Haber Detayı
15 Ağustos 2016 - Pazartesi 14:25
 
Bakan Arslan’ın Köyündeki Türbe Ve Ayı Mezarı Çok Konuşulacak
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın köyünde Hz Muhammed’in soyundan geldiği ileri sürülen Seyid’in türbesi ile ayı mezarının sırrı ne?
Kars Haberi
Bakan Arslan’ın Köyündeki Türbe Ve Ayı Mezarı Çok Konuşulacak

 

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın köyünde Hz Muhammed’in soyundan geldiği ileri sürülen Seyid’in türbesi ile ayı mezarının sırrı ne?

Tacettin DURMUŞ / KARS – KAĞIZMAN/Serhat Birikim

 

 

Hz Muhammed’in soyundan geldiği ileri sürülen 14. Yüzyılın başlarında Bağdat’ta dünyaya gelen, dini tahsilini İran’ın Nil şehrine tamamladıktan sonra, Kars’ın Kağızman ilçesinin Kaygasız köyüne gelip dini eğitimler verdikten sonra bura ölen Seyit Haydar Hazretleri’nin (El Hüseyin)  türbesi bir ayı mezarı ile yana yana bulunuluyor.

 

Aynı zamanda Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın da köyü olan Kars’ın Kağızman ilçesinin Bulanık Köyü’nde bulunun türbede yatan Seyit Haydar Hazretleri (El Hüseyin) ile ilgili olarak çevre köylerde yaşayan vatandaşların anlatımları ve çeşitli rivayetlere göre türbe ve çevresindeki ağaç ve kaynaktan çıkan buz gibi su sırlarla dolu.

 

Bölgede anlatılan rivayetlere göre 14.yüzyılda Bağdat’ta dünyaya gelen Seyit Haydar Hazretleri, İran’ın Nil şehrinde dini tahsilini tamamladıktan sonra, Kağızman’ın Kaygasız köyüne gelerek yöre halkına dini eğitimler verir ve burada ölür. Köylülerin anlatımına ve yöredeki rivayetlere göre Seyit Haydar Hazretleri birkaç gün içerisinde öleceği çevresindekilere anlatır. Ayrıca kendisi öldükten sonra bir ayının da kendisinden hemen sonra aynı yerde öleceğini söyler ve kendisi için bir türbe yapılmasını ve türbenin yanında da bu ayının mezarının yapılamasını ister. Ve daha sonra da bu zat ölür ve vasiyeti üzerine kendisi için küçük bir türbe yapılır, kendisi bu türbeye ayı ise yakınına gömülür. Seyit Haydar Hazretleri vasiyetinde ayrıca kendisini ziyarete gelenlerin ayı mezarının da ziyaret etmesini ister ve ayıya hayvan muamelesi yapılmamasını ister.


BUZ GİBİ KAYNAK SUYU VE TEK KÖKLÜ DEV AĞAÇ GİZEM TAŞIYOR


Öte yandan türbenin hemen yanı başında ise bir kaynaktan buz gibi bir su akıyor.  Türbeyi ziyaretimizde ise bu su ile elimizi 30 saniyeden fazla bir süre yıkayamadığımızı gözlemledik. Öte yandan bu suyun aktığı yerde ise küçük bir gölet oluşmakta ve bu göletin kenarında ise tek bir kök üzerinde bir ağaç var ve bu ağaç tek bir kök üzerinden 300 metrekarelik bir alanı küçük bir ormancık misali kapsıyor.


ANLATILANLAR DİKKAT ÇEKİCİ


Öte yandan köyde ve çevrede yaşayan ilçe halkı, inanarak türbeyi ziyaret edenlerin şifa bulduğunu ve buradaki ağacın dallarından koparıp götürenlerin ise kötürüm olduğunu söylüyor. Türbenin bulunduğu köyün azalarından Rıfat Arslan türbede yatan zatı ve türbenin gizemlerini ve ayı mezarını şu şekilde anlattı: “Seyit Haydar Hazretleri (El Hüseyin) Peygamber Efendimizin soyundan gelmektedir. Bu zat birkaç gün sonra öleceğini ve kendisinin bu türbenin olduğu yere gömülmesini ister. Ayrıca kendisi öldüğü sırada bir ayının da gelerek ayağımın dibinde öleceğini söyler. ‘O ayıya sakın leş muamelesi yapmayın ve yanıma gömün’ der. Ve iki mezar yan yana yapılır. Bu türbeyi ziyaret edenler ayının mezarını da ziyaret etmeden geçemez. İlk önce ayı ziyaret edilir daha sonra da Seyit Haydar Hazretleri ziyaret edilir. Bu türbeyi ben de dahil olmak üzere kötürüm halde inanarak ziyaret edenler şifa buldular. Ben bile yürüyemiyordum geldim buraya ziyaret ettim ve yürüdüm. Yürüyemeyenler gelir ve burada kurban kestikten ve bu gibi sudan içtikten sonra sağ salim buradan ayrılırlar. Biz bu gibi birçok örnekler yaşadık.”


TÜRBE ÇEVRESİ İZBE HALDE


Türbenin bulunduğu köyün baş azası Rıfat Arslan, türbenin çevresinin ve yollarının perişan halde olduğunu da belirterek başta Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan olmak üzere yetkililerden destek istedi.  Aza Arslan ve köylüler bakımsız halde kaderine terk edilen bu türbeye sahip çıkılmasını istiyorlar. Bir rivayete göre türbenin bulunduğu yere gelen hasta ve sakata olan kişilerin bu türbeyi ziyaretinden sonra düzeldiklerine ve sağlıklarına kavuştukları söyleniyor. Önünde adak kurbanların kesilip, duaların edildiği türbenin, çok bakımsız oluşu Türbeyi ziyarete gelen kişileri de oldukça rahatsız ediyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ulaştırma, Denizcilik, Haberleşme, Bakanı, Ahmet, Arslan’ın, köyünde, Hz, Muhamm
Yorumlar
Haber Yazılımı