Haber Detayı
29 Ağustos 2016 - Pazartesi 14:29
 
Düzgün, Kurban Sevkiyatı Yapan Vatandaşları Uyardı
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, Kars’tan batı illerine kurbanlık hayvan sevk edecek vatandaşları uyardı.
Ardahan Haberi
Düzgün, Kurban Sevkiyatı Yapan Vatandaşları Uyardı

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, Kars’tan batı illerine kurbanlık hayvan sevk edecek vatandaşları uyardı.

Tacettin DURMUŞ / KARS/Serhat Birikim

 Düzgün, Türkiye'nin önemli hayvancılık merkezlerinden birisi olan Kars İlimizden 80 kente büyük ve küçükbaş kurbanlık hayvan sevkiyatı yapılmakta olduğunu söyledi.

 

Hayvan varlığı bakımından ülkenin ilk 5 kenti arasında yer alan Kars'ta TIR’lara yüklenen kurbanlık hayvanların, batı illerine götürüldüğünü belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Düzgün, bugüne kadar 15 bin büyükbaş ve 16 bin küçükbaş kurbanlık hayvan sevkiyatı yapıldığını açıkladı.

 

İl Müdürlüğü olarak 20 gündür kurban ile ilgili tüm önlemleri aldıklarını da belirten Düzgün: “Vatandaşın, hem dışarıdan gelenlerin alım-satımı rahat yapması hem de Karslı hemşerilerimizin kurbanlığı rahat alacağı ve satacağı ortamı hazırladık. Kurbanlık sevkiyatının büyükbaş hayvan için 50 bin adet, küçükbaş hayvan için 70 bin adet olması beklenmektedir. Vatandaşlarımızın sevk sırasında sorun yaşamaması için hayvanlarının pasaportlarını yanında bulundurmaları, hayvanların küpesiz olmaması ve aşısız olmamasına dikkat etmelerini istiyorum.”dedi.

 

Ayrıca 20 kişiden oluşan veteriner hekimi sadece sevkiyat biriminde görevlendirdiklerini de belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Düzgün: “Hayvan naklinde bir arkadaşımız, kontrolünde bir arkadaşımız, pasaport birimde bir arkadaşımız, dezenfeksiyonda görev yapıyor. Bir arkadaşımız, il ve ilçeler bazında 20 tane veteriner hekimimiz yaklaşık 15 gündür sadece sevkiyat biriminde kurbanlık hayvanların rahat satılması ve gönderilmesi hususunda yardımcı olacaklardır. Hafta sonları dâhil olmak üzere mesai saatlerine dikkat edilmeksizin sevk işlemleri devam edecektir. Hayvan kontrollerinin yapılabilmesi daha sağlıklı yapılabilmesi için hava karardıktan sonra işlem gerçekleştirilmeyecektir. “ şeklinde açıklamada bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gıda, Tarım, Hayvancılık, İl, Müdürü, Dr, Hüseyin, Düzgün, Kars’tan, batı, iller
Yorumlar
Haber Yazılımı