Haber Detayı
11 Mart 2020 - Çarşamba 01:03
 
Avcılar Ehlibeyt Platformu, Hz. Fatıma ve Hz. Ali’nin Doğum Günlerini Kutladı
Avcılar Ehlibeyt Platformu’nun düzenlediği, Hz. Fatıma ve Hz. Ali’nin Doğum Günü etkinliğinde Zulme karşı bir olalım mesajı verildi.
Kültür-Sanat Haberi
Avcılar Ehlibeyt Platformu, Hz. Fatıma ve Hz. Ali’nin Doğum Günlerini Kutladı

Avcılar Ehlibeyt Platformu’nun düzenlediği, Hz. Fatıma ve Hz. Ali’nin Doğum Günü etkinliğinde Zulme karşı bir olalım mesajı verildi.

            Avcılar Ehli -beyt Platformu, Avcılar Barış Manço Kültür Merkezi’nde Hz. Fatima ve Hz. Ali’nin doğum günlerini kutlama programı düzenledi.

            Yoğun katılımın olduğu Sunucu ve Şair Ehed Aymaz’ın sunuculuğunu üstlendiği program, saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Türkiye Caferileri Vakfı Başkanı Sayın Yahya Kemal Utar’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

            Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından Medicine Hospital Başhekimi Dr. Öğr. Üy. Sayın Atakan ÖZKAN, açılış konuşmasıyla katılımcılara hitap ederek günün anlamına değinen önemli mesajlar verdi.

SAYDAN, FATIMA’YI BİLMEYE, FATIMA İÇİN AĞLAMAMASIN

            Daha sonra konuşan Hz. Fatima Zehra Platformu Başkan Yardımcısı Necla SAYDAN, bugün Ehlibeyti arayan kesimin Fatıma’yı bilmeye, Fatima için ağlamaya, Fatima’yı bilen kesimin ise Fatima’yı anlamaya ihtiyacı vardır.  Fatima ile ilgili tüm kıssalarda Fatima’nın karakter özelliklerine erdemine şahit oluruz. 

Kıssalar yalnızca ağlamamız için değildir! Onu anlamamız ve hakikatin izini sürmemiz içindir. Bugün Fatima’ya ağlayıp güçlü zalim karşısında susuyorsak ağlamayalım. Onun cesaretinden feyz alalım. Fatıma’ya ağlayıp lükse yöneliyorsak israftan korkmuyorsak ağlamayalım.

            Daha sonra mikrofona davet edilen şair Ferah Otay okumuş olduğu şiirleriyle dinleyenlere duygu dolu anlar yaşattı.

ALTUN; HZ.ALİ EHLİBEYT KAYNAĞINDAN FIŞKIRMIŞTIR.

            Dedei’nin dinletisinin ardından konuşan Dünya Ehlibeyt Vakfı Başkanı Sayın Fermani ALTUN, Anadolu islamı yüzde yüz ehlibeyt referanslıdır. Bu referans balkanlardan Çin’e kadar devam ediyor. Anadolu İslamını yok etmeyi başarırlarsa Ülke olarak batarız. Bizi Suudi Arabistan rejimlerine çevirmek isteyenleri lanetliyoruz. Hoca Ahmet Yesevi hazretleri, Mevlana, Hacı Bektaşı Veli Yunus Emre, binlerce alim, veli, düşünürler, şairler, yazarlar, seyitler hepsinin kaynağı, varlığı ehlibeytir. Hz Mevlana, Ali ilimdir, aşktır, sevgidir, adalettir, Ali hakka ulaştıran tek yoldur. Ali aşkı olmasaydı Mevlana sadece bir canlıydı, demiştir.

1400 yıldan beri tasavvuf, muhabbet edebiyatımızın kültürün kaynağı ehlibeyt olmuştur. Âlimlerin, velilerin, şairlerin, pirlerin mürşitlerin, evliyaların tüm varlıkları Hz.Ali ehlibeyt kaynağından fışkırmıştır.  Dedi

BAŞKAN HANÇERLİ, TERTİP KOMİTESİNE TEŞEKKÜR ETTİ

Daha sonra mikrofona davet edilen Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli Hz. Fatma’nın doğum günü etkinliğini hazırlayan Ehli -Beyt platformuna teşekkür ederik konuşmaların şöyle sürdürdü;

Hz. Fatma’nın doğum gününde zulüm görenler baktığımızda, Hz. Fatiman’ın gördüğü zulmü bilenlerden bilenler den birisiyim

Bu gün 8 Mart, 150 Yıl önce uçakla 12 Saat uzakta kadınların yakılarak öldürüldü gündür.

Zulüm görenler, acıyı yaşayanlar,  zulüm edenlere karşı birlik olunca, Dünya inşallah yaşanılır bir düzene kavuşarak, acı, kederin yerini huzur, güven,  dayanışma ve mutluluğa bırakır.  

Her kim olursa oysun başkasının nasıl yaşayacağına müdahale etmemeli

İşte özgürlük eşitlik adalet hepimizin ihtiyacıdır. Bu nedenle Zulüm edenlerin karşısında biz Avcılarda eşitlik adalet ve birlikte ortak güzel yaşım için el ele verip birlikte yaşayacağız.  

Başkan Hançerli’nin ardından Şair ve Yazar Sayın Musa Dedei okumuş olduğu şiirleriyle dinleyenlerin gönüllerine dokundu.

Daha sonra Asude Aslan şiirini seslendirdi ve dinleyenlerden kuvvetli alkış aldı. 

EHLADER GENEL BAŞKANI KADİR AKARAS, PEYGAMBERİMİZİN PEYGAMBERLİK VAZİFESİNİN ALTINA FATIMA İMZASI ATILMIŞ,

Daha sonra mikrofona davet edilen EHLADER Genel Başkanı Kadir AKARAS, Allah-u Teâlâ Hz. Resulullah(s.a.a) ve onun Ehlibeyti olmasaydı bu dünyayı niye yaratsın?

            Bütün dünyayı emperyalist amelleri uğruna kana bulayan Amerika için mi yaratacak yoksa Ortadoğu’nun kalbine saplanan İsrail için mi? Yoksa dünyevi menfaatleri uğruna dini ve dindarı Ali ve evladı Ali’yi Kerbela’dan bu güne kadar katliam eden katiller için mi?

Rabbimiz aslında bu varlık âlemine Peygamber ve onun seçkin Ehlibeyt’ini seçkin bir gül olarak yarattı. Hem bizler hem diğerleri o gülün etrafındaki otlar gibiyiz.

İşin hakikati gerçeği budur. Kim bu gülün kokunu almışsa gülistan olmuştur kim almamışsa ot gibi yaşamış, ot gibi gitmiştir.

            Dolaysıyla Ali’yi zikretmek Fatima ismini zikretmek ibadet ise ki Peygamberimiz buyurdu “Onların ismini söylemek ibadettir” dile cari ettiğin zaman ibadet etmiş oluyorsun.

Bir de düşün ki onların aşkını ve sevgisini kalbine ektiğin zaman kalpten yeşerecek güzellikler neler olur?

MEDDAHI UĞUR TUNCAY DUYGULANDIRDI

Daha sonra mikrofona davet edilen Ehl-i Beyt Meddahı Uğur Tuncay ilahileriyle dinleyenlere coşku dolu anlar yaşattı.

            Sayın Tuncay’ın ilahilerinin akabinde Ehl-i Beyt Alimi Sayın Ehed Solhan’ın konuşması ve niyazda bulundu.

KATKI SUNANLAR ÖDÜLLENDİRİLDİ

Etkinliğe katkı sunan Türkiye Caferiler Vakfı Başkanı Yahya Kemal Utar’a ödülünü İş adamı Engin Bahçe,

Medicine Hospital Baş Hekimi Öğretim üyesi Dr. Atakan Özkan’a, Prof. Dr. Fazıl Akiş,

Programın Sponsoru Polat tekstilin yönetim kurulu Başkanı Özdemir POLAT’ın adına ödülünü Avcılar Ehli Beyt Platformum üyesi Gazeteci Mustafa Küpeli’ye, Avcılar Ehli Beyt Platformum Başkanı İsmail Aslan,

Hz. Fatime Zehra Platformu üyesi Necla Saydan’a ödülünü, Avcılar Ehli-Beyt Platformu Kadın Kolları Başkanı Fatmanur Aslan Boybek,

İstanbul Millet Vekili Şamil Ayrım’ın ödülünü baş danışmanı Ali Yazar’a Avcılar Ehli-beyt Platformu Başkanı İsmail Aslan,

Dünya Ehli- Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun'a ödülünü, Araştırmacı Gazeteci Yazar Cahit Kılıç,

Avcılar Belediye başkanı Avukat Turan Hançerli 'ye,  ödülünü Kaçkar TV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Avcılar Ehli Beyt Platformum üyesi Gazeteci Mustafa Küpeli,

On4 Tv Gülistan Program yapımcısı Yaşar Topkaya’ya ödülünü, Muhammed Mustafa Yardımlaşma Kültür derneği onursal başkanı Cevdet Bayageldi,

Ehlader Genel başkanı Kadir Akaras’a ödülünü iş adamı Fahrettin Tuncay,

Kaçkar TVyönetim Kurulu başkan Yardımcısı Mustafa Küpeli'ye, ödülünü Avukat Mustafa Akot verdi.

ALKIŞLAR ÖZDEMİR POLAT’a

Hz. Fatıma ve Hz. Ali’nin Doğum Günlerini Kutlama etkinliğin i sponsor alan Kars Ardahan Iğdır illerin yapıldığı bütün etkinliklerine katkı sunan Polat Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı işadamı Özdemir POLAT’a teşekkür edildi.

ASLAN, KARANFİL DAĞITTI

Programın sonunda Avcılar Ehli- Beyt Platformu Başkanı İsmail ASLAN, Konuşmacı olarak katılan panelistlere, şairlere ve katkı sunanlara birer karanfil vererek teşekkür etti

Çok seviyeli geçen etkinlik sonunda hatıra fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.

Avcılar Ehli- Beyt Platformu yöneticileri 8 Mart Dünya emekçi kadınlar günü nedeniyle bütün katılımcılara karanfil dağıttılar.

Ehed Muhammed Aymaz- Nevzat İNCEDERE/Avcılar/Serhat Birikim

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Avcılar, Ehlibeyt, Platformu,, Hz., Fatıma, ve, Hz., Ali’nin, Doğum, Günlerini, Kutladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı