığı yolda 80. günde Iğdır´a ulaştı.
Iğdır Haberi
Almanya´dan bisikletiyle yola çıkan gurbetçi, Iğdır´a ulaştı

Almanya´nın Köln kentinde yaşayan Türk mühendis Recai Pak (46), 31 Temmuz´da bisikleti ile çıktığı yolda 80. günde Iğdır´a ulaştı.

Serdar ÜNSAL-İdris DEMİREL/Iğdır/Serhat Birikim 
               Yol boyunca 26 kilo veren ve Kapıkule Sınır Kapısı´ndan yurda girmesinin ardından toprağı öpen Pak, amacının Türk milletinin neler yapabileceğini göstermek olduğunu ifade etti.
              Köln’de, kendi şirketinde inşaat mühendisliği yapan Recai Pak, ofisini kapatıp 31 Temmuz´da bisikletle Türkiye yolculuğuna başladı. 4 yıl önce ayağı 13 yerden kırılan ve uzun bir tedavi süreci sonunda tekrar sağlığına kavuşan Pak, 80 gün boyunca pedal çevirerek Iğdır’a gelen Pak,yaklaşık 6 bin kilometrelik yolculuğunu ise eş zamanlı sosyal medya hesabından takipçileriyle paylaştı.
Iğdır’ın girişinde Iğdır Dağcılık ve Bisiklet Spor kulübü başkanı Özer Gonca,Iğdır Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Serdar Ünsal ve arkadaşları tarafından Türk ve Azerbaycan bayraklarıyla karşılandı.
                Iğdır Dağcılık ve Bisiklet Spor kulübü başkanı Özer Gonca,”Üç ülkeye sınır Küçük ve büyük Ağrı Dağı’nın olduğu Iğdır ilimize hoş geldiniz.Sizleri ilimizde görmek bizleri mutlu etmiştir.Tebrik ediyorum.Böyle bayraklarla yolculuğunuz çok güzel”dedi.

                      Serdar Ünsal'da 5800 kilometre boyunca Türk ve Azerbaycan bayrağı ile pedal çevirmeniz bizleri mutlu etmiştir.tebrik ederim"dedi.
´OFİSİMİ KAPATTIM, YOLA ÇIKTIM´
             Almanya´dan başlayan yolculuğuna Slovakya, Macaristan, Sırbistan ve Bulgaristan üzerinden devam ettiğini Pak, "Avrupa´daki Türk milletinin neler yapabileceğini göstermek için yola çıktım. İşi bıraktım, ofisimi kapattım, yola çıktım. Yaklaşık 6 bin kilometre yol yaptım buraya gelene kadar. Buradan Doğubayazıt,Van,Bitlis gibi şehirlere sonrada İstanbul´a gideceğim, bir ay sonra çalışma yaptıktan sonra Uçak ile Moğolistan´a gidip orada atalarımız Atilla,Cengiz han,Metehan´ın izini takip edip dünyaya tanıtacağım" dedi.
TÜRK MİLLETİNİN MİSAFİRPERVERLİĞİ BİR BAŞKA
               Recai Pak, "Yolculuğum çok maceralıydı. Almanya ve Avusturya çok benzer ülkeler, oralarda pek sıkıntı olmadı ama Slovakya, Macaristan ve Bulgaristan çok farklı ve maceralı geçti. Yolda gelirken beni gören tüm Türk vatandaşlar sürekli arabalarını durdurup bana selam verdi. Hatta kamyoncular bile durdurup selam verdi. Bol bol fotoğraf çekildik.Türkiye’de geçtiğim her yerde yakın ilgi ile karşılandım.Türk İnsanının misafirperverliğini gördüm. Bisikletinin arkasında Türk ve Azerbaycan bayrağını gören herkes korna çaldı,alkış çaldı.Köylerde çocuklar peşimden koştu.Çok mutlu oldum. " diye konuştu.
´TÜRKİYE GİBİ ÜLKE YOK´
                  Türkiye´nin diğer ülkelerden farklı olduğunu da sözlerine ekleyen Recai Pak, "Türkiye bizim vatanımız. Uzun yıllardır Almanya´dayız. İnanın Türkiye gibi ülke yok. Bizim ülkemiz çok farklı. Bisikletime taktığım Türk bayrağını görenler Almanya´da hep ağladılar, çok duygulandılar. İsterse 150 yıl yurt dışında yaşayalım bizi değiştiremezler. İnanın ben de herkes gibi ofiste çalışıyordum, hiç hareketim yoktu. Ofisimi kapatıp bisiklete atlayıp yola çıktım. 118 kiloydum yola çıktığımda, yol boyunca buraya gelene kadar 26 kilo verdim" şeklinde konuştu.
                  Pak,Ankara´ya giderek TBMM´yi ziyaret edeceğini, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Akdeniz ve Ege bölgelerinden geçerek turunu tamamlayacağını kaydetti.
             Pak, daha sonra Türk Cumhuriyetlerini de bisikletiyle gezmeyi planladığını sözlerine ekledi.
             Pak ,Şehir merkezine gelerek Iğdır yazısı önünde de bir açıklama yaparak,”Türk birliği için,Türk kültürü için,Azerbaycan’la kardeş olduğumuzu anlatmak için yola çıktım.”Eyvallah Türkiye”adıyla ülkemizi sosyal medyada tanıtıyoruz. İstanbul ve Almanya da ki arkadaşlarımız destek veriyor paylaşıyor. İnsanlar yeni bir ili tanımak için sabırsızlanıyor.Azerbaycan halkımız tebrik ediyorum.”dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Almanya´dan, bisikletiyle, yola, çıkan, gurbetçi,, Iğdır´a, ulaştı,
Yorumlar
Haber Yazılımı