Haber Detayı
09 Eylül 2017 - Cumartesi 15:52
 
Büyük Ozan Aşık İsmai Azeri'yi Kaybettik
Türkiye'nin usta aşıklarından Aşık İsmail Azeri üstadımız geçirdiği bir rahatsızlık sonucu hayata gözlerini yumdu. Merhum Usta Ozan İsmail Azerinin cenazesi Zeytinburnu Sümer Mahallesi Azeri camisinde kılınan öğle namazından sonra yoğun bir kalabilik eşliğinde toprağa verildi Serhat Birikim Medya Gurubu olarak Merhum Usta ozan İsmail Azeri'ye Allah rahmet yakınlarına sevenlerine başsağlığı ve sabırlar dileriz.
Kültür-Sanat Haberi
Büyük Ozan Aşık İsmai Azeri'yi Kaybettik

Türkiye'nin usta aşıklarından Aşık İsmail Azeri üstadımız geçirdiği bir rahatsızlık sonucu hayata gözlerini yumdu.

        Merhum  Usta Ozan İsmail Azerinin cenazesi Zeytinburnu Sümer Mahallesi Azeri camisinde kılınan öğle namazından sonra yoğun bir kalabilik eşliğinde toprağa verildi

        Serhat Birikim Medyu Gurubu olarak Merhum Usta ozan İsmail Azeri'ye Allah rahmet yakınlarına sevenlerine başsağlığı ve sabırlar dileriz.

İsmail Azeri Kimdir?

            1928 yılında Tebriz’de (İran) doğdu. Asıl adı İsmail Cengiz’dir. 13 yaşındayken ailesiyle birlikte Türkiye’ye göçtü.
            Dedesi Aşık Aziz ve babası Aşık Sefer aracılığıyla küçük yaşlardan beri aşıklık geleneğiyle büyüdü. Ancak bu konudaki temel eğitimini Aşık İslam Erdener’den (1919-1992) aldı. Yaklaşık 15 yaşında bağlama çalmaya ve şiir yazmaya başladı. Ayrıca Sosgertli Hicrani’den (1899-1978) aşık makamları ve hikayeleri konusunda yardım gördü.
            1969 yılından sonra düzenli olarak Konya Aşıkları Bayramına katıldı. Birçok dalda değişik ödüller aldı. Özellikle güzelleme dalının bu şenlikte yer almasının nedeni de İsmail Azeri’dir.
            Çeşitli radyo, televizyon programına ve şenliklere katılan İsmail Azeri, birçok plak ve kaset hazırladı, şiirleri değişik gazete, dergi ve araştırmalarda yayınlandı.
            İsmail Azeri'ye ilişkin Ekrem Ayyıldız tarafından hazırlanan »Zeytinburnu'da Bir Aşık İsmail Azeri« (2014) adlı bir kitap yayımlandı.

Bahtiyar ARSLAN/İstanbul/Serhat Birikim

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Büyük, Ozan, Aşık, İsmai, Azeri'yi, Kaybettik,
Yorumlar
Haber Yazılımı