Haber Detayı
06 Kasım 2019 - Çarşamba 19:16
 
Engelli bireylere Araç sürücüleri, özensiz davranıyor
Kars Kent Konseyi Engelliler Çalışma Grubu, engellilerin toplu ulaşımda yaşadıkları sorunları Kars Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Kıyas Alp ile paylaştı.
Gündem Haberi
Engelli bireylere Araç sürücüleri, özensiz davranıyor

  Kars Kent Konseyi Engelliler Çalışma Grubu, engellilerin toplu ulaşımda yaşadıkları sorunları Kars Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Kıyas Alp ile paylaştı.

Tacettin DURMUŞ/Kars/Serhat Bİrikim

            Yaşadıklarını sorunlarından oluşan raporu Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Kıyas Alp’e sunan engelliler, sorunların çözüme kavuşturulması adına paydaşların katılımı ile bir çalışma grubu kurulması kararı aldı.

            Engelliler, yaşadıklarını öncelikli sorunların başında, şehir içinde toplu ulaşım sağlayan araçların, engellilerin kullanımı için rampalarını açmadıkları şeklinde dile getirdiler.

            Araç sürücülerinin engelli bireylere özensiz davrandıklarını, Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Kıyas Alp’e dert yanan engelliler, yaşadıkları diğer sorunları sıraladılar.

            Toplu ulaşımda birçok sorun yaşadıklarını Başkan Alp’e aktaran engelliler, “Şehir içerisinde görev yapan dolmuş işletmecileri zamanlarının kısıtlı olduğunu ileri sürerek engellileri dolmuş duraklarından almıyor ve adeta biri birleriyle yarışıyorlar. Her dolmuşta ses ve görüntü kayıt ve ikaz sistemi bulunmuyor.

             Sefer saatleri akşam saatlerinde erken bitiyor. Biz engelliler, sadece evde veya işyerinde sorun yaşamıyoruz, trafikte de çok sorun yaşıyoruz. Sürücüler araçlarını engelli rampalarına park ediyor ve bizlerin geçişini engelliyor.

            İşyerleri zaten kaldırımları hatta yolları bile işgal ettiği gibi ürünlerini kaldırımlarda sergiliyor. Araçların yaya kaldırımına park etmelerini önleyebilmek adına yapılan koruyucu engeller oldukça yetersiz durumdadır.

            Araçlarda basamak bulunması da bir engeldir. Okunamayacak kadar küçük harflerle yazılmış otobüs ve dolmuş isimleri, dar kapılar ile birlikte araçlarında koltukların uygun düzende yerleştirilmemesi de bir sorundur. Durak tasarımları da engelliler için bir engeldir.”dediler.  

Kaynak: Editör:
Etiketler: Engelli, bireylere, Araç, sürücüleri,, özensiz, davranıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı