Haber Detayı
12 Ağustos 2016 - Cuma 14:09
 
Diyarbakır ve Mardin'deki terör saldırılarına STK'lardan tepki
Diyarbakır ve Mardin'deki terör saldırılarına STK'lar açıklama yaparak tepki gösterdi.Müzakere ve Çözüm Platformu Sözcüsü Parlak, "Aynı amaca hizmet eden PKK ve FETÖ, uluslararası bağlantılarıyla harekete geçti. Amaçları doğrultusunda sivilleri de hedef seçiyorlar" dedi. Memur-Sen Şube Başkanı Memiş ise "PKK'yı kaos üretmek için kullanıyorlar. Vatandaşlar artık bunu anladı" diye konuştu.
Gündem Haberi
Diyarbakır ve Mardin'deki terör saldırılarına STK'lardan tepki

Terör örgütü PKK'nın Diyarbakır'ın Sur ile Mardin'in  Kızıltepe ilçelerinde dün gerçekleştirdiği ve 8 kişinin şehit olduğu, 42 kişinin  yaralandığı saldırılara kentteki sivil toplum örgütleri tepki gösterdi.  Müzakere ve Çözüm Platformu Sözcüsü Alaattin Parlak, muhabirine  yaptığı açıklamada, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından  terör örgütü PKK'nın saldırılarındaki yükselişin dikkat çektiğini söyledi.

 Terör örgütü yöneticilerinin kısa süre önce yaptığı açıklamanın  ardından kent merkezlerinde saldırıların meydana geldiğini dile getiren Parlak,  çukur siyasetinin başarısızlığının ardından terör örgütü PKK'nın sivil  vatandaşları hedef aldığını aktardı. Bölgedeki bazı yerleşim birimlerinde kazılan çukurlar ve yerleştirilen  patlayıcılara FETÖ'nün devlet içerisindeki uzantılarının göz yumduğunu dile  getiren Parlak, terör örgütleri PKK ve FETÖ'nün ülkeyi kaosa sürüklemek için  ortak hareket ettiğini savundu. 
Parlak, Sur ve Kızıltepe'deki saldırıların da bunun göstergesi  olduğunu ifade ederek, "Halkımız duyarlı şekilde bu saldırılara tepki gösteriyor.  Aynı amaca hizmet eden PKK ve FETÖ, uluslararası bağlantılarıyla harekete geçti.  Amaçları doğrultusunda sivilleri de hedef seçiyorlar. Bu saldırıları  lanetliyoruz." dedi. SİLAHLAR BIRAKILSINMemur-Sen Şube Başkanı Yunus Memiş, FETÖ, PKK ve DAEŞ'in aynı  zihniyetten beslenen unsurlar olduklarını söyledi.Memiş, 15 Temmuz'da Türkiye'yi dize getiremeyen AB, NATO ve ABD'nin  darbe girişimini unutturmak için terör örgütü PKK'yı kullandığını belirterek,  "PKK'yı kaos üretmek için kullanıyorlar. Vatandaşlar artık bunu anladı. Terör  örgütünün halkın nezdinde karşılığı yoktur.
PKK'yı lanetliyor ve kınıyoruz. Terör  örgütünün silah bırakmasını ve ülke içindeki saldırlarını sonlandırmasını  istiyoruz." diye konuştu. Mustazaflar Cemiyeti Diyarbakır Şube Başkanı Osman Aktaş, 8 kişinin  ölümüne, 42 kişinin yaralanmasına sebep olan insanlık dışı saldırılardan büyük  üzüntü duyduklarını vurguladı. Her iki saldırının yaşlı, kadın ve çocuklara yapıldığını aktaran  Aktaş, şu değerlendirmede bulundu: "Terör örgütü kırsalda savaşı kaybedip, çukur savaşının altında  kalınca hedef gözetmeksizin sivilleri de hedef alan saldırılara yöneldi. Dünyada  bu tür saldırıların benzeri yoktur. Vahşi cinayetler işleyenlere destek  verenlerin bu saldırıları dikkate almalarını istiyoruz. Bunları artık görmeleri  gerekiyor. Kürt haklarını savunan bir örgüt değildir. Ölen masum çocukların  hesabını kim ödeyecek? Hayati damarları tıkanmış bu zihniyet son çırpınışları  olduğu için çocuk kadın demeden vahşice insanları katlediyor.
"ZALİMLERİN ACIMASIZLIĞI YÜREĞİMİZİ DAĞLIYOR 
Çözüm İçin Sivil İnisiyatif Derneği (Çözüm Der) Başkanı Ercan Ezgin de  Türkiye'de farklı etnik yapılara sahip vatandaşların, 15 Temmuz'da hainlerin  yaptığı darbe girişimine karşı istiklal ve istikbal mücadelesi verdiğini  anımsattı.   PKK'nın, FETÖ'ye nefes aldırırcasına kanlı saldırılar yaptığına  dikkati çeken Ezgin, FETÖ ve PKK'nın ortak hareket ettiğini kaydetti. Türkiye'nin çok cepheli ve uluslararası bir saldırıya maruz kaldığını  söyleyen Ezgin, bu kuşatmada FETÖ, DAEŞ ve PKK'nın kullanıldığını ifade ederek,  şöyle dedi: "Bunların hepsi tek merkezden yönetiliyor. Bunlara karşı hepimizin  birlikte mücadele etmemiz lazım. Bunlar Kürtler ve Türkler arasında kargaşa  yaratma amaçlı saldırılardır.
Bu ülkeyi birlik ve beraberlikle demokratik  yöntemlerle ayakta tutacak Çanakkale ve Yenikapı ruhunu sürdürmemiz lazım. Öfkeye  kapılmadan, tahriklere gelmeden beraberlik içerisinde hareket etmemiz lazım.  Saldırıların amacı kardeşliğe zarar vermektir. Zalimlerin acımasızlığı  yüreklerimiz dağlıyor. Bu saldırıları lanetliyoruz."  habermerkezi
Kaynak: Editör: Mustafa Küpeli
Etiketler: Diyarbakır, Mardindeki, terör, saldırılarına, STKlar, açıklama, yaparak, tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı