Haber Detayı
25 Temmuz 2020 - Cumartesi 18:28
 
Azerbaycan Türk SİHA'larıyla bölgedeki dengeleri değiştirebilir
Savunma Sanayi Analisti Kars'lı Kadir Doğan, Ermenilerin işgal etmek istediği Azerbaycan Tovuz ili Türkiye ve Azerbaycan arasında Ekonominin can damarıdır
- Haberi
Azerbaycan Türk SİHA'larıyla bölgedeki dengeleri değiştirebilir

 Savunma Sanayi Analisti  Kars'lı Kadir Doğan, Azerbaycan Türk SİHA'larıyla dengeleri değiştirebilir

            Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki geriliminin devam ettiğini dile getiren Savunma Sanayi Analisti  Kars'lı Kadir Doğan, Azerbaycan’ın Türk SİHA’sı satın alma girişimlerine yönelik gelişmeleri değerlendiren uzmanlara göre yerli ve milli SİHA’lar bölgedeki tüm dengeleri değiştirebilecek kabiliyette. dedi.

Savunma Sanayi Analisti  Kars'lı Kadir Doğan, Ermenilerin işgal etmek istediği Azerbaycan Tovuz ili Türkiye ve Azerbaycan arasında  Ekonominin can damarıdır 

            Ermenistan’ın saldırgan tutumu nedeniyle Azerbaycan ile arasında yaşanan çatışmalara ara verilse de iki ülke arasındaki gerginlik ve insansız hava araçlarına karşı koymaya yönelik adımlar devam ediyor. Diyen Doğan; Krizin ortaya çıktığı ilk günden bu yana kardeş ülke Azerbaycan’ın yanında yer alacağını tüm dünyaya ilan eden Türkiye, bölgedeki gelişmeleri yakından takip ediyor.  İki ülke arasındaki çatışmaların devam ettiği dönemde Türkiye ve Azerbaycan askeri yetkililerinin görüşmesi ve Bakü yönetiminin Türk SİHA’sı satın almak istemesine yönelik girişimleri gözleri bir kez daha yerli ve milli insansız hava araçlarına çevirdi.

Tovuz ili Türkiye ve Azerbaycan'ın Ekonomi Can damarı

            Ermenistan'ın son günlerde Azerbaycan birliklerine sınırlarına saldırması sonucu çok sayıda Azeri askeri şehit düştü.  Diyen Doğan;  Ermenistan'ın Azerbaycan'a saldırmasının arka planı Türkiye ve Azerbaycan'ın bağlantısını kesmek için büyük bir oyunu bozmamız lazım

Çünkü Ermeni güçlerinin saldırı girişiminde bulunduğu Tovuz ilinden Türkiye ve Azerbaycan'ın ortaklaşa gerçekleştirdiği Bakü-Tiflis-Kars demir yolu, Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru ve TANAP'ın başlangıcı olan Güney Kafkasya doğal gaz boru hatlarının geçmesi saldırının arka planında Türkiye ile Azerbaycan'ın bağını koparmak olduğu düşünülüyor. Dedi.

Azerbaycan’ın elinde SİHA yok

            Türk SİHA’sı almak isteyen Azerbaycan’ın insansız hava araçlarındaki mevcut imkan ve kabiliyetleri hakkında bilgi veren Savunma Sanayii Araştırmacısı Kadir Doğan, Azerbaycan’ın taktik/stratejik ve Bulut Altı Sınıftaki İnsansız Hava Araçlarına (BİHA) sahip olduğunu anlatan Doğan, “Bu araçların tamamı da İsrail menşeli. Bir kısmı direkt hazır alım olarak envantere eklenirken, bir kısmı da İsrail lisansı altında Azerbaycan’da üretildi. İsrail lisansı ile Azerbaycan'da üretilen Orbiter ve Aerostar BİHA'ları kamikaze olarak da görev yapabiliyor” şeklinde konuştu.

Sahip olunan sistem yeterince hızlı ve entegre değil

            Bakü yönetiminin taktik stratejik sınıftaki insansız araçlarının silahsız bir şekilde istihbarat, keşif ve gözetleme kabiliyetine sahip olduğunun altını çizen Kadir Doğan, şöyle devam etti:

            “Bu araçlardan elde edilen bilgiler, çeşitli hava veya kara araçlarından hassas güdümlü mühimmatlar ile vurulabiliyor. Tabii bu aşamalar hızlı karar alıp, seri bir şekilde uygulanmasının önünde bir engel oluşturuyor.

            Aynı zamanda bu araçların bir sistem olarak tamamen Azerbaycan silahlı kuvvetlerine entegre edilememesi, araçların çeşitli platformlar ile birlikte kullanılmasına, en azından efektif bir şekilde kullanılmasına, engel teşkil ediyor. Zira hep bahsettiğimiz bir husus var. Bu platformlara biz ‘insansız sistemler’ diyoruz. Bu sistemlerin, diğer sistemler ile entegrasyonu iyi bir şekilde sağlanıp, müşterek harekat yeteneği kazandırılırsa ancak o zaman avantajlı hale gelebiliyorsunuz. Türkiye’nin son dönemlerdeki başarısının ardında bu yeteneği kusursuz bir şekilde kullanabilmesi yatıyor.”

Türk SİHA’larının Azerbaycan’a satışı yeni bir süreç başlatır

            Azerbaycan’ın Türk SİHA’ları satın alırsa Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin Bayraktar TB2 veya ANKA-S gibi araçlara sahip olmasının hem psikolojik hem de teknik açıdan çok ciddi bir kabiliyet kazanımı olacağı su götürmez bir gerçek.

Teknik ve psikolojik etkileri olur.

            Kazanımların psikolojik noktası ‘caydırıcılık’ kavramına dayanıyor. TB2 ve ANKA-S gibi yerli/milli hava araçlarımız başta Suriye ve Libya olmak üzere bölgede yaptıkları başarılı operasyonlarla küresel ölçekte ciddi bir caydırıcılık unsuruna dönüştü.

            Bu ürünlere Azerbaycan'ın sahip olması Ermenistan üzerinden psikolojik bir üstünlük kurmasını sağlayabilir ki harp sahasının en önemli unsurlarından bir tanesi psikolojidir.

            Teknik açıdan bakılırsa Azerbaycan, bu sistemleri satın alarak etkin bir vurucu güç sahibi olacaktır. Bu çok daha hızlı karar alınıp, esnek bir şekilde görevlerin yerine getirilmesi anlamına gelir ki bu durum da sahaya, Azerbaycan açısından olumlu yansıyacaktır.”

            Bu sistemlerin Azerbaycan’da kullanılması Türk SİHA’ların Türk Cumhuriyetleri'ne ihracatında da öncül adım olabilir. Türkiye, SİHA konusunda dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri. Bu nedenle yerli ve milli SİHA’larımıza sadece Türk Cumhuriyetleri'nden değil dünyanın çok farklı coğrafyalarından da talepler gelmesi sürpriz olmaz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Azerbaycan, Türk, SİHA'larıyla, bölgedeki, dengeleri, değiştirebilir,
Yorumlar
Haber Yazılımı