Haber Detayı
29 Kasım 2019 - Cuma 23:52
 
Cemal AVCI, Kars Yerel Zenginlik Kayaklarıyla Göçü Durdurabilir
Kültürel değerlerini gelecek nesillere taşınması için bütün Kars’lıların sorumlu olduğunu dile getiren Kars'ın renkli siması İşadamı Cemal AVCI; tanıtılmamakla Feryat eden Kars’a sahip çıkmalıyız diyerek bütün Karslılara çağrıda bulundu.
İş Dünyası Haberi
Cemal AVCI, Kars Yerel Zenginlik Kayaklarıyla Göçü Durdurabilir

Kars’lı işadamı Cemal Avcı, Kars organik ürünlerinin coğrafi tescil belgelerini alıp ulusal pazara girerse, Göçü durdurabilir

         Kültürel değerlerini gelecek nesillere taşınması için bütün Kars’lıların sorumlu olduğunu dile getiren Kars'ın renkli siması İşadamı Cemal AVCI;  tanıtılmamakla Feryat eden Kars’a sahip çıkmalıyız diyerek bütün Karslılara çağrıda bulundu.

KARS DEĞERLERİNİ, DÜNYA'YA YANSITMALI

         AVCI; Kars'ın Geleneksel, Kültürel ve Sanatsal değerlerini, somut olmayan kültürel miraslarının korunması ve arşivlenmesi ve sosyal medya aracılığıyla Dünyaya servis edilmesi için yeni bir yol izlenmelidir. Dedi.

KARS’I TANITMAK İÇİN KISA FİLİMLE YOLA ÇIKMALIYIZ

         Kültürel çeşitliliği arttırarak insan yaratıcılığına duyulan saygıyı ortaya koymayı hedeflemeliyiz. Diyen STK’la emek veren İşadamı Cemal AVCI;  Kars'ın tarihi dokusunu. Tarih, Doğa turizmini,  yemek kültürünü,  Dinsel Turizmi, Kış turizmini ve bütün yerel değerlerini kısa filmlerle yaparak dünyaya hisetermeliyiz. dedi.

         El sanatları teknolojinin gelişmesi, kültür değişimiyle birlikte günlük yaşam içinde gittikçe işlevini kaybetmeye, başladığı ve günümüzde, kaybolmaya yüz tutmuştur.   Diyen AVCI; Kars’ın sanatsal kimlikleri olan yorgancılık, bakırcılık, kilim dokumacılığı, halı dokumacılığı, kalaycılık, süpürgecilik, vb. el sanatları tekrar toplumu kazandırmalıyız. Dedi.

         El sanatları yapılamayınca, o yöreye gezmeye gelen yerli ve yabancı turistlere, yöreye özgü ürünlerin pazarlanıp satılması sağlayamadık diyen AVCI; geleneksel sanatlarımızın bu durumda olması, sanatla geçimini sağlayan insanlarımızın işsiz kalmasına, ekonomik sıkıntıya düşmesine neden ve göç etmesine olmuştur. Dedi.

KARS TİFLİS BAKÜ DEMİRYOLU BİR UMUT YOLUDUR.

         Serhat Birikim Gazetesine tarihi açıklamada bulunan İşadamı Cemal AVCI; Dünya hızla gelişiyor, bölgeler sosyal medyada aracılığıyla tanıtıma önem veriyor, bizler Karsın bütün yerel değerlerini, organik ürünlerini her yöneyle tanıtılıp yerel ve ulusal pazarda yeni alması için Kars Tiflis Demiryolu,  Aktaş sınır kapısı bir umut ışığını iyi kullanmalıyız dedi.

KARS'IN TARİHİNİ TOPRAĞA SARIKAMIŞ'IN KARA GÖMDÜLER

         S. BİRİKİM: Sn Avcı Kars’ın şanlı tarihini, Gazi madalyasını, Anadolu topraklarında kurulan ilk Cumhuriyeti,  gibi çok önemli konuları tarihçiler tarafından iyi yazılmadığını hepimiz biliyoruz. Karslılar kendi geçmişini gelecek kulaklara aktarmak için neler yapmalıdır.

         C. AVCI: Bu sorunun cevabı oldukça zor. Çünkü ben tarihçi değilim ama okuduklarımla duyduklarımla yola çıkıp dilimin döndüğü kadar sorunuza cevap vermeye çalışacağım.

Karslılar 1155 Osmanlı Rus savışından sonra Tarihçiler bir sürü kahramanlık destanlarımızı yazmadığı için güçlü geçmişimiz, Kars'ın tarihi toprak altında Sarıkamış'ta ise karlar altında aramaktadır.

         1938 Yılında Fahrettin Kirzioğlu ve 1996 Yılında tarihçi yazar Av. Erkan Karagöz Karsın Tarihini yazmasalar, Kars’ın tarihi kayıp olup gidecekti.

Bu 100 yıllık açığı kapatmak için Kars’ın geçmişini unutturmamak için yeni bir yol izleyip kısa filmlerle arşivleyip gelecek kuşaklara aktarmalıyız.

         Kafkasların kültür kenti Selçukluların Anadolu'yu ilk giriş kapısı Kars, 1855’de Rusları bozguna uğrattığı için Gazi madalyası kazanmış, o tarihten bu güne kadar Gazi madalyayı resmi alamayan bir ildir.

 GELİN ŞANLI TARİHİMİZİ KAYIT ALTIN ALALIM

         1878 -1879 Osmanlı Rus savaşından sonra yenilen Osmanlı Kars’ı ve Batum’u savaş tazminatı olarak Ruslar verdikten sonra, yöre halkı 43 yıl Rus esareti altında kalmış, ermeni çeteler insanlarımızı ağırlara doldurup yakmış 43 yıl bayraksız yaşamıyız o acı dolu günlerimizi,  hiçbir tarihçi doğru dürüst yazmadığı için yeni kuşaklar haberdar değil.

         1910 Yılında Rus işgali altındayken Çıldırlı Aşık Şenlik Rus Çarına karşı çıkmış halkı yüreklendirmiş, ardından Çıldır, Ardahan, Göle, Oltu şura hükümetleri kurulmuş ama hiçbir tarihçi yazmadığı için kurtuluş kahramanlarıni çok insan bilmiyor.

         1919 Yılında Anadolu topraklarında ilk olarak Cenub-i Garbi Kafkas Cumhuriyeti kurulmuş ama tarihçiler hiç bahsetmemiş

         Araştırmacı yazar Av. Erkan Karagöz kaleme almazsa o şanlı tarihimiz kaybolup gidecekti.

         1914-1915 Sarıkamış hareketi yapılmış 90 bin şehit verilmiş. Tarihçiler yazmadığı için şimdi 60- bin 50 bin bazılarda 18 bin şehit verilmiş diye yazıp şehitlerin kemiklerini sızlatmaktalar.

         1980 Yılında Kapanan Kars Radyosundan sonra bir sürü hikâyemiz, türkümüz ağıtımız şiirimiz kayıp olup gitmiştir

DOĞU EKSPRES KARISIN DEĞERİNİ ORTAYA ÇIKARMIŞTIR

          Kafkasların kültür başkenti tarih dokuya bürünmüş Kars’ı son yıllara kadar basın dile getirmediği için Turizmden istenildiği kadar kar edememiş. Ne gariptir ki Doğu ekspres severlere başlamasından sonra Türkiye Kars’ı konuşmaya başladı.

ABUL HASA HAREKENİ KÜLLİYESİNİN RESMİ AÇILIŞI DEVLET AKRANIYLA YAPILMALI                                                                    

         Konya’yı Konya yapan yılda 2 milyon yerli yabancı turistin gelmesine vesile olan Mevlana’nın hocası Abul Hasa Harekeni Kars’ta yatarken bir bilim adımı bir tarihçi yazmadığı için dinsel turizm denden zarar etmişiz.

         İsviçre karından daha iyi kristal Kara, dünyanın en uzun pistine sahip ve sarıçam ormanları içerisindeki Sarıkamış Kayak tesislerine iyi anlatamadığımız için İsviçre Kardan dünya zengini omlaş ama Kars kardan da zarar etmiştir.

İsviçre’de Cenevre Gölü üzerende bir festival’de 1.5 milyon insan toplanırken Türkiye’nin en büyük ikinci Çıldır Gölü yaz ve kış turizmi için kullanılmadığı için yöre halkı bir şey kazanamamış.

YEMEK KÜLTÜRÜMÜZÜ TÜRKİYE’YE VE DÜNYA’YA TATTIRMALIYIZ

         Kafkasların en güzel yemek kültürün sahip olmamıza rağmen iyi tanıtamadığımız ve iyi anlatamadığımız için Anana kebabı,  Konya kuyu kebabı, Mersin tantuni gibi yemekler illerinin reklamlarını yaparken, Biz Petimizi, kaz etimizi, ketimizi bütün kültürümüzü ön plana çıkaramadığımız için yemek sektörün arkasından gelişmeyi seyretmişiz.

KÖYLER, BUGATEPE KÖYÜ GİBİ TURİSTLERİ MİSAFİRE SORA AÇMALI

         Son yıllarda bir umut, Doğu ekspresle gelen yerli yabancı Turistlere Kars Boğatepe Peynir Müzesi, Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği, Zümran Ömür, gayretleriyle Kars’ın yöresel yemekler yöresel kahvaltılar ikram ederek yerle ve yabancı turistler ilgisini bölgeye çekiyor. Ayrıca 40 Yakın kadın bu işten para kazanıyor. Anlatmak istediğim Artık Büyük şehirlerde ekmek aslanın ağzında. Bu anlamda yöresel organik ürünlerle kahvaltı tandır başında, Bulgur pilavıyla, kaz yemeği manti, piti, kete, gibi yemeklerimizi, sadece otellerde, restoranlarda Cafeler’de değil,  köy evlerinde inşa edilecek mekanlarda ikram edildiğinde köylüde bir gelir elde edecek ve göçü kafasının arkasında çıkaracaklarına inanıyorum.

HALI. KİLİM EL SANATLARIMIZ GÖÇÜ AZALTABİLİR

         Geleneksel el sanatları, milletlerin sanatsal ve kültürel zenginliğini yansıtırken, bu zenginliğin gelecek nesillere aktarılmasını sağlamamız gerekir Kaybolmaya yüz tutan motifler gün yüzüne çıkarmak için Köylerde kurulacak kurulan atölyelerde ev kadınlarınca halı ve kilimlere nakşedilen Anadolu'nun kaybolmaya yüz tutmuş motifleri, yeniden gün yüzüne çıkartılarak gelecek kuşaklara aktarılabilir.

KARS ÇOBAN KÖPEĞİ, DÜNYA BİRİNCİSİ

         Kars Çoban Köpeği, ABD Pitbull-Terrier-Kangal köpeği hakkında yapılan araştırma sonucu Kars Çoban köpeği dünya birincisi oldu. Yine dünyada Arslandan korkmayan tek köpeğin Kars Çoban Köpeği olduğu ortaya çıktı. İşte Kangal köpeği sahiplendiği için reklam iyi yapıldığı için KANGAL köpeği ticari bir sektöre dönüştürülürken Kars Çoban Köpeği istediğimiz kadar maddi ve manevi geliri elde edememişiz.

KARS HOLLANDA’YI YAKALAYABİLİR

Aynı iklimi sahih Hollanda tarım ve Hayvancılıkta Dünya birincisi olurken, Bir zamanla Rusya’nın hayvan ihtiyacını karşılayan Kars, süt inekleriyle hayvan ırkını değiştirip, yapılan barajlar sayesinde sulu tarımla çok geçmeden Hollanda’yı yakalayabiliriz.

KARS'TA ORGANİK TARIM ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ KURULMALI

         Hayvancılık sektörünü uluslararası pazarlara çekmek için akademik bir yol izleyip Kars'ta Organik Tarım Organize Sanayi Bölgesi kurulması için yürüten 'Kuzeydoğu Anadolu Organik Ürün Sektörünün Gelişim Stratejisi' projesi çerçevesinde Kars’ta da Organik tarım organize sanayi sitesi kurulmalı

         Çok uzun oldu başınızı ağrıttım ama sonuç olalar güçlü kahramanlık destanlarıyla dolu kültürümüzü arşivlendirmek için Kars Kafkas Üniversitesi ve tarihçilerimizin öncülüğünde SERKA ve Kırsal kalkınma gibi STK’ların desteğiyle bir geniş komite eşliğinde Karsın köylerini mekân seçerek nereden geldikleri konusunda tarihini, gelenek, görenek, örf, adet, yemek kültürünü, bütün zenginlik kaynaklarını birer kısa hikayelerle arşivlemesek, altın harflerle yazılacak geçmişimizi gelecek kuşaklara aktarmayız.

Burhan AYDIN/İstanbul/Serhat Birikim

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cemal, AVCI,, Kars, Yerel, Zenginlik, Kayaklarıyla, Göçü, Durdurabilir,
Yorumlar
Haber Yazılımı