Haber Detayı
16 Mart 2018 - Cuma 22:32
 
Aşık Şenlik İçin İstanbul'da Kendi Adını Taşıyan okulda Anma ve Tanıtım Etkinliği Düzenlendi
Değerlerinin izinde yol alan Kars-Ardahan-Iğdır Derneği (KAIDER) tarafından 9 Mart 2018 tarihinde İstanbul Pendik'te bulunan Âşık Şenlik İlköğretim Okulu'nda Halk ve Hak aşığı olan ÂŞIK ŞENLİĞİ ANMA PROGRAMI düzenlendi.
Kai-vakfı-Der. Haberi
         Aşık Şenlik İçin İstanbul'da   Kendi Adını Taşıyan okulda   Anma ve Tanıtım Etkinliği Düzenlendi

     Aşık Şenlik İçin İstanbul'da   Kendi Adını Taşıyan okulda   Anma ve Tanıtım Etkinliği Düzenlendi

       İstanbul Pendik'te  bir ilköğretim okuluna Pendik Kars- Ardahan -Iğdır Derneği girişimi  ile geçtiğimiz yıllarda Hak  aşığı Aşık Şenlik adı verildi. Aşık Şenlik sadece Kars'ın, Ardahan'ın, Iğdır'ın değil Türkiye'nin ulusal bir değeridir. Bilindiği gibi Çıldırlı  Aşık Şenlik ,Türkiye'nin yanı sıra Azerbaycan, Gürcistan, İran  ve Ermenistan'da da bilinir, tanınır ve saygı ile anılır.

 

    Değerlerinin izinde yol alan Kars-Ardahan-Iğdır Derneği (KAIDER) tarafından 9 Mart 2018 tarihinde İstanbul Pendik'te bulunan Âşık Şenlik İlköğretim Okulu'nda Halk ve Hak aşığı olan ÂŞIK ŞENLİĞİ ANMA PROGRAMI düzenlendi.

 

      Anma etkinliğinde programın açılış konuşmasını yapan KAIDER Başkanı Av. Serkan Kaya;  toprağı, insanı ve kültürü ile bölgemizin çok zengin bir coğrafya içerdiğini ve Âşık Şenlik’in bu zenginliklerin en kıymetli parçası olduğunu belirterek, "Âşık Şenlik'in isminin verilmesinde emeğimizin geçtiği bir okulda anılmasına vesile olduğumuz için çok şanslıyım" dedi. Geceye konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Ramazan Korkmaz da "Bir ülkenin gerçek serveti yetiştirdiği büyük insanlardır. Bir büyük insan olan Âşık Şenlik'in nasıl bir karakter abidesi olduğunu bu programda sizlere anlatmaya çalışacağım” diyerek programın ilerleyen saatlerinde Âşık Şenlik'in hayatından kesitler sundu.

 

      Kars -Ardahan -Iğdır Derneği’nin Kültür ve Turizm Biriminde yer alan Sinan Karaçay ve Atakan Kaya öncülüğünde hazırlanan programın onur konuğu ise Âşık Şenlik'in öz torunu Yılmaz Âşık Şenlikoğlu oldu. Programa katılan birbirinden değerli usta isimler; Âşık Harun Koca, Âşık Necdet Kuyumcu, Âşık Korkmaz İkan ve Âşık Erzade Kapan ile adeta âşıklar rüzgârı esti. Âşık Şenlik anısına seslendirmiş oldukları çok kıymetli eserlerle geceye katılan vatandaşlara unutulmaz bir gece yaşattılar.

      Sinan Karaçay'ın yazdığı ve KAIDER’ in Kültür ve Turizm Biriminden Yaprak Keçeci’nin okuduğu şiir ise salondaki herkesi duygulandırdı. Açılış sunuculuğunu N. Selen Agin’ in üstlendiği ve organizasyon yönetimini Çağdaş Budak ile fotoğraf çekimini Faruk Aksözek’ in yaptığı program büyük beğeni  topladı.

     Yoğun katılımın olduğu gecede akıllarda en çok kalan sahne ise Âşık Şenlik'in meşhur 93 Koçaklamasını seslendiren âşıklara, vatandaşların da ay yıldızlı bayraklarla eşlik etmesi oldu. Gecenin sonuna doğru katılımcılara Aşık Şenlik anısına plaket ve çiçek takdimi yapılarak programa son verildi.

 Burhan GÖRKEN /  Pendik / Serhat Birikim

Kaynak: Editör:
Etiketler: , , , , , , , , , Aşık, Şenlik, İçin, İstanbul'da, , , Kendi, Adını, Taşıyan, okulda, , , Anma, ve, Tanıtım, Etkinliği, Düzenlendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı Başlığım sayfa içeriği