Haber Detayı
11 Eylül 2017 - Pazartesi 11:31
 
Birlik çağrısı.
Kazakistan’da İslam İşbirliği Teşkilatı 1. Bilim ve Teknoloji Zirvesi’ne katılan Erdoğan, tüm İslam dünyasına birlik mesajı verdi: “Myanmar’da Müslüman kardeşlerimizin çektiği zulüm, işkence ve sürgünlerin son bulması için de hep birlikte gayret göstermeliyiz...”.
Gündem Haberi
Birlik çağrısı.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 1. Bilim ve Teknoloji Zirvesi, dün 'ın başkenti Astana'da gerçekleştirildi. Zirvenin açılış oturumu Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Programda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, özetle şöyle dedi:

Parlak beyinler batıya gidiyor: Bizler ilk emri 'ikra', yani 'oku' olan, 'beşikten mezara kadar ilim öğrenmeyi' tavsiye eden bir dinin mensuplarıyız. Ne zaman ki Müslümanlar'ın hayatında okuma, ilim tahsil etme, araştırma, sorma, sorgulama ikinci plana düşmüştür, işte o zaman gerileme ve çöküş de başlamıştır. Bugün İslam dünyasındaki nüfusun yüzde 55'i okuma yazma dahi bilmiyor. En başarılı çocuklarımızı, en parlak beyinlerimizi Batılı kurumlara ve ülkelere kaptırıyoruz.

Kazanç uğruna savaş olmaz: Çevreye kirleten, doğal kaynakları düşüncesizce tüketen, kazanç uğruna savaşı, çatışmayı, katliamları meşru gören bir kalkınma modelini biz asla benimseyemeyiz. Öyleyse bizlerin dayanışmayı, yardımlaşmayı, paylaşmayı esas alan bir anlayışla hareket etmesi gerekiyor.

Ayrışmaya değil birliğe ihtiyaç var: Barış, istikrar ve güvenlik olmadan kalkınma ve ilerleme de olmaz. İslam ülkelerinin şu dönemde ayrışmaya ve gerilime değil, vahdete, birlik ve beraberliğe ihtiyacı bulunuyor. Myanmar'da Müslüman kardeşlerimizin çektiği zulüm, işkence ve sürgünlerin son bulması için de hep birlikte gayret göstermeliyiz.

Mescid-i Aksa için kararlı bir tutum: İlk kıblemiz Kudüs'ün ve Harem-i Şerif'in kudsiyetinin ihlal edilmesine de asla izin veremeyiz. Mescid-i Aksa'ya yönelik saygısızlıkların, tahriklerin ve provokasyonların önüne geçilmesi için çok daha kararlı bir tutum ortaya koymalıyız.

YOĞUN TRAFİK
Erdoğan, zirve kapsamında dün Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Bosna Hersek temsilcisi Bakır İzzetbegoviç, Venezuela Cumhurbaşkanı Nicholas Maduro, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ve Gine-Bissau Başbakanı Umaro Sissoco Embalo ile görüştü. Erdoğan ayrıca Bangladeş Cumhurbaşkanı Abdul Hamid ile de bir görüşme yaptı. Hamid, Erdoğan'a Arakanlı Müslümanlar'a yapılan yardım dolayısıyla teşekkür etti. Erdoğan ise Türkiye'nin her zaman olduğu gibi Arakanlı Müslümanlar'ın yanında olacağını ifade etti. Hamit'ten Bangladeş'e gelen mülteciler için güvenli bir bölge oluşturulmasını istedi.

Hasan AY.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Birlik, çağrısı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı Başlığım sayfa içeriği