Haber Detayı
12 Mayıs 2020 - Salı 15:16
 
BENİM ANAM BİR KAHRAMANDI
Her yıl kutladığımız anneler günü vesilesi ile başta ülkemizdeki tüm şehit annelerimiz olmak üzere, anne olmanın tüm güzelliklerini özünde barındıran, mukaddes varlıkların annelerimizin gününü kutluyor! Ellerinden öpüyorum.
İstanbul Haberi
BENİM ANAM BİR KAHRAMANDI

Her yıl kutladığımız anneler günü vesilesi ile başta ülkemizdeki tüm şehit annelerimiz olmak üzere, anne olmanın tüm güzelliklerini özünde barındıran, mukaddes varlıkların annelerimizin gününü kutluyor! Ellerinden öpüyorum.

Hiçbir kanun, hiçbir düzenleme, hiçbir yasaklama, annesi tarafından yanlış değerlerle büyütülmüş bir evladı sevgi, saygı ve karakter sahibi yapamaz.
Çünkü annemizden öte sevenimiz, koruyanımız ve bizi dünyanın en kıymetli varlığı olarak görenimiz yok. 
Analar analığının dışında yuva yapmak, o yuvada mutluluk yaratmak gibi görevleri de üstlenirler ve çoğu başarıyla görevlerine devam edenlerdir.
Bu yazımdan da beni doğuran çocukluktan başlayıp hak, hukuk adalet duygularını iliklerime kadar işleyen anamdan biraz bahsedeceğim;
Benim Anam Kafdağı'nın eteklerinde doğmuş, yokluğa, yoksulluğa, çaresizliğe meydan okumuş cesur ve mert bir kadındı...
Benim anam arkasında akraba arkadaşlık ve komşuluk kültürü yaratan, yardım severliğinin yanı sıra buram buram toprak kokan, emek kokan yaprak çiçek kokan emektar bir  Anadolu kadınıydı.
Varlığı ile dünyayı ısıtan, yokluğunda ise bizleri donduran anam çok dindardı. Fotoğraf çektirmenin günah olduğuna inandığı için fotoğraf çektirmezdi.  Ama Her sohbetinde faiz yerseniz, ormanda fidan kesirseniz hakkımı helal etmem diyerek hep gündemde tutmaya çalışırdı.
Kurtuluş savaşından sonra Türkiye'de nüfusu kayıt altına alınmaya o dönemlerde Ali okulundan mezun olanlar 1927 yılında köylerde sülaleleri yazarken kendilerine hürmet eden, yemek ısmarlayan zengin ailelerin soy isimlerini gül, çiçek, papatya gibi güzel soy isimleri yazarken, yoksul ailelerin soy isimlerinde kurt, tilki, ayı boğan, balta,  Karakurt gibi uygun olmayan soy isimler yazarak adeta dalga geçmişler.
Anamın babası Polat Altun anamı nüfusa kaydederken Perizat demesine rağmen Göle Nüfus memuru (PERİŞAN) olarak geçmişti.
Anam babamı çok sevmiş, vermedikleri için kaçmış, kısa zamanda yaptıklarıyla, hürmetiyle, sahiplenmesiyle önce Küpeli ailesine sonra Göle ve Okçu köyünde herkese kendisini sevdirmiş. Anama herkes Kürtçe (Huççu)  yani bacı demeye başlamış. Onun insanlığı onu köyün bacısı yapmış.
Hani küçükken hepimizin birer kahramanı vardır ya kiminin Ahmet Kaya, Tarık Akan. Nazım Hikmet kimimizin Erzurumlu Nen Hatun, Latife, Atatürk, Türkan Şoray Filiz Akın vs işte benim kahramanım da anamdır.
Çünkü;
Babam çok genç yaşta vefat edince 7 çocukla bir başına hayata tutunmaya başlamış.
Kars Türk havayolları eski müdürü Kardeşim Ali Küpeli o zaman 6 yaşında ben 8 yaşında en büyüğümüz ise17 yaşındaydı.
Bölge’de okuyan yazan az olmasına rağmen bir ineğini satıp abim Mehmet Küpeli’ye Artvin öğretmen okulunda okutup öğretmen yapmanın gururunu yaşayan bir anne.
Okçu Köyünde Metin Demir'den sonra ikinci öğretmen abimdir.
Yaylalarda inek sağmaktan, çalışmaktan elleri çatlak çatlaktı, ama onurluydu, cesur ve yürekliydi.
Güçlü kollarıyla her şeyi taşıyabilir, her an her şeye yetişip herkese yardımcı olabilirdi. Emekçiydi, emektardı derler ya 'ak saçlarını süpürge yaptı' işte o benim anamdı.
Hem ana oldu hem baba oldu çocuklarını okuttu evlendirdi. Bir kartal misali hep üslerinden uçarak takip etti.
Babamın döneminde yöre köyleri hem bizim evde konuk olurmuş.  Hoş sohbetler hikayeler bizim misafir odasında anlatılırmış, Anam sözlü edebiyatın diyarında yaşıyordu ama fazla hikayesi yoktu sadece Göle’nin Lavustan köyünden Kars Selim'in Bozkuş köyüne kız isteye giderken Kızıl Gedik dağında tipide genç yaşta boğulan Kara kızın hikâyeleriyle bizi uyuturdu.
Her sabah kahvaltıda komşu hakkını, hukukunu anlatarak başlardı güne. 
           12 Eylülde işkencede katledilen, öldürülen Cemil Kırbayır’ın anası Berfo anayla evimizi 20 metre yakındaydı.
Berfo ananın bütün ağıtlarının rahatlıkla duyardık. Berfo ana ağıta başlarken anam yanında olur, acılarını paylaşır, ağıtlarına arkadaş, yoldaş olurdu. 
               Yine nüfus müdürlüğün bir hatasından dolayı ablamla aynı yaşta yazıldığım için 1979 yılında yaştan dolayı beni Göl askeri şubesinde memur halasının oğluyla birlikte olaylardan uzaktutmak için şikayet edep asker 3göndermişti 4 ay sonra darbe olmuştu. Tek kırıldığım. Buydu  
Bir atasözünde gönlü dar olana dünyayı da versin asar suratını daha yok mudur der derdi.
Gönlü zengin olana kuru ekmekte versen gülen yüzüyle şükreder İşte banin ama hep şükrederdi.
Hayatı çalışmakla, evlatlarını iyi yetiştirmekle geçti.  Hiç bir zaman umutsuzluk, yakınma görmedik. Çocuk olmamıza rağmen birçok şeyin farkında olmamıza rağmen babamızın yokluğunu bize göstermemek için elinden gelenin en iyisini yaptı. Hiç bir zaman borcunu ödeyemeyeceğimizi biliyoruz. 
Bize komşuluğu, ahde vefayı, sevginin emek olduğunu öğretti, sabrın ve inanmanın en güzel emsali oldu. 
Mekanın cennet olsun anam! Bütün analar kıymetlidir. 
Annenizi kaybettiğiniz an, annenizin değerini daha iyi anlıyorsunuz. Bu anlamda annenizi sevin, annenizle tartışmayın ve onu üzmeyin. Sonradan yaptıklarınızdan dolayı siz üzülmeyin.
Hepsinin ellerinden öpüyorum.
Mustafa KÜPELİ
Gazeteci Yazar

Kaynak: Editör:
Etiketler: BENİM, ANAM, BİR, KAHRAMANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı