Haber Detayı
23 Ağustos 2017 - Çarşamba 19:42
 
Başkan Şimdi; Festivaller profesyonel yapılmalı
Ardahan ve ilçelerinde yapılan festivalle öncesi konuşan Ankara Ardahan Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Ergüder Şimdi; Festivaller profosyönel yapılırsa Yayla turizmin önü açılır. dedi
Ankara Haberi
Başkan Şimdi; Festivaller profesyonel yapılmalı

Ardahan ve ilçelerinde yapılan festivalle öncesi konuşan Ankara Ardahan Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Ergüder Şimdi; Festivaller profosyönel yapılırsa Yayla turizmin önü açılır. dedi

Kars Ardahan ve Iğdır illerinde yapılan festivaller öncesi Serhat Birikim Gazetesi'ne açıklamalarda bulunan Ankara Ardahan Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Ergüder Şimdi; "Profesyonel yapılan festivaller yayla turizmini geliştirir ve geçim kaynaklarını artırır" dedi.

S. BİRİKİM: Festivallerin bir kent için önemi nedir? Şehre ne gibi katkılar sağlar?

E.ŞİMDİ: Festivaller yüzyıllardır toplumun çeşitli kesimlerini bir araya getiren yaşam, paylaşım ve dayanışma alanlarının yanı sıra coşku ve dayanışma duygularını harekete geçirebilecek gücün kaynağı olmuştur. Festivaller bir anlamda yeni anlayışların, çağdaş düşüncelerin topluma en güçlü ve kalıcı biçimde sanat yoluyla ulaşması demektir. Bu özelliklerin yanı sıra küçük yörelerin seslerini duyurmaları, kendilerini büyütmeleri için çok önemlidirler. Yöresinde sıkışmış kalmış gelenekler, sanatsal değerler, tatlar, lezzetler, ürünler festivaller sayesinde büyüyüp gelişirler. Geçmişle gelecek arasındaki köprü niteliğinde olan yöresel festivaller, bir anda tüm dünyanın o bölgeye ilgi duymasını sağlayabilir. Genellikle bir toplumun elde ettiği değerleri, sosyal, kültürel, ekonomik, endüstriyel, politik ve coğrafi açıdan başka toplumlara, gelecek nesillere, tanıtması amacıyla yapılır. Bunun yanı sıra üreticilerin kendi ürünlerini satma, yeni pazarlar yaratma olanaklarına kavuşturulması ve küçük çaplı ekonomik kâr elde etme amacıyla yapılmaktadır.

Ardahan  hem tarihsel ve kültürel anlamda hem de uçsuz bucaksız yaylarıyla kültür turizmi potansiyeli bakımından oldukça zengindir. Özellikle az gelişmiş yörelerde gerçekleştirilecek olan festivaller bölge halkı için önemli bir ekonomik kaynak olacaktır.          Ardahan  yapılan festivallerin yörenin ekonomik gelişimine, tanıtımına katkısı da çok fazladır. Festivaller sayesinde uluslararası pazara açılabilinir. Bu nedenle, Ardahan  çevresinin organik tereyağını, ünlü kaşar peynirini, Kafkas arısının ürettiği balını tanıtacak festivallere bu noktada ihtiyacı vardır.

Yaşar DOĞUKARA/ Ankara/Siyasal Birikim

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başkan, Şimdi;, Festivaller, profesyonel, yapılmalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı Başlığım sayfa içeriği