Haber Detayı
08 Ocak 2021 - Cuma 01:38
 
Ekrem ATEŞ, Sarıkamış" Bir Hüznün Tarifidir.
Sarıkamış dramının 106. yılında konuşan Ateş Tur A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem ATEŞ; "Sarıkamış şehitlerini unutturmadan gelecek kuşaklara iyi bir şekilde anlatmaya çalışacağız"
İstanbul Haberi
Ekrem ATEŞ, Sarıkamış

Sarıkamış dramının 106. yılında Türkiye Şehitleriyle yürüyor anma etkinlik öncesi röportaj yaptığımız, Ateş Tur A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem ATEŞ; "Sarıkamış şehitlerini unutturmadan gelecek kuşaklara iyi bir şekilde anlatmaya çalışacağız"

            Çocukluğunda anne ve ninelerinin anlattığı Sarıkamış şehitlerinin acı dramlarını hikâyelerin dinleyerek geçtiğini idile getiren   Ateş Tur A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem ATEŞ; O yıl kurtlar insan etine doyar. Birçok cesedin gözlerini kuşlar oyduğu için tanınmış hale gelmiş binlercesi mezarsız kahramanlar olduğunu söylerdi. İşte Tarih böyle bir faciayı ne görmüştü, nede yazmıştı. İşte Sarıkamış" Bir Hüznün Tarifidir. dedi         

Birinci Cihan Harbi'nin alevleri, Sarıkamış'tan Çanakkale'ye, Galiçya'dan Trablusgarp'a kadar binlerce kilometre karede Müslüman kanının aktığı, arkasında acı feryatlar ağıtlar bırakmıştır. Diyen Başkanı Ekrem ATEŞ; Balkanlardan Kafkaslara koca bir tarihin arkasında büyük bir çığlık ve yankı bırakmadan göçüp giden Sarıkamış şehitleri arkasında acı ve hüzün bırakmıştır. Bizler Sarıkamış’ımızla gönül bağımızı koparmadan gelecek nesillere, çocuklarımıza burayla bağlarını koparmayacak ve kavi hale getirecek bir durumu da oluşturmaya çalışmalıyız. o yarılı toprakları, hep ziyaret edip dua okuyup şehitleri yad edeceğiz. Diyerek konuşmaların şöyle sürdürdü; 

Enver Paşa kış ortasında bir buçuk metre kar altında, eksi 25 derecede ve 2000-3000 metre yükseklikte, arazinin dağlık ve ancak patika yollarından yararlanılabildiği bir yerde yazlık elbisesi, yarı çarıklı askerlerle taarruz yapıp amacına ulaşacağını sanıyordu. Böylelikle bir an önce saldırıya geçip ilkbahara kadar elden geldiğince Kafkasya içlerine girip olası bir barışla elimize bir şeylerin geçeceğine inanıyordu. Enver Paşa’nın temel düşüncesi başarı, dış görünüş ve giysilerle değil, her askerin kalbindeki yiğitlik ve cesaretle kazanılacağı idi.

Kar şehitlere, hem kefen hem kabir olmuştu. Dördüncü cemre; havaya, suya, toprağa değil, asker yolu bekleyenlerin yüreğine düşmüştü. Her şeye rağmen Sarıkamış Şehitleri bu vatın için bağımsızlık özgürlük yolunu açarak Cumhuriyetin kurulmasında köşe taşı olmuştur.

Yağmur KÜPELİ/İstanbul/Serhat Birikim

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ekrem, ATEŞ,, Sarıkamış", Bir, Hüznün, Tarifidir.,
Yorumlar
Haber Yazılımı