Haber Detayı
20 Ocak 2021 - Çarşamba 16:51
 
Başkan Yantemur, "Susuz'u Yaşanılabilir Bir Kent Yapacağız" dedi.
Susuz Belediye Başkan Yantemur, Öğretmenler diyarı, Organik ve doğal ürünler merkezi Susuz'un kent kimliğine kavuşturmak için çaba içerisindeyiz. dedi.
Kars Haberi
Başkan Yantemur,

  Susuz Belediye Başkan Yantemur, Öğretmenler diyarı, Organik ve doğal ürünler merkezi Susuz'un kent kimliğine kavuşturmak için çaba içerisindeyiz. dedi.

            Sibirya soğukları nedeniyle buz tutan, soğuk havalara direnemeyip ve tamamen donan  Susuz İlçesi'ndeki Çifte Şelale'nin manzarasının insanı büyülediğini söyleyen  Susuz Belediye Başkanı Oğuz YANTEMUR, şelalenin donması ve  havaların soğuk olmasına rağmen ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekiyor. Dedi.

            Serhat  gazetesinin sorunlarını yanıtlayan Kars İli Susuz İlçesi Belediye Başkanı Oğuz YANTEMUR, Öğretmenler diyarı, Organik ve doğal ürünler merkezi Susuz'un kent kimliğine kavuşturmak için çaba içerisindeyiz. dedi.

            Susuzdan başlayan vadiden  çermik kaplıcaların olduğu bölgeden Çifte şelalelerin olduğu bölgeye yürüyüş yolu yapıp turizme kazandıracağız diyen Başkan YANTEMUR; Susuzdan göçen hemşehrilerinin  Susuz'a dönüp doğduğu topraklara yatırım yapmalarını  ve yaz tatillerini  baba ocağında geçirmeleri için çağrıda bulundu.

            Yatırım yapılmadığı için Yoksulluğu kuşattığı sürekli göç veren CHP'li Susuz Belediyesi İller bankasından alığı gelirli zor şartlarda hizmet vermek için direniyor diyen Başkan YANTEMUR:  Susuzlularla el ele vererek  bütün zorlukları aşıp Susuz'lulara hizmet etmek için  mücadelemiz devam edecektir.

            S.BİRİKİM: Sn. Başkanım kısaca Susuzdan bahsedermisiniz?

            O.YANTEMUR: Susuz İlçemiz  iki ayrı yerleşke iken, 1959 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur. Ancak Susuz İlçe olmadan önce Cilavuz  Köy Enstitüsü ile adını duyurmuş ve o zamandan bu zamana kadar Susuz Kars ve çevre illerin göz bebeği, eğitim ve kültür  merkezi olmuştur.

             Aynı zamanda İlçemizin başlıca geçim kaynaklarından olan organik Tarım, Hayvancılık ve arıcılık ile ön plana çıkmıştır.

            S.BİRİKİM: Göreve geldiğinizden bu güne kadar Susuz İlçesi için neler yaptınız?

            O.YANTEMUR: Susuz bir öğretmen kentidir. Bu topraklardan yetişen öğretmenler. Ülkemizi yönetmiş, çoğu yüksek bürokrat olup ülkemize hizmet vermiştir. ama geriye dönüp  okuduğu okulu ve Susuz'u hatırlayıp bir yatırım yapmış olsalardı bu gün başka bir Susuz'u konuşacaktık.

            Susuz için hayallerimiz vardı, marka kent yapmak, organik ürün ilçesi yapmak, Turizm kenti yapmak yaşanabilir bir ilçe yapmaktı ama tepede siyasi gücümüz olmadığı için  bir asırdır  yaptırım yapılmıyor. Bu nedenle

            Susuz Türkiye'deki 922 ilçeden en az yatırım aldığı için gelişememiş, büyüyememiştir.

             İller bankasından gelen para memurun maaşına yetmiyor. İşte kendi olanaklarımızla hizmet vermeye çalışıyoruz.

            Sorunuza gelince İlçe merkezine yaklaşık 200-300 metre mesafede camiye sağlık ocağına 5- metre İlçe rutin toplanan çöpler gelişi güzel vahşi depolama yöntemi ile dökülmekte idi, biz bu vahşi çöp toplama alanını kapatarak toplanan çöpleri yaklaşık 8 km uzaklıkta oluşturulan çöp toplama alanına taşıyarak burada bertaraf ederek ilçemizi çöp yığınından kurtardık.

             İlçe halkımızın dinlenebileceği ve zaman geçirebileceği bir park yaptık. Stabilize olan yollarımızı beton parke kaplaması ile döşedik.

            Göreve geldiğimizde İlçemizde genel bir çevre temizliği ve çevre düzenlemesi yaptık.

            Cilavuz Tarımsal Kalkınma kadın kooperatifi adında bir kooperatif kurulmasına destek vererek özelikle ev kadınlarının evlerinde yaptıkları yiyeceklerin pazarlamasına katkı sağlayarak ev kadınlarının ev ekonomisine katkıları sağlanmasına vesile olduk.

            Araç Parkımızı genişleterek, Kar kürüme ve tuzlama aracı,Belediye Otobüsü en önemlisi İlçemizin en önemli ihtiyaçlarından olan İtfaiye Aracı İzmir Büyükşehir Belediye Sayın Tunç SOYER tarafından İlçe halkının hizmetine verilmiştir. Buradan Sayın Belediye Başkanı Tunç SOYER’e ve emeği geçen gerek Belediye çalışanları gerek İzmirli Siyasetçi dostlarımıza teşekkür ederim.

            Yine göreve geldiğimizde Belediyemiz temizlik ve diğer işlerde çalıştırılmak üzere Belediyemizce kurulan Şirket bünyesinde 18 kişinin istihdam edilmesini sağladık.

             Göreve geldiğimizde İlçemizde çeşitli mahallelere ücretsiz servis koyduk ancak Covid 19 tedbirleri kapsamında servise geçici bir süreliğine ara verdik.

            Yine Covid 19 kısıtlamalarının başladığı günlerde Kars merkezde oturan sağlık personelinin ücretsiz gidiş gelişlerini sağladık. Aynı zamanda İlçemizde Covid 19 ile  mücadele için Kamu kurumlarında ve ilçemizde etkin dezenfekten çalışmaları yapıldı.

            Araçlarımızın kış şartlarında daha rahat çalışması İtfaiye ve Kargo aracımızın donmaması için atıl bulunan bir binayı kapalı garaja dönüştürdük.

            S.BİRİKİM: Sn Başkanım her Belediye Başkanın projeleri ve hayalleri vardır. Sizin Susuz için yapacaklarınızdan ve hayallerinizden bahsedermisiniz.

            O.YANTEMUR: Tabiî ki  hayallerimiz var ve yapacaklarımızda,Malum İlçemiz Küçük ama değerli bir ilçe, Küçük olduğu için Belediyemizin gelirleri maalesef kısıtlı. İller Bankasından gelen pay ile ve Belediyemizin çok az olan gelirlerine rağmen İlçemize Halk Ekmek Fabrikası kurarak İlçe halkına ucuz ekmek yedirmek.

            Susuz a değer katmamıza Susuz halkının hakkını koruyarak,üreten,ürettiğini adil bir şekilde paylaşan  bir Susuz hayalimiz için yolumuza devam edeceğiz.Teşekkür ederim

Ahmet Ağabeloğlu/Susuz/Serhat Birikim

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başkan, Yantemur,, "Susuz'u, Yaşanılabilir, Bir, Kent, Yapacağız", dedi.,
Yorumlar
Haber Yazılımı