Haber Detayı
10 Ağustos 2017 - Perşembe 13:14
 
Ardahan daki Tarihi Cami Ibadete Acilacak
Ardahan'da, 306 yıl önce inşa edilen ve 78 yıl önce satıldıktan sonra samanlık olarak kullanılan tarihi cami, restore edilip yeniden ibadete hazır hale getirildi.
Ardahan hab. Haberi
Ardahan daki Tarihi Cami Ibadete Acilacak

Ardahan in Halil Efendi Mahallesi'ndeki üç camiden biri olan, 1711'de inşa  edilip 1939 yılında açık artırmayla 15 liraya satıldıktan sonra yıllarca samanlık  olarak kullanılan tarihi Müderris İbrahim Efendi Camisi'nin ibadete açılması  amacıyla 4 yıl önce Ardahan Müftülüğünce çalışma başlatıldı.
 
Bu çerçevede camiyi satın alan mülk sahipleriyle yapılan görüşmenin  ardından varılan anlaşmayla tarihi cami restorasyon için Erzurum Vakıflar Bölge  Müdürlüğüne devredildi. Restore edilerek aslına uygun hale getirilen cami için Ardahan  Müftülüğü, Diyanet İşleri Başkanlığından kadro talebinde bulundu. İmam hatibin  atanmasıyla tarihi camide 78 yıl aradan sonra ilk kez ibadet edilecek. Ardahan Müftüsü Şaban Kondi, yaptığı açıklamada, tarihi  Müderris İbrahim Efendi camisinin yanı sıra Ordu Cami, Mevlüt Efendi Cami'nin de  benzeri kaderleri olduğunu belirterek, ancak Müderris İbrahim efendi Camisi'nin  uzun yıllar farklı amaçlarla kullanıldığını anlattı. - "Camimiz, amacına uygun olarak kullanılacak" Müderris İbrahim Efendi Camisi'ni asli hüviyetine kavuşturmanın  mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Kondi, "Daha önce burası samanlıktı,  hayvanların kaldığı yerdi. Ben yeni göreve geldim. Burası ile ilgili aldığımı  bilgiler bu. Bu camimiz, kadrosunun da atanmasıyla amacına uygun olarak  kullanılacak." ifadelerini kullandı. Camilerin toplumdaki yerinin çok önemli olduğuna işaret eden Kondi,  sözlerini şöyle sürdürdü: "Camiler bir toplumun ruhudur, kalbi gibidir. Bir insanın kalbi ne  kadar aktif olursa, ne kadar çalışırsa, o derece insan sağlıklı olur.  Camilerimizi asli fonksiyonlarına ne zaman kavuşturursak o zaman o toplumda  birliği, sevgiyi, kardeşliği daha kısa zamanda daha güçlü bir şekilde  oluşturabiliriz. Onun için biz diyoruz ki camiler hazreti Nuh'un gemileri  gibidir. Birleştirici rol olarak camilere gitmemiz lazım." - "Milli şair Ersoy, camilerde Kurtuluş Savaşı'nı anlattı" Cumhuriyetin kuruluşunda da camilerinin rolünün çok önemli olduğunu  söyleyen Kondi, milli şair Mehmet Akif Ersoy'un camilerde Kurtuluş Savaşı'nı  anlattığını vurguladı.
 
Diyanet-Sen Ardahan Temsilcisi Yavuz Çetinkaya da bu tür değerlerin  ümmetin emaneti olduğunu belirterek, şunları kaydetti: Bu çalışmayla Ardahan'a ve İslam coğrafyasına bir değer  kazandırılmıştır. Bu tarih ve kültür değeri, bizim için çok önemli. Bir millet  ancak geçmişini bilerek ve tanıyarak geleceğine ümitle bakabilir. Geçmişine  küfredenin geleceği de olamaz. Vakfiyeler ümmetin emaneti olduğundan aslına uygun  olarak hizmet edecek. Bu sebeple katkısı ve emeği geçen herkese teşekkür  ediyoruz." Ardahan Merkez Halil Efendi Mahallesi'nde 1711 yılında yapılan,  1939'da Kars Vakıflar Memurluğunca 15 lira bedelle İzzet Yüce'ye satılan Müderris  İbrahim Efendi Camisi, 526 metrekare alanda yer alıyor. Bölgede en eski tarihi camilerden biri olarak kayıtlara geçen cami,  kübik alt yapı üzerine dikdörtgen planlı olarak inşa edilmiş. Camide doğuda 2,  batıda 3 ve kıble tarafında da 2 olmak üzere toplam 7 mazgal pencere bulunuyor.
 
Sinan Onay/Serhat Birikim  Medya Grubu
Kaynak: Editör:
Etiketler: Ardahan, daki, Tarihi, Cami, Ibadete, Acilacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı Başlığım sayfa içeriği