Haber Detayı
07 Aralık 2019 - Cumartesi 20:40
 
Başkan Bozkurt; Fütursuzca Yönetilen Esenyurt’un 2,2 Milyar TL Borcu Var
Gazetecilerle kahvaltıda araya gelen Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt , “En büyük hatada ahlaki yoksunluk. Kültürümüzü, değerlerimizi unuttuk, yolumuzu kaybettik. yolumuzu bulacağız, umut olacağız” dedi.
İstanbul Haberi
Başkan Bozkurt; Fütursuzca Yönetilen Esenyurt’un 2,2 Milyar TL Borcu Var

Gazetecilerle kahvaltıda araya gelen Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt ,  “En büyük hatada ahlaki yoksunluk. Kültürümüzü, değerlerimizi unuttuk, yolumuzu kaybettik. O andan itibaren hatalara düşmeye başladık. Şimdi yolumuzu bulacağız, umut olacağız” dedi.

Esenyurt çok hızlı çoğaldı. Büyüme planlı bir şeydir. Diyen Başkan Bozkurt, Bugün eğer Esenyurt basında en çok kötü şeylerle anılan bir ilçe ise bunda eğitimsizliğin önemli bir etkisi var. 2 bin 700 sokağımız var neredeyse hepsinde sorun var. Plansız yapılmış. Başkalarının yapması gereken işleri yapmışız. Dolayısıyla bu büyüme değil çoğalmadır. Ama altyapıyı değiştirmemiş. Örneğin okullarda 50 60 kişilik sınıflarda okuyan çocuklarımız var. Bunları düzetmemiz gerekir.

42 yıldır Esenyurt'ta yaşadığını dile getiren Bozkurt, “Siyaset bizim ailemizde var. Dededen beri siyasetle ilgili bir ailenin çocuğuyum. Öğrenciyken SODEP'e üye olmuştum. Aralıksız olarak siyasete devam ediyorum. Türkiye'nin iyi yönetildiğini düşünmüyorum. Tek neden yanlış yönetim şekli kaynaklarımızı doğru kullanamamak, kültürümüzden kopmak. Yolunu kaybeden bir ülkede yaşadığımız için siyasete zaman ayırmanın bir sorumluluk olduğunu düşündüm. Bu nedenle 2009 yılında ilçe başkanlığı yaptım. 2014 yılına kadar ilçe başkanlığı yaptım. Sonrasında aday adayı olduk. Ve hepinizin desteğiyle belediye Başkanı seçildim destek veren herkese teşekkür ediyorum Şimdi imkanımız var. Türkiye'yi düzeltmek için çalışacağız” dedi.

BELEDİYEMİZİN 2,2 MİLYAR TL BORCUMUZ VAR, KOS KACA BİR BELEDİYENİN ENVANTERİ YOK.

Ben aday olurken, Bir hesap İşleri Müdüründen 3 Ay boyunca belediyemizin ne kadar borcunun olduğunu öğrenemedim. Esenyurt'un 600 milyon civarı borcu olduğunu düşünüyordum 830 milyon borcumuz var dediler. Bunun içinde yapılandırma borcu var mı yok dediler. Onları da koyun dedim. Yapılandırmadan sonra borcumuz 1 milyara çıktı. Bu diğer yapılandırmanın envanteri de yok. Yani kime ne kadar borcumuz var kayıtlı olmadığını envanter olmadığını gördük. Bunların tamamını yani borcumuzu öğrenmem 6 ay sürdü. Şu an 2.2 milyar civarında borcumuz var” diye konuştu.

Fütursuzca yönetilen Esenyurt Belediyenin toplamda iki milyar ikiyüz milyon borcunun olduğunu buna rağmen Esenyurt’un kötü imajını değiştirmek için güzel projelerinin olduğunu belirterek beş yılın sonunda ise herkesin Esenyurt’u örnek göstereceği bir ilçe haline getireceklerini söyledi.

Esenyurt Belediyesinin geldiği nokta içler acısıydı. Eski Belediye Başkanları Belediyeyi Futursuzca yönetmiş ve ona göre hareket etmiş, ben göreve Geldiğimde zabıta araçlarına benzin alınamıyordu. Benzin istasyon sahipleri Belediyeye benzin vermiyorlardı. Yalvararak benzin alıyordum. Benden Bilgi Kaçıran Müdürlerle çalışmak İstedim ama beni yanıltanları görevden tek tek aldım.

YOLUMUZU KAYBETMİŞİZ YOLUMUZ BULACAĞIZ

Esenyurt'a umut olmak için yola çıktıklarını da vurgulayan Bozkurt, “Bizim burada olmamızın sebebi var. Esenyurt'ta yola çıkarken umudun şehri kardeşliğin şehri dememizin sebebi gençlerimiz. Başka bölgelerden; Kars'tan, Ardahan'dan, Erzurum'dan, Hakkari'den, Samsun'dan birçok farklı yerden buraya umutla gelmiş vatandaşımız var. Onlara umut olmalıyız. Esenyurt'un birçok sorunu var. En önemlisi ahlaken kültür olarak bağlarımızla kopmuşuz. Değer yargılarımızı unutmuşuz.

 Gerçek bu. Yolumuzu kaybetmişiz. Hangisi doğrudur hangisi yanlıştır kime ne yaptığınıza göre değişiyor. Benim yakın geçmişte anımsadığım bir yanlış yaptığınızda herkes sizi doğru yola sokmak için ayıplardı. Oto kontrol sistemi vardı şimdi bu yok. Birinci sorunumuz bu .Yani çalışmadan üretmeden kendine çaba sağlamaya çalışan çokça insan var. Kamunun hakkını kendine aktarmak için çaba sarf eden çokça insan var. Toplum biz böyle yapmayacağımız için bize destek verdi ama biz yanlışları düzeltmek için sizden yardım istiyoruz. Bizim çalışmayı üretmeyi ayıplamamız lazım. Çalışmadan para kazanan insana helal olsun diyoruz. Ayıp bu. Bu anlayışı değiştirmemiz lazım. Çalışmak üretmek onurlu bir şey. Paylaşmak da ahlaklı bir şey. Hakça, adaletçe paylaşmayı öne çıkarmak lazım ki rekabet olsun” dedi.

SADECE ÇÖPTEN 25 MİLYON TASARRUF ETTİK

Davalar ve ihaleler üzerinden de örnekler veren Bozkurt, “Belediyemiz hakkında açılmış bir sürü dava var. Öğrendik ki belediyemiz hakkında 6 bin 800 daha var. Şu anda aleyhimize devam eden 5 bin 600 tane dava var. Bu davaların çoğu kamulaştırmasız el atma. Ne demek bu? Vatandaşın malına el atmışız veya parçalayıp başka başka yerlere aktarmışlar. Bu davaların çoğunluluğunu kaybedeceğiz. Çünkü vatandaş çoğunlukla haklı nedenlerle dava açmış.

Başka bir olumsuzluk arsa envanterimiz yok. Ben henüz daha sonuçlanmak üzere ne kadar kaç tane arsamız kaç tane binamız nerede var tespit etmiş değiliz o da yeni bitmek üzere. Personelle ilgili maalesef kurumsal yapıya uygun bir yapılanma olmamış. Bunu niye anlattım. Birilerini kötülemek için değil hangi zeminde olduğumuzu anlamanız için söylüyorum. Başarıyı başarısızlığı tartarken bunlara bakmak lazım.

 Şimdi ben nerede olduğumu tespit etmezsem beni nasıl değerlendireceksiniz? İhalelerle ilgili örnek vereyim. Sadece çöp ihalesinde geçen seneyle bu sene arasında belediyenin ödediği para arasında 25 milyon lira fark var. Daha az ödemişiz. Bunu söylerken enflasyon farkını katmıyorum. Bir de yüzde 15 civarı enflasyon var. Bunu da katarsak sadece çöp ihalesinden 35 milyon lira karımız var. Bu da geçmişte işlerin nasıl verildiğine dair bir örnek” ifadelerini kullandı.

ESENYURT’TU EĞİTİM YUVASI YAPMAK İSTİYORUZ

Eğitimle ilgili planlarının olduğun dile getiren Bozkurt, “Kampüs Lise yapmayı planlıyoruz. Her kampüste 1'êr tane sanat lisesi gibi sağlık lisesi gibi farklı branşlardan birçok lise aynı yerde olacak.

Eğer kampüs liseyi yaparsak mevcut liseleri de ilkokul, ortaokul olarak kullanacağız. Liselerde kötü bir ilkokul eğitiminden gelen çocuklarımız nitelikli eğitimler alacak. Esenyurt'ta birçok mahallede aynı yerden gelen vatandaşlarımız var. Mesela Yenikent'e bakın göçmenler var.

 Saadetdere'de Trakyalılar Karslılar var. Ama Kampüs Lise'yi yaptığımızda Türkiye'nin farklı coğrafyalarından gelen çocuklar birbirlerini tanıyacaklar. Farklılığın büyük bir zenginlik olduğunu görecekler. Ortak etkinlik alanları olacak. Kapalı spor salonları olacak, yüzme salonları olacak, yemekhaneleri olacak, kütüphaneleri olacak dolayısıyla birbirlerini anlama fırsatı bulacaklar. Siyaseti ayrıştırmayla yürütüyorlar. Örneğin Fen Lisesi veya İmam Hatip'teki arkadaşımız aynı masada buluşacaklar dolayısıyla sorumlulukla hareket edip birbirini anlayacaklar” dedi

YAŞAMIMI İNSAN OLARAK TAMAMLAYACAĞIM

Yaşamımı sonlandırırken zengin olarak değil insan olarak yaşamımı sonlandırmak istiyorum diyen Kemal Deniz Bozkurt, onurlu bir belediyecilik yapacağının mesajını verdi.

ESENYURT’A METRO VE TRANWAYI KAZANDIRACAĞIM

Esenyurta metronun gelmesi için yeniden dizayna giderek direk esnafla entegre haline getirmeye durakların yapılması için çalışma içerisindeyiz. 4 yıl içinde hem metro hemde Tranwayın İlçemize kazandırılmasını Sağlayacağım

2 Saat süren toplantı. Başkan bozkurt a Gazetecilerin bütün sorularını yanıtsız bırakmadı

Burhan AYDIN/Esenyurt/Serhat Birikim

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başkan, Bozkurt;, Fütursuzca, Yönetilen, Esenyurt’un, 2,2, Milyar, TL, Borcu, Var,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı