Haber Detayı
08 Şubat 2017 - Çarşamba 21:24
 
Digor Başköy Derneğinin Örnek Dayanışması
Geçtiğimiz gün 90 yaşında hayatını kaybeden Digor ilçemizin Başköy köyünden Hacı Nesim Aydın’ın cenazesinde sergilenen dayanışma örneği, Kars dışında oluşturulan dernekçiliğin önemini bir kez ortaya koydu.
Kocaeli Haberi
Digor Başköy Derneğinin Örnek Dayanışması

GURBETTEKİ KÖY DERNEKLERİ BİRLİK VE BERABERLİĞİN EN GÜZEL ÖRNEKLERİNİ SERGİLİYOR.

Tacettin DURMUŞ / KARS/Serhat Birikim 

Geçtiğimiz gün 90 yaşında hayatını kaybeden Digor ilçemizin Başköy köyünden Hacı Nesim Aydın’ın cenazesinde sergilenen dayanışma örneği, Kars dışında oluşturulan dernekçiliğin önemini bir kez ortaya koydu.

İstanbul’un Anadolu yakasında ve Gebze’de ikamet eden Digor’un Başköy köyü sakinleri, Hacı Nesim Aydın’ın hayatını kaybetmesinin ardından aileyi bir an olsun yalnız bırakmadı.
Nesim Aydın’ın oğulları Hikmet, Mecit, Rıfat, Himmet ve Yasin Aydın ile yiyenleri Abdurrahman Aydın ve Şahin Aydın’ı bir an olsun yalnız bırakmayan dernek üyeleri, 7 gün boyunca seferber olarak ailenin acısını birlikte paylaştı.

İstanbul’da yaklaşık 500 üyesi bulunan Digor Başköy Derneği Başkanı Zülküf Taşdelen derneklerinin İzmit’in Darıca ilçesinde 10 yıl önce kurulduğunu belirterek, İstanbul’da ve Batı’da dernekçiliğin bölge halkı için son derece önemli olduğunu söyledi.

Dernek üyelerinin 3 katlı ve çok amaçlı kullanılan dernek binasını 10 yıl önce inşa ettiklerini söyleyen Başkan Taşdelen, dernek binasının sadece cenazelerde değil, düğün, kına gecesi, sünnet, mevlit ve her türden dayanışma gecelerinde de bölge halkının bir ve beraber olması bakımından son derece faydalı olduğunu söyledi. Dernek binasında kadınlar için de birimler olduğunu ifade eden Taşdelen, derneğin üye sayısını her geçen gün arttığına vurgu yaptı.

Öte yandan Merhum Hacı Nesim Aydın’ın vefatının ardından derneğin üyeleri ve Kars dışında yaşayan Digorlular, ilk andan itibaren her gün düzenli olarak derneğe gelerek bir ve beraber oldu. Adeta ziyaretçi akına uğrayan dernekte yedinci günde ise aramızdan ayrılan Nesim Aydın için Mevlid-i Şerif okutularak mevlid yemeyi verildi. Merhum Aydın’ın Digor’da ikamet eden yiyenleri Abdurrahman Aydın ve Şahin Aydın gibi akrabaları da İstanbul’a gelerek aile bireyleri, akrabaları ve hemşerileri ile bir ve beraber olarak gurbette dayanışmanın en güzel örneklerini sergilemiş oldular.

Bizlerde Kars ÖLÇEK Gazetesi olarak Merhum Hacı Nesim Aydın’a Allah’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı dileriz.
 


 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Digor, Başköy, Derneğinin, Örnek, Dayanışması, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı Başlığım sayfa içeriği