Haber Detayı
02 Ocak 2020 - Perşembe 23:39
 
Başkanı Yılmaz ULUBEYİ; Sarıkamış 90 Bin Fidanın Yitik Gittiği Yerdir
Kars Ardahan Iğdır Kalkınma Vakfı eski iş adamları konsey Başkanı Yılmaz ULUBEYİ; Sarıkamış Bir cihan devletinin Kafkaslarda, arkasında bir çığlık ve yankı bıraktığı yerdir
Kai-V-Der. Haberi
Başkanı Yılmaz ULUBEYİ; Sarıkamış 90 Bin Fidanın Yitik Gittiği Yerdir

Sarıkamış Bir cihan devletinin Kafkaslarda, arkasında bir çığlık ve yankı bıraktığı yerdir Diyen Kars Ardahan Iğdır Kalkınma Vakfı eski iş adamları konsey Başkanı Yılmaz ULUBEYİ; Bu vatan uğruna canını seve seve veren  bütün şehitlerimizi rahmetle hürmetle anıyorum dedi.

            '' Türkiye Şehitleriyle yürüyor Anma etkinlikleri öncesi Serhat Birikim gazetesine açıklamada bulunan. İşadamı Yılmaz ULUBEYİ ; ''Allahuekber Dağları'nda yüz bine yakın askerin kara ve soğuğa kırdırıldığı, kaybedilmiş müthiş harekât! Osmanlı'nın sonunu hazırlayan Birinci Dünya Savaşı'nda, İttihat Terakki'nin Doğu Cephesi'nde Rusları yenilgiye uğratmak, Sarıkamış ve Kars'ı geri almak üzere Aralık 1914'te başlattığı taarruz tam bir felakete dönüşerek 90 bin fidanımızı kaybettik.

22 Aralık 1914' te başlayıp 5 Ocak 1915'te biten ve sadece iki hafta gibi kısa süren Sarıkamış Kuşatma Harekatı bir mağlubiyetin dramıdır. diyen Başkanı Yılmaz ULUBEYİ;  Kimin göre Bir kurşun bile atmadan şehit olan 90 bin asker; kimine göre bir destan, kimine göre bir facia, kimine göre ise bir dramdır. Her ne denirse densin binlerce vatan evladının vatanını kurtarmak için mantık sınırları dışında katlandığı bir yolculuktur. Diyerek konuşmalarını şöyle sürdürdü,

            Enver Paşa'nın, 93 Harbi'nde Doğu Anadolu'da kaybedilen Kars, Batum, Artvin ve Ardahan'ı da geri almak ve ardından Kafkasya'ya yönelmek amacıyla, Türk ordusuna, insan boyunu aşan karla kaplı Allahuekber Dağları üzerinden Sarıkamış'a doğru harekete geçme emri felakete dönüştü. ''Bizim tarihimizde zaferler kadar acılar da oldukça yer tutar.

            Yemen kızgın çöllerde, Çanakkale derin sularda, Sarıkamış da dondurucu soğukta yitip giden Anadolu çocuklarının hikâyesini barındırır. ' Sarıkamış Kuşatma harekâtı Aslında bir imparatorluğun ayakta kalmak ve yaşamak için son çırpınışlarıydı.

                        Bir cihan devleti, Balkanlardan Kafkaslara, arkasında büyük bir çığlık ve yankı bırakarak göçüp giderken, Bu yıkılışı durdurmak için yapılan her çaba çöküşü hızlandırmaktan başka bir işe yaramıyordu. Sonuç ne olursa olsun bu vatan için canların seve seve eren bütün şehitlerimizi rahmetle  anıyor, 03-04-05 Ocak'ta yapılacak  105 .anma etkinliğine herkesi Sarıkamış'a bekliyoruz.

Sait KAYA/Sarıkamış/Serhat Birikim

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başkanı, Yılmaz, ULUBEYİ;, Sarıkamış, 90, Bin, Fidanın, Yitik, Gittiği, Yerdir,
Yorumlar
Haber Yazılımı