Haber Detayı
22 Ağustos 2016 - Pazartesi 07:27
 
Bakan Tüfenkci, Kars’ta açıklamalarda bulundu
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekci, Türkiye - Gürcistan arasındaki Çıldır Aktaş Sınır Kapısında incelemelerde bulunmak ve Ardahan ile Şavşat ta bir dizi gezi ve ziyaretlerde bulunmak üzere Kars’a geldi.
Ankara Haberi
Bakan Tüfenkci, Kars’ta açıklamalarda bulundu

-YIL İÇERİSİNDE 3’TEN FAZLA OTOMOTİV ALIM SATIMI YAPILAMAMASI YÜNÜNDE ÇALIŞMALARIMIZ VAR

-YAKLAŞIK 2 YIL ÖNCE KURULAN KARS GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN KARS İÇİN ÖNEMİ NEDİR?

-UZAK DOĞU VE AVRUPA ÜLKELERİ GÖZÜNÜ KARS ÜZERİNDEN KAFKASLARA DİKTİ

- RUSYA İLE NORMALLEŞEN İLİŞKİLERİN ARDINDAN BÖLGEYE KATKILARI NE OLACAK? HÜKÜMETİN BU YÖNDE ÇALIŞMALARI NE OLUYOR?

- SON TERÖR EYLEMLERİ PKK’NIN SON ÇIRPINIŞLARIDIR

 

Tacettin DURMUŞ / KARS/Serhat Birikim

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekci, Türkiye - Gürcistan arasındaki Çıldır Aktaş Sınır Kapısında incelemelerde bulunmak ve Ardahan ile Şavşat ta bir dizi gezi ve ziyaretlerde bulunmak üzere Kars’a geldi.

Beraberinde Kars Valisi Rahmi Doğan ve AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay ile birlikte tarifeli uçakla gelen Bakan Tüfenkci’yi, Harakani Havalimanında, Ardahan Valisi İbrahim Özefe, AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Kars Emniyet Müdürü Faruk Karaduman ve her iki ilin ilgili daire amirleri karşıladı.

 

BAKAN TÜFENKCİ: YIL İÇERİSİNDE 3’TEN FAZLA OTOMOTİV ALIM SATIMI YAPILAMASI YÜNÜNDE ÇALIŞMALARIMIZ VAR

 

Bakan Tüfenkci daha sonra gazetecilerin ülke ve bölge gündemine ilişkin sorularını cevaplandırdı. Bakan Tüfenkci ilk olarak bir gazetecinin, vatandaşların yılda 3’ten fazla 2'inci el araç satışı yapamayacakları yönünde Bakanlığın çalışmalarının ne aşamada olduğu sorusunu cevaplandırdı.

Soru üzerinde ticaretin canlı ve kendine has kuralları olduğuna dikkat çeken Bakan Tüfenkci, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının, ticaretin her türlüsünün serbest olarak yapılmasından yana olduklarını söyledi.

Bu konuda çok fazla müdahalede de bulunmak istemediklerini belirten Bakan Tüfenkci:  “Ama piyasayı gözeteme ve denetleme görevlerimiz içerisinde bu bağlamda 2 el satışlarının piyasadan gelen taleple birlikte özellikle düzenlenmesi gerektiği konusunda sektörün ve 2 el piyasasının bazı talepleri vardı. Bununla ilgili özellikle kayıt dışılığı önlemek amacıyla, vatandaşların 2’inci el de olsa bir takım haklarının olması gerektiğini savunuyoruz. Yine bu işin erbapları yani galericiler ve otomotivcilerin dışında vatandaşın da sürekli al-sat yapmasının doğru olmadığını düşünerek, vatandaşın yıl içerisinde 3’ten fazla otomotiv alım satımına müsaade etmeme konusunda bir görüşümüz var. Tabi bu daha taslak halindedir ve konuyu kamuoyunun görüşüne açtık. Önümüzdeki günlerde bunu uygulamaya geçireceğiz ve bu işi yapan galericilerin sattığı araçlara da 10 bin kilometreye kadar garanti kapsamına girmesini sağlıyoruz. Bu tasarıyla ve diğer bir noktayla da tabi 2’inci elde ticaret yapanların özellikle dolandırılma risklerinin daha fazla olduğunu düşünerek bu düzenlemeyle bir takım güvenceleri var. Onları da hayata geçireceğiz. Kamuoyunun görüşüne açılmış bir düzenleme önümüzdeki günlerde kamuoyuyla beraber son şeklini verip düzenlemeyi gerçekleştireceğiz. Şuana kadar vatandaşlarımızdan olumlu tepkiler alıyoruz.”dedi.

YAKLAŞIK 2 YIL ÖNCE KURULAN KARS GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN KARS İÇİN ÖNEMİ NEDİR?

 

Bakan Tüfenkci daha sonra gazetecilerin Kars’ta yaklaşık iki yıl önce kurulan Gümrük Müdürlüğünün Kars için getirisi olup olmayacağını sordu.

 

Gümrük Müdürlüğünün Kars için ihracatı ve ithalatı kolaylaştırıcı etkileri olacağına vurgu yapan Tüfekci: “Kars’ın ticareti ithalatı ihracatını kolaylaştırıcı bir etkisi var. Yerinde, burada gümrük işlemlerinin yapılarak, kapılardan hızlı bir şekilde geçmesini sağlayacak ve ithalat noktasında direk Kars’tan ithalat işlemlerinin yapılmasını sağlamış olacak. Bununla beraber antrepoların açılması ile beraber bu tür işlemlerin yerinde gümrükleme işlemlerinin etkili olacağını düşünüyoruz. Bu tamamen Kars’ın ekonomisi ile ilgili. Kars’taki üretim, ihracatı destekler noktaya geldiğinde Gümrüklemenin de hızlanarak bu tür işlevi daha hızlı bir şekilde yerine getirmiş olacak. Buralarda tabi ki farklı düzenlemelerde yapmak gerekir.”şeklinde cevaplandırdı.  

UZAK DOĞU VE AVRUPA ÜLKELERİ GÖZÜNÜ KARS ÜZERİNDEN KAFKASLARA DİKTİ

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekci’ye daha sonrada gazeteciler, geçtiğimiz aylarda Çin Büyükelçisi beraberindeki 13 işadamı ve 16 Avrupa Ülkesi Büyükelçisinin Kars’a gelerek, Kars üzerinden Kafkasya’ya ekonomik koridor sağlamanın alt yapısını oluşturmak istedikleri hatırlatıldı.

 

Bunun üzerinde Bakan Tüfenkci: “Kars Bölgede parlayan illerimizden biridir ve bu bir gerçektir. Kars’ın özellikle bu bölgede bir cazibe merkezi olması noktasında yeni teşvik paketleriyle birlikte gelişimi ve değişimi daha da hızlanacaktır. Bunun içinde bir takım teşviklerin ve sanayileşme noktasında atılımlarının bir şekilde tamamlanması lazım. Çin Büyükelçisi ile Çinli üst düzey işadamları ile birlikte Avrupa Birliği Ülkelerinin büyükelçilerinin Kars’a gelmesiyle birlikte, onların burayı yatım yapılabilir halde görmesi ve bu noktada adım atabilmesi de son derece önemlidir. Bunlarla birlikte yeni teşvik paketiyle birlikte inşallah bu yörelere de yeni sanayilerin geleceğini düşünüyorum. Ama daha da önemlisi Kalkınma Bakanlığının cazibe merkezleriyle beraber özellikle Kars için önemli olan tarıma dayalı sanayinin bu noktada Kars ile hızlı bir şekilde çevre illerle harekete geçmesi daha da önemlidir diye düşünüyoruz.

 

RUSYA İLE NORMALLEŞEN İLİŞKİLERİN ARDINDAN BÖLGEYE KATKILARI NE OLACAK? HÜKÜMETİN BU YÖNDE ÇALIŞMALARI NELERDİR?

 

Bakan Tüfenkci: Rusya ile ilişkilerimizin iyi olması tüm Türkiye’yi ilgilendiriyor.  Bu noktada Kars’ta kendine düşen payı ebetteki alacaktır. Ama özellikle biz Rusya’nın ticari noktada önemli partnerlerimizden bir olduğunu biliyoruz. Atılan adımların semereleri önümüzdeki aylar içerisinde elde edilecek ve umuyorum ki 24 Kasım 2015’teki uçak krizinden önceki rakamları yakalarız. Göstergelerle bu rakamları yakalayacağımızı gösteriyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ortaya koyduğu hedef 100 Milyar Dolardır ve bu çok önemli bir hedeftir. Bu potansiyel iki ülke arasında var.  Ama bunun doğru adımlarının atılması gerekiyor. Tabi burada Rusya’nın özellikle petrol ve emtiya fiyatlarının da düşmesiyle birlikte içerisinde bulunduğu ekonomik koşuları da göz önünde bulundurduğumuzda zaten 24 Kasım uçak krizinden öncede kademeli olarak her ay bir milyon dolarlık ithalat ve ihracatımızda düşüşler yaşıyorduk. Ama şimdi alınacak tedbirlerle ve kolaylaştırıcı ikili ilemlerle bu rakamın eski günlere geleceğini  tahmin ediyoruz. Rusya müteahhitlik söktürü noktasında da adımını attı. Gıda ve turizm noktasında da olumlu gelişmeler ve ilerlemeler var. Umuyoruz ki kısa zamanda ilişkiler toparlanır.

 

SON TERÖR EYLEMLERİ PKK’NIN SON ÇIRPINIŞLARIDIR

 

Bakan Tüfenkci: Ülkemizde yaşanan bu terör olayları esasında bize bir noktadan yönetildiğini de göstermiş oldu. Nöbetleşe biri bitiyor, bir diğeri başlıyor. Bölgedeki terörle mücadelenin esasında FETÖ/PDY terör örgütüne mensup sözde komutanlara teslim edildiğini de düşündüğümüzde ben inanıyorum ki 15 Temmuz’dan sonra bölgedeki mücadele şekli ve mücadelede alınan sonuçların da olumlu anlamda değişeceğine inanıyorum. Tabi bunu gören terör örgütü alçakça ve haince saldırılarını artırarak devam ettiriyor. Ama Türkiye güçlü bir devlettir ve bunun da nasıl ki şehirlerdeki yapılanmalarını kısa zamanda temizlediyse bu tür hem kırsalı, hem de bu tür eylemleri önleyecek gücümüz Allah’a hamdolsun ki var ve kısa zamanda bu noktada olumlu adımlar atılacaktır. Bu olayları PKK’nın son çırpınışları olarak değerlendiriyorum.

Kaynak: Editör: Ayten Alkaşı
Etiketler: Gümrük, Ticaret, Bakanı, Bülent, Tüfekci, Türkiye, , Gürcistan, arasındaki, Çıld
Yorumlar
Haber Yazılımı Sponsor : Gerçek Bilgiler | ice therapy nedir?