Haber Detayı
16 Ekim 2019 - Çarşamba 22:18
 
CHP Esenyurt, 160 Bin Öğrencinin Hakkını AKP’den Geri İstedi
Esenyurt’un 160 bin çocuğun 25 dönümlük arazisini 2 kişinin Vakfına aktaran AKP’li Meclis üyeleri için tepkiler artarak devam ediyor.
İstanbul Haberi
CHP Esenyurt, 160 Bin Öğrencinin Hakkını AKP’den Geri İstedi

Esenyurt’un 160 bin çocuğun 25 dönümlük arazisini 2 kişinin Vakfına aktaran AKP’li Meclis üyeleri için tepkiler artarak devam ediyor.

CHP Esenyurt Eski belediye başkanı Nemci Kadıoğlu’nun vakfına tahsis edilen 25 dönümlük arsanın Esenyurt halkının 160 bin çocuğuna geri verilmesi için basın açıklaması yaptı

Esenyurt Cumhuriyet Meydanında yapılan basın açıklamasında Konuşan CHP Esenyurt ilçe başkanı Duran Keliş,  AKP meclis üyeleri  160 Bin öğrencinin geleceğini 2 kişiye tercih etmiştir. Bu haksız tutumu tarih unutmayacaktır, Esenyurt Halkı Unutmayacaktır. Dedi

Burhan AYDIN/Esenyurt/Serhat Birikim

 

İŞTE O BASIN AÇIKLAMASI

DEĞERLİ ESENYURT’LULAR

Bugün burada, çocuklarımızın elinden çalınan geleceklerine sahip çıkmak için toplandık.

Mülkiyeti Esenyurt Belediyesine ait olan ancak 8 yıl önce Yeşilköy 2001 Vakfına tahsis edilen ve sonrasında dönemin belediye başkanı Necmi Kadıoğlu ile O nun döneminde Esenyurt Belediyesi’nin büyük ihalelerini alan işadamı Orhan Özyurt’un aile vakfına dönüşen 25 dönümlük arsanın yeniden Esenyurt halkına ve Esenyurt’un çocuklarına iadesi konusu geçtiğimiz ay gerçekleşen meclis toplantısında gündeme geldi.

Sayıştay’ın denetim raporlarıyla da hukuka aykırılığı tespit edilen tahsis işleminin iptal edilerek, vakıftan geri alınmasını içeren başkanlık teklifinin görüşülmesi ve karara bağlanması çoğunluğunu AKP li üyelerin oluşturduğu Hukuk komisyonunca Ekim ayı oturumuna bırakılmıştı.

Esenyurt Belediye Başkanı Sn. Kemal Deniz BOZKURT ve Belediye yönetimi ilçedeki okulların yetersizliğine dikkat çekerek, arsanın vakıftan geri alınarak yapılması düşünülen LİSE KAMPÜSÜ PROJESİ konusu 1 Aylık sürenin ardından 10 / EKİM / 2019 tarihindeki meclis toplantısında ele alındı ve AKP meclis üyeleri, verdikleri ret oyuyla bu arazinin vakıfta kalmasını sağladılar.

Burada dikkat çeken diğer bir konu ise Esenyurt Belediyesi Hukuk Komisyonu’nun AKP’li Başkanı Kadir ÇAKIR’ ın aynı zamanda Esenyurt Üniversitesi’nin Hukuk Danışmanı, Avukatı olması ve arsanın tahsisinin vakıfta kalması lehine oy kullanmasıdır. Başka bir deyişle Esenyurt halkının oylarıyla,  Esenyurt halkına hizmet etmek için seçilenler tercihlerini, Esenyurt un 160 bin çocuğunun hakkı, geleceği yönünde değil, 2 kişinin menfaati yönünde yapmışlardır.

İlçemizde yer alan okulların sınıf mevcudiyetlerinin 50-60’lara çıktığı gerçeğiyle karşı karşıyayız. Yapı stoku fazlalığı nedeniyle hızla göç almaya devam eden ilçemizde, yeni okullara ve yeni okul alanlarına ihtiyacımız var. Bunun yanı sıra;

Lise Kampüsü Projesi, Anadolu, Fen, Ticaret, İmam Hatip ve Sağlık gibi değişik branşlardaki tüm liseleri bir araya getiren bir proje.

Kampüs içerisinde, bu liselerde eğitim gören öğrencilerin yararlanabileceği kütüphaneler, spor salonları, laboratuvarlar ve sosyal tesisler gibi ortak alanlar olması öngörülüyor. Bu proje ile bir kampüs içerisinde eğitim görecek olan öğrencilerin uyuşturucu tacirlerinden korunmalarının ve güvenliğinin daha rahat sağlanabilmesi amaçlanıyor.

            Durum bu iken bahse konu 25 dönümlük bu arsa iki kişinin çıkarına kurban edilmek isteniyor.

Esenyurt’lu çocukların geleceğine umut olabilecek bu projeyi ret eden anlayışı kınıyoruz.

160 Bin çocuğun geleceğine engel olan bu anlayışın her zaman karşısındayız. Bu anlayışla mücadelemiz devam edecektir.  Sayıştay raporu ile belgelenmesine rağmen her tarafı hukuksuzluk ve yanlışlıklarla dolu böyle bir karara oy veren AKP meclis üyelerini kınıyoruz. Ve Takdiri Esenyurt halkına bırakıyoruz.

160 Bin öğrencinin geleceğini 2 kişiye tercih edenleri tarih unutmayacaktır, Esenyurt Halkı Unutmayacaktır.

Basın açıklamamızı Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözleriyle bitirmek isterim.

“Eğitimdir ki bir ulusu ya özgür, bağımsız, şanlı yüksek bir topluluk halinde yaşatır, ya da esarete ve sefalete terk eder.”

Ve başka bir sözünde de “En büyük savaş cahilliğe karşı yapılan savaştır” der.

Katılımlarınız için hepinize teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,                       

Cumhuriyet Halk Partisi

Esenyurt İlçe Başkanlığı

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP, Esenyurt,, 160, Bin, Öğrencinin, Hakkını, AKP’den, Geri, İstedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı