Haber Detayı
03 Aralık 2019 - Salı 10:41
 
CHP Milletvekili Gürsel Tekin, bebek bezi ürünlerinde vergi oranının düşürülmesi için kanun teklifi verdi
CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, bebek bezi ürünlerinde vergi oranının düşürülmesi için kanun teklifi verdi. Tekin, " Bebek bezlerindeki yüzde 18'lik KDV oranının yüzde 1 'e çekilerek bebekli ailelerin bütçesinde bir hafiflemeye imkan tanınmalı
Ankara Haberi
CHP Milletvekili Gürsel Tekin, bebek bezi ürünlerinde vergi oranının düşürülmesi için kanun teklifi verdi

GENEL GEREKÇE

Ekonomik kriz ve zamlar bebek sahibi aileleri zor durumda bıraktı. Fiyatı en çok artan ürünlerden biri de milyonlarca yurttaşı doğrudan ilgilendiren ve çocuklu aileler için temel ihtiyaç maddesi olan bebek bezleri oldu.Türkiye'de her yıl 1 milyon 200 binden fazla bebek dünyaya "merhaba" diyor. TÜİK verilerine göre, Türkiye'de 0-3 yaş arası bebek ve çocuk sayısı 5milyonun üzerinde.Yeni doğan bebeklerin aylık bakım masrafları ortalama 725 lirayı buluyor.

Alışveriş çılgınlığının yaşandığı geçen hafta en çok satılan ürünlerin başında bebek bezi geldi. Bebek bezi fiyatları son 6 ayda adet bazında 120 artış gösterdi. Âdeti 50 kuruşken şu an da 1.20 liraya satılıyor. 3 çocuk yapmayı hedef gösteren iktidar, bu fiyat üzerinden üstüne bebek bezinden 18 KDV istiyor. Pırlanta ve elmastan sıfır KDV alınırken bebek bezinden fahiş katma değer vergisi alınması adil bir uygulama değildir. Asgari ücretle çalışan bir işçi 3 bebeğine günlük 5 adet bezden 18TLsadece bebek bezi masrafını ( aylık 540TL) nasıl karşılasın?

Bebek bezlerindeki yüzde 18'lik KDV aşağılara çekilerek bebekli ailelerin bütçesinde bir hafiflemeye imkân tanınmalı.Bebeklerin zorunlu ihtiyacından KDV 1 indirilmedir.

 

MADDE GEREKÇELERİ

 

MADDE 1- Bu kanunla bebekler için zorunlu bir ihtiyaç olan bebek bezi ürünlerdeki KDV oranının

Yüzde 18 den, yüzde 1’e düşürülmesi amaçlanmaktadır.

MADDE 2- Yürürlük maddesidir.

MADDE 3- Yürütme maddesidir

 

KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN

KANUN TEKLİFİ

 

Madde 1: 25/10/1984 tarihli ve 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 28. Maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Katma değer vergisi oranı, bebek bezi ürünleri için yüzde 1, vergiye tabi diğer her bir işlem için 10 'dur. Cumhurbaşkanı 10 oranım, dört katına kadar artırmaya, 1 'e kadar İndirmeye, bu oranlar dâhilinde muhtelif mal ve hizmetler ile bazı malların perakende safhası ve inşaatın yapıldığı arsanın veya konutun vergi değeri ve bulunduğu yeri esas alarak konut teslimleri için farklı vergi oranları tespit etmeye yetkilidir.”

MADDE 2: Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3: Bu kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP, Milletvekili, Gürsel, Tekin,, bebek, bezi, ürünlerinde, vergi, oranının, düşürülmesi, için, kanun, teklifi, verdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı