Haber Detayı
15 Ağustos 2016 - Pazartesi 16:04
 
Bakan Çavuşoğlu: ABD verdiği sözü tutmalı
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, CHP ziyareti sonrası açıklamalarda bulundu.
Siyaset Haberi
Bakan Çavuşoğlu: ABD verdiği sözü tutmalı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, CHP ziyareti sonrası açıklamalarda bulundu.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, CHP lideri Kılıçdaroğlu ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu şunları söyledi:

Bundan sonraki süreçte Meclis'teki gurubu bulunan partiler karar verecek. Biz bu konu gündeme geldiği zaman Dışişleri Bakanlığı olarak orada bulunduk.

Biz en başından beri Suriye'deki yönetimin kapsayıcı olması gerektiğini belittik. Tüm etnik ve dini kurumların kapsanması gerektiğini ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü savunuyoruz. Biz Esed'in gitmesi konusunda başından beri aynı görüşteyiz. 

MENBİC'DEKİ PYD VARLIĞI

Menbic operasyonu bittikten sonra PYD'nin tekrar Fırat Nehri'nin doğusuna geçeceği yönünde ABD'nin sözü var. Şimdi ABD'nin bu sözünü tutması gerekiyor. Bu konuda temaslarımızı sürdürüyoruz. 

Amerika'dan 23-24 Ağustos'ta bir heyet gelecek ve görüşecekler. 24 Ağustos'ta Biden da geliyor. Kerry yerine Biden gelecek. Adalet Bakanımızla birlikte biz de Washington'a giderek bu dosyayı ileteceğiz ve iadeyi anlatacağız.

Yunanistan'a kaçan 8 hainle ilgili ilk duruşmada 2 ay hapis cezası verildi. Bu Cuma günü sığınma talebi bulunan hainlerle ilgili duruşma olacak. Diğerleri ile ilgili ise bir sonraki hafta duruşma olacak. Bizim isteğimiz hainlere sığınma talebi verilmemesi. Bu kişilerin Türkiye'ye iade edilmesidir istenen. güneş

Kaynak: Editör: Ayten Alkaşı
Etiketler: Dışişleri, Bakanı, Mevlüt, Çavuşoğlu, CHP, ziyareti, sonrası, açıklamalarda, bul
Yorumlar
Haber Yazılımı