Haber Detayı
11 Eylül 2020 - Cuma 16:25
 
Baki, Esenyurt Belediyesi, Anadolu'daki Tarımsal Üreticiyle Projeler Üretiyor
Sağlıklı ürün tüketimi ve Anadolu'daki çiftçiyi, üreticileri güçlendirmek ve Esenyut halkının sağlıklı beslenmesi için Kooperatifler aracılığıyla organik ürün almak için çabaları devam ediyor.
Kültür-Sanat Haberi
Baki, Esenyurt Belediyesi, Anadolu'daki Tarımsal Üreticiyle Projeler Üretiyor

 Sağlıklı ürün tüketimi ve Anadolu'daki çiftçiyi, üreticileri güçlendirmek ve Esenyut halkının sağlıklı beslenmesi için Kooperatifler aracılığıyla organik ürün almak için çabaları devam ediyor.

Pandemi Engeline Rağmen Esenyurt Belediyesi Anadolu'daki Organik Ürün Üreticileriyle  İş Birliğini Sürdürüyor.

11 Eylül'de Tarımsal Hizmetler Müdürü Haşim Baki' yi makamında ziyaret eden Serhat Birikim Medya Gurubunun Yönetim Kurulu Başkanı Gazeteci Mustafa Küpeli, Anadolu'dan Esenyurt ilçesine getirilmek için üzerinde çalışılan ürünler hakkında bilgi aldı.

            S,BİRİKİM: Sn Kaki Esenyurt Belediyesinin Kooperatifler aracılığıyla  Esenyurt halkına Anadulu illerinden organik ürün getirme planlarının ne kadarını hayata geçirdi?

            H. BAKİ:  Esenyurt Belediye Başkanı Sn. Kemal Deniz Bozkurt un ülkemiz genelinde üretim ve yetiştiriciliği geliştirme ve artırma programı kapsamında Tarımsal Hizmetleri Müdürlüğü olarak programlarımızın temelinde bilinçli örgütlü üretici ve yetiştirici kazanmak amacıyla her yörede kooperatifleşmeye geçmek için eğitim programları tertiplemek böylece her yörede yetiştirilen ve üretilen ürünleri kooperatiflerden temin ederek başta Esenyurt ilçesinde ve mümkün mertebe diğer ilçelerde de üreticiden hem uygun fiyatla hemde teknik ve hijyenik konuda sağlıklı ürünleri halkın tüketimine  için çalışmalarımız devam ediyor.

            S.BİRİKİM:Sn Baki  Eskişehir Mahmudiye süt üreticileri Birliğinden 180 ton sütü alıp Esenyurt halkına dağıtıldığı bilgilerimiz arasında.  Pandemi  sürecinde  süt alımları devam ediyormu?

            H. BAKİ:  İlk örnek çalışmamızı pandemi başlangıcında temel gıda maddesi olan günlük pastörize sütü Eskişehir ili Mahmudiye Çifteler Han ilçeleri süt üreticileri Birliğinden 180 ton temin edilerek Esenyurt halkına dağıtımı sağlanmış olup yapılan araştırmalar neticesinde halkımızın memnun kaldığı gözlemlenmiştir.  Diğer projelerin faaliyete geçmesi pandemi nedeniyle yavaşlasa da zamanla tümünün faal olması açısından büyük çabalar sarf edilmektedir.

            S,BİRİKİM: Bundan Sonra hedeflerinizi açıklayabilirmisiniz?

H. BAKİ:  Örneğin Kars Ardahan Iğdır Erzurum gibi mera kalitesi yüksek illerimizde ki yetiştiricileri besiciliğe yönlendirerek yetiştirdikleri besi hayvanlarını değerinde alımlarını gerçekleştirmek ve karkas et olarak Esenyurt halkının tüketimine sunmak ayrıca Kars Iğdır ve Ardahan yöresinde Kars kaz palazı üretim istasyonları kurdurmak, üretilen kaz palazlarını bölgedeki kadınlara dağıtarak üretimi benimsemek aile bütçesine katkı sağlatmak ve ürünlerini değerlendirmek yine diğer illerimizde de yöresel ürünlerin yetiştirilmesine katkı sağlamak satın alımını yaparak metropollerde tüketimini sağlamak, ön sıradaki ürünler kuru baklagiller düşünülmekte zamanla oluşacak olan saha çalışmaları öncelik sıralarını belirleyecektir.

 Burhan AYDIN/Esenyurt/Serhat Birikim

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Baki,, Esenyurt, Belediyesi,, Anadolu'daki, Tarımsal, Üreticiyle, Projeler, Üretiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı