Haber Detayı
26 Eylül 2019 - Perşembe 18:27
 
Deniz Demir'den 'Atatürk Kız Öğrenci Yurdu' tepkisi
Ankara'da Atatürk Kız Öğrenci Yurdu'nda 200 TL ödeyerek barınan öğrenciler zorla yurttan çıkarılmaya çalışılıyor.
Ankara Haberi
Deniz Demir'den 'Atatürk Kız Öğrenci Yurdu' tepkisi

Ankara’nın en büyük devlet yurtlarından biri olan Atatürk Kız Öğrenci Yurdu öğrencilere son anda haber verilerek tahliye ediliyor.

Atatürk Kız Öğrenci Yurdu’nda 200 TL ödeyerek barınan öğrenciler için gösterilen yeni yurdun ücretinin 340 TL olacağının duyurulması öğrencilerin tepkisine yol açtı. 

nkara'da öğrencilerin yaşadığı mağduriyeti sosyal medya hesabından duyuran CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Başdanışmanı Deniz Demir, KYK yurtlarının bağlı olduğu Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu'na seslendi.

Deniz Demir'in Atatürk Kız Öğrenci Yurdu öğrencileri ile ilgili yaptığı açıklamalar şöyle:

"1800 kız öğrencinin barındığı ve çok kısa bir süre önce; odaları, yemekhanesi boyatılıp, tadilattan geçirilen Ankara Atatürk KYK Kız Öğrenci Yurdu son anda öğrencilere haber verilerek tahliye edilmek isteniyor. 

Mamak’taki yurt binasını tahliye etmeleri istenen öğrencilere gösterilen alternatif yurt binası kent merkezine uzak bir bölge olan Çinçin Mahallesi'nde ve öğrencilerden bu yurt için daha fazla para isteniyor.

Atatürk Kız Öğrenci Yurdu’nda 200 TL ödeyerek barınan öğrenciler için gösterilen yeni yurdun ücreti 340 TL imiş. Yeni yurdun önünden otobüs hattı yok, metroya çok uzak.

Duruma tepki göstererek yurttan çıkmak istemediklerini söyleyen öğrencilere, KYK il müdürü, “Protesto mu etmek istiyorsun? Sonuçlarına katlanırsınız. Bu devletin yurdunda kalıyorsun, kalamazsınız. Sosyal medyada konuyu duyuran öğrenciler disiplin cezasına çarptırılacaklar.

1800 öğrencinin kaldığı Atatürk Kız Öğrenci Yurdu'nun taşınacağı belirtilen yeni binası ise 1600 kişilik. Kalan 200 öğrenci ise çevre yurtlara dağıtılacakmış. Gerekçe depreme dayanıklı değil ve bu nedenle ihaleye çıkacak."

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Deniz, Demir'den, 'Atatürk, Kız, Öğrenci, Yurdu', tepkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı