Haber Detayı
31 Mayıs 2020 - Pazar 21:41
 
Çevre Dostu Nesim ÇEVİK, Ormanlar Eriyip Gidiyor
Çevre Dostu Nesim Sarıkamış sevdalısı Nesim ÇEVİK, engel olunmasa ormanlar eriyip gedecek, bölge çölleşecek. Dedi.
İstanbul Haberi
Çevre Dostu Nesim ÇEVİK, Ormanlar Eriyip Gidiyor

Tüm çabalara rağmen engellenemeyen Sarıkamış’ta ağaç katliamı devam ettiğini dile getiren Çevre Dostu Nesim Sarıkamış sevdalısı Nesim ÇEVİK, engel olunmasa ormanlar eriyip gedecek, bölge çölleşecek. Dedi.

Çevre Dostu işadamı Nesim ÇEVİK, Şehitler Diyarı Sarıkamış’ın çöl olmaması için, Ormanların kesimleri durdurulmalıdır dedi.

Orman yasalarında  120 yaşında olan ağaçlar kesilecek deniliyor. Ama geçen yıl anlaşmadan bir kaç misli fazla ağaç kestiğini özellikle genç fidanlar bile kesildiğini dile getiren Sarıkamış Sevdalısı İşadamı Nesim ÇEVİK; bu nedenle orantısız kesimleri durdurmak için Kars Milletvekillerini, Siyasi Parti Temsilcilerini, Sivil Toplum Örgütlerini, Muhtarları, İş dünyasını Sarıkamış'ın kanaat önderlerini ve Kendisini şehitler diyarı Sarıkamış’lı hisseden herkesi Çevreyi doğayı ve ormanları korum için göreve davet etti.

Sarıkamış ilçesindeki 2 bin 700 rakımda bulunan sarıçam ağaçlarını geçen yıl orantısız bir şekilde kesilmesine tepki gösteren Çevre Dostu işadamı Nesim ÇEVİK, Sarıkamış’ta 2 yıldır devam eden orman katliamını yetkililerin durdurulması için uyarıda bulundu.

Sarıkamış Orman İşletme Müdürlüğü 2019 yılında yaklaşık 110 bin m3 ağaç kesimine 2020 yılında yine Motorlu Hızırlarla kesime başladı diyen ÇEVEK; bu tıraşlamanın durdurulması için yetkililere seslendi.  

Ormanların bol olduğu Şehit Halit köyü (Koşa kilse köyünde doğduğunu dile getiren İşadamı Nesim ÇEVİK; Çocukluğumuzun geçtiği yıllarda orman çok sıktı içinde gezerken bazen kayıp oluyorduk, Kese çöle çevirdiler diye tepki gösterdi.

Çok büyük bir alanda, kesilen orman ağaçlarını gördük, genç, yaşlı denmeden tıraşlamanın durdurulması hemşehrilerine ve çevrecilere seslenen İşadamı Nesim ÇEVİK, konuşmalarını şöyle sürdürdü:

Kuzeyde Erzurum'un Şenkaya ilçesi sırtları ile güneydeki Aras Vadisi arasında kalan Süphan Dağı çevresine kadar ulaşan sarıçam ormanları çocukluk yıllarında uçsuz bucaksızdı ama şimdi ise o güzelliği bulmak çok zor, Bu nedenle Sarıkamış’ın doğal yapısına güzellik katan ormanlarımızın kesilmesine herkes dur demeli.

ÇEVİK; 90 Bin şehidin yattığı bölgenin coğrafyasına güzellik katan Dünya’nın en kalitesi 100 yılda yetişen Sarıkamış Sarıçam ormanlarını korumak için herkesi duyarlı olmaya davet etti.

AZİZ ŞEHİTLERİN HATIRA ORMANI OLSU

Ormanların kesilmemesi için ormana sahip çıkılması notasında Sarıkamışlılara çağrıda bulunan ÇEVİK; 90 bin şehidin kanlarıyla sulanmış orman bölgesinin adı “Sarıkamış Aziz Şehitleri Hatıra Ormanı” olmasını talep etti

Saim UCUN Sarıkamış/Nesim ÇEVİK/Serhat Birikim

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çevre, Dostu, Nesim, ÇEVİK,, Ormanlar, Eriyip, Gidiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı