Haber Detayı
08 Şubat 2020 - Cumartesi 16:48
 
Arpaçay Dernekler Federasyonu Kuruluyor
İstanbul’da hizmet veren Kars ili Arpaçay Akyaka ilçe ve Köy dernekleri birlik ve bütünlüğü sağlamak için Arpaçay Dernekler Federasyonun kuruluşuna karar verdiler.
Kai-V-Der. Haberi
Arpaçay Dernekler Federasyonu Kuruluyor

Müjde, İstanbul Kars Arpaçay Dernekler Federasyonu kurulmasına yeşil ışık yakıldı

İstanbul’da hizmet veren Kars ili Arpaçay Akyaka ilçe ve Köy dernekleri birlik ve bütünlüğü sağlamak için Arpaçay Dernekler Federasyonun kuruluşuna karar verdiler.

            Gölbaşı Davet Salonunda yapılan toplantısında Arpaçay Dernekler Federasyonunun fikir babası İşadamı Özdemir Polat, KARPAT Genel başkanı Erkan Kaçalı, Küçük Çekmece belediyesi eski Meclis Üyesi Oruç Oymak,  Arpaçay Dernek Başkanı Gündüz Mutlu, İstanbul Kars Ardahan Iğdır Derneğin onursal Başkanı Mustafa Küpeli federasyonunun toplama getireceği maddi, manevi. siyasi ve toplamsal faydaları hakkında önemli mesajlar verdiler.

ARPAÇAY DERNEKLER FEDERASYONUNA YEŞİL IŞIK

Oturum başkanlığını Koç Köy Dernek Başkanı Müntaz ADIGÜZEL ve Kardeştepe Köyü dernek Başkanı Harun OCAK’ın yaptığı toplantıda dernek başkanları ve kanat önderleri ve “Arpaçay dernekler federasyonu’nun kurulması için yeşil ışık yaktılar.

POLAT, GÜÇLÜ BİR ALGI OLUŞTURMALIYIZ

Arpaçay Dernekler Federasyonun kurulması için öncülük eden fikir babası Polat tekstil şirketini yönetim kurulu Başkanı İşadamı Özdemir POLAT; geleneğimizi örfümüzü, âdetimizi ve kültürümüzü gelecek kuşaklara taşımak için güçlü bir federasyona ihtiyaç duyulduğu için öneride bulundum, gecikmiş bu tarihi toplantıya katılıp destek veren dernek başkanı ve katılımcılara teşekkür etti.

Kars Arpaçay hemşehricilik noktasında kurduğu dernekler bundan sonra metropolde gücümüzü ortaya koymak için federasyona çatısı altında toplanarak güçlü bir algı oluşturursak çözemeyeceğimiz hiçbir sorun yoktur diyen İşadamı Özdemir Polat konuşmaların şöyle sürdürdü;

Dünya’da iz bırakan Karslılar Anadolu topraklarında ilk Cumhuriyeti kurmuş bir sürü başarılarından dolayı Dünya Kars’a hayran kalmışki Hollanda’da Kars adında bir kasaba yapılmış, Kanada’da Kars’ın adını bir okula vermişler.

NASA’nın Mars’a göndereceği 2 uzay aracın birinin ismi Kars-1 Diğerinin is ise Kars-2 Dünya’da bu kadar tartışılan Türkiye’de ve Dünya’da iz bırakan Karslılar yoğun göçten sonra yaşadığımız gurbette istenilen başarıyı elde etmek için bir çaba için olmalıyız.

Bu gün 17 Milyonluk bir kente yaşıyoruz 40 yıldır dernekleri kurmuşuz ama değişim ve dönüşümü başlatamadığımız için tabana faydalı olamadığımız güçlü mesajlar vermediğimiz dernek çatısı altında toplamakta zorluk çekiyoruz.

 Bu nedenle Arpaçay Dernekler Federasyonun kuruluşunu hızlandırıp hemşehrilerimizin ve İstanbulluların karşısına güçlü bir şekilde çıkıp, güçlü bir algı oluşturmanın zaman gelmiştir. Diye düşünüyorum.

KOÇALİ, KÜLTÜREL DEĞERLERİMİZİ YAŞATMALIYIZ

Daha sonra konuşan Dünya Karapapak Türkleri Birliği (KARPAT) Genel Başkanı Erkan KOÇALİ ise, İstanbul’da 30 yakın Arpaçay Derneği derneğinin bir araya gelerek Federasyon çatısı altında toplanma çağrımıza cevap verip toplantıya katıldığınız için teşekkür ediyorum.  dedi

40 yıldır Kars Derneklerinin değişim yaşamadıkları için başarılı olmadıklarını dile getirerek konuşmalarını şöyle sürdürdü,

Güçlü bir federasyon olmazsa toplumsal sorunlarımız kültürel sorunlarımızı çözemeyeceğimiz gibi siyasa gücümüzü de elde edemeyiz.

Dünya Karapapak Türkleri Birliği (KARPAT)’ın Başkanlığına seçildikten sonra ilk işim Aşık, Ozanlık ve şairlik kültürünü yaşatmak için birkaç proje geliştirdim. İlk solarak Türkiye’deki Kafkaslardaki aşıklarımızı davet ederek 2 yıl üst üstte “Aşık Şenlik” Festival yaparak ozanlık geleneğine ışık tutmaya çalıştım.

En önemlisi Türkiye’ye göç etmiş Terekeme ve Karapapak Türklerini izlerini bulup Amasya’da Türkiye’nin birçok ilinde toplantılar yapıp bir sırlık kopuşu birleştirirken yeniden tanışmayı ve kültürel bir yakınlaşmanın sağlanmasına vesile olduk.

Şimdi bir sürü sorunumuz var. Bölgede göç devam ediyor. Gurbette hemşehrimlerimizin içinde nçıkamadığı bir sürü problem var. Bunların tamamının çözümü sadece güçlü bir Arpaçay Dernekler federasyonudur. Diyerek federasyonun kurulması önerdi.

ORUÇ OYMAK; YILLARDIR ÖRGÜTLEMEDE PATİNAJ YAPIYORUZ

Daha sonra toplantıya ev sahipliği yapan Gölbaşı Davet Salonun sahibi siyasetçi Oruç Oymak ise;

Kars yöresi olarak çok nitelikli bir toplumuz. Müthiş bir kültür zenginliğimiz var bölgesel katma değeri yüksek ürünlerimiz var fakat bütün bu zenginliklerinden yeteri kadar faydalanamıyoruz. Gerek siyasette gerekse ticarette elbirliği fikir birliği dayanışma yardımlaşma daha güçlü olabilir. Bu nedenle bu köy derneklerimizin bir çatı altında toplanarak bizleri daha güçlü bir şekilde temsil edilmemizi sağlaması bölgesel ürünlerimizin markalaşmasına öncülük etmesi Kars turizminin gelişmesine katkı sunması gerekmektedir.

Yani artık statüsünü yükseltmeli daha profesyonel yönetilmeli diye düşünüyorum. Bu anlamda ve Oruç Oymak olarak Kars'a aşık birisiyim ve doğduğumuz topraklara borcumuz var, bu ülkeye, çocuklarımıza borcumuz var.  Daha fazla zaman kaybetmeden üzerimize düşen görevi yerine getirmek zorundayız.

Bütün dernekleri Bir araya getirerek bir çatı altında toplanarak geleceğe yönelik fikir ve düşüncelerimizi paylaşarak projeler üreterek varlığımızı en üst seviyede htirip Kars'a gerek maddi gerekse manevi katkılarımızı sunmalıyız.

BAŞKAN MUTLU, ÖRGÜTLÜ BİR TOPLUM OLMAYIYIZ

Daha sonra konuşan İstanbul Arpaçay Dernek Başkanı Gündüz MUTLU ise, İstanbul’da ilk Dernekleşen  Arpaçaylılardır. Arpaçay’lı hemşehrilerimizin iyi örgütlenmesi için Arpaçaylılar çok destek sunmuştur. Bu anlamda herkese teşekkür ediyorum.

 Dernekler federasyonu kurulma fikri ortaya atılırken bazı köy dernek başkanları beni aradı. Federasyon kurulursa maddi katkı sunamayız gibi söylemlerde bulundular. Şimdi Gazeteci Mustafa Küpeli Arpaçay Dernekler Federasyonun Tüzüğünü yazıp Arpaçay Dernekler Federasyonu web.whatsapp. Gurubuna atacak.

 Dernekler Tüzüğü iyi okuyup Dernekleri zora sokacak maddeleri belirler ve o maddeleri tüzükten çıkarılırsa o zaman herkes canı gönülden federasyonun kurulmasına omuz vereciktir. Bu anlamda çok gecikmiş olan Arpaçay Dernekler Federasyonun kurulması için gereken her türlü desteği vereciğiz.

KÜPELİ 1989 RUHUNU CANLANDIRMALIYIZ

Daha sonra Arpaçay Dernekler Federasyonun kurulması sürecinde TÜZK yazılması ve her türlü basın yayın desteğini karşılıksız vereceğini dile getiren İstanbul KAI derneğinin Onursal Başkanı Mustafa Küpeli ise, Bu şehre aş, İş, bulmak, garson işçi olmak duygularıyla geldik. Fakat 1989 Yılında Beykoz’da Yücel Çelikbilek, Esenyurt’ta Gürbüz Çapan, Sultan Çifliği’nde Sırrı Çelik Belediye başkanlığını kazanınca bir siyasi kültürün temellerinin atılmasını yanın sıra Gurbette adeta bir diriliş destanı yazdılar. Aradan 30 yıl geçti ama bu süreçte hiçbir değişim gösteremedik.

2019 Yılında Esenyurt’tu Kemal Deniz Bozkurt, Bakırköy Bülent Kerimoğlu ve Şişli belediye Başkanlığını Muammer Keskin yani 3 Ardahanlı kazandı.

Ardahan STK konusunda başarılı oldular. Ardahan Dernekler Federasyonu, Hoçuvan Dernekler Federasyonu, Ardahan Eğitim Kültür Vakfı, Göle, Çıldır, Hanak Damal ve Posof Dernekler Federasyonunu kararken, Karslılar bugüne kadar bir federasyonu kuramayınca tabana hakim olamadılar.  Bu nedenle Arpaçay dernekler Federasyonun kurulması bütün Karslılarında örgütlü sürece doğru yönlendireceği için acilen kurulup Güçlü bir alı oluşturup 1989 ruhunu yeniden canlandırmak lazım

DERNEK BAŞKANLARI ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİLER

Çok heyecanlı geçen örgütlü olmanın toplumu mutlu edeceği vurgularını yapıldığı toplanda sırasıyla konuşan

Arpaçay Koçköyü Dernek Başkanı Muntaz ADIGÜZEL

Arpaçay Kardeştepe Köyü dernek Başkanı Harun OCAK,

Arpaçay Aydın Günköyü Dernek Başkanı Coşkun UĞURLU,

Arpaçay Göldalı Köyü Dernek Başkanı Bekir ARAS,

Arpaçay Üçpınar Köyü Dernek Başkanı Nurullah GÜNGÖR,

Arpaçay Dağköy Köyü Dernek Başkanı Nesip YILMAZ,

Arpaçay Kıraçköy Dernek Başkanı Yüksel GÜNEŞ,

Arpaçay Kuyucuk Köyü Dernek Başkanı Medet AYDIN,

Arpaçay Okçuoğlu Köyü Dernek Başkanı Vedat TOPÇU,

Arpaçay Doğruyol Köyü Dernek Başkanı Engin YALÇIN,

Arpaçay Kakaç Köyü Dernek Başkanı Şemistan PAPAKÇI,

Akyaka İncedere Köyü Dernek Başkanı Yavuz NEBİOĞLU ve

40 yakın Arpaçay’lı ve Akyaka Dernek Başkanı ve yöneticileri Arpaçay dernekler Federasyonun kurulmasını çok faydalı olacağı yönünde fikir beyan ettiler.

4 Saat süren ve Arpaçay Dernekler federasyonunun kurulması kararı çıkan toplantının sonunda, kuruluş sürecini önem ve anlamını Arpaçay ve Akyaka Köy derneklerine anlatılması için bir komitenin kurulması önerildi.

KOMİTE ŞU İSİMLERDEN OLUŞTU
Arpaçay Dernek Başkanı Gündüz MUTLU,

Arpaçay Koçköyü Dernek Başkanı Muntaz ADIGÜZEL

Arpaçay Kardeştepe Köyü dernek Başkanı Harun OCAK,

Arpaçay Göldalı Köyü Dernek Başkanı Bekir ARAS,

Arpaçay Kakaç Köyü Dernek Başkan Yardı. Vural Papakçı

Arpaçay Kıraçköy Dernek Başkanı Yüksel GÜNEŞ,

Arpaçay Kuyucuk Köyü Dernek Başkanı Medet AYDIN’dan oluştu.

İsmail KÜPELİ/İstanbul/Serhat Birikim

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Arpaçay, Dernekler, Federasyonu, Kuruluyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı