Haber Detayı
25 Eylül 2017 - Pazartesi 20:23
 
Erdoğan İBB başkanlığı için Mevlüt Uysal'ı işaret etti
Kadir Topbaş'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan istifasından sonra seçime kadar yerine getirilecek aday konusunda Göksel Gümüşdağ ismi öne çıkarken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın dün yapılan toplantıda Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'ı işaret ettiği Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi tarafından öne sürüldü.
İstanbul Haberi
Erdoğan İBB başkanlığı için Mevlüt Uysal'ı işaret etti

Kadir Topbaş'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan istifasından sonra seçime kadar yerine getirilecek aday konusunda Göksel Gümüşdağ ismi öne çıkarken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın dün yapılan toplantıda Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'ı işaret ettiği Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi tarafından öne sürüldü. Gazetem İstanbul Yazarı Mehmet Mert de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın istifasının ardından koltuğa oturan ismin CHP'li olabileceğini yazdı. İBB'nin yeni başkanının kim olacağı 28 Eylül Perşembe günü saat 15:00'da başlayacak oylama ile belli olacak.

Görevinden istifa eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yerine gelecek isim perşembe günü belli olacak. Belediye Meclisi’nde yapılacak oylamayla, yerel seçime kadar büyükşehir koltuğuna oturacak isim belli olacak.

İsimler konusunda çeşitli tahminler yapılırken, Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Mevlüt Uysal isminin öne çıktığını öne sürdü.

Selvi, bugünkü köşesinde, konuya ilişkin şunları yazdı: “Kadir Topbaş’ın yerine gelecek isim Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında AK Parti İl Başkanlığı’nda yapılan istişare toplantısında konuşuldu. Göksel Gümüşdağ ismi gündemdeydi.

Ancak ibre Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a döndü. Bana gelen bilgi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mevlüt Uysal’ı işaret ettiği yönünde. Uysal yeni görevinde başarılı bir performans ortaya koyarsa, 2019’da AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı olabilir.”

Topbaş’ın yerine getirilecek ismi belirlemek için dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılımıyla düzenlenen toplantının hemen sonrasında, Twitter’da Mevlüt Uysal hesabından, “Beni bu göreve layık görenlere teşekkür ederim” mesajı paylaşılmıştı. Ancak Uysal kısa süre sonra yaptığı açıklamayla hesabın sahte olduğunu belirtmiş ve suç duyurusunda bulunacağını duyurmuştu.

Yerel seçimde ise Başbakan Binali Yıldırım, Berat Albayrak, Göksel Gümüşdağ aday gösterilebilecek diğer isimler olarak dillendiriliyor. Gümüşdağ’ın perşembe günü yapılacak oylamayla başkanlık koltuğuna oturacağı da iddialar arasında…

İBB'YE CHP'Lİ BAŞKAN GELEBİLİR

Gazetem İstanbul yazarı Mehmet Mert de kaleme aldığı yazısında sade 27 oy ile yeni İBB Başkanının CHP'li olabileceğini yazdı.

Mert yazısında şu ifadeleri kullandı:

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın istifasının ardından koltuğa kimim oturacağı konuşuluyor. Tamam Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belirleyeceği isim yeni başkan olacak İstanbul’a ama çok az ihtimal bile olsa kimse o mecliste CHP’nin de var olduğunu CHP’nin de aday çıkarabileceğini ve mecliste bulunan isimlerin yeni başkanı seçeceğini konuşmuyor.

CHP’nin de adayı olacak! 

Peki gelelim bir hafta içerisinde Topbaş’ın yerine kimin geleceği konusuna. İlk akla gelen isim İstanbul Büyükşehir Belediye 2. Başkanvekili Göksel Gümüşdağ’ın olacağı yönünde.

Her ne kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan kimi aday gösterirse onun belediye başkanı seçilmesine kesin gözü ile bakılsa da derin kulislerde CHP’nin de aday çıkaracağı, Ak Parti’li bazı belediye meclis üyelerinin oylarını alma ihtimali olacak kişinin gösterilmesi durumunda CHP’nin adayının da şansının artacağı konuşuluyor.

Gümüşdağ’a parti içerisinde çok tepki var. Gümüşdağ, Emine Erdoğan'ın ağabeyi Hasan Gülbaran'ın kızı Müge ile evli. Gerek bu durumdan dolayı gerek genç ve tecrübesiz oluşundan dolayı parti meclis grubunda fazla sevilmemesinden dolayı Gümüşdağ ismine pek sıcak bakılmıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye 1. Başkanvekili Ahmet Selamet, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu ve Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal  diğer adı geçen isimler.

İBB’ye CHP’li başkan gelebilir 

İBB meclisinde şu an durum; 127 CHP, 179 AK Partili meclis üyelerinin çoğunluğunda. Bütün meclis üyesi oy kullansa 27 kişi CHP’nin adayına oy vermesi durumunda İBB’nin belediye başkanlığı koltuğuna CHP’li bir isim oturabilir. Neden olmasın değil mi? Ha bu isim kim olur.

CHP İBB Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever, CHP Grup Söcüsü Coşkun Tanış, Sedat Özkan gibi belediye meclis üyeleri CHP kulislerinde adı dolaşan isimler. Olmaz olmaz dememek lazım. Burası Türkiye ve bu ülkede bu gözler o kadar çok olmayacak işe şahit oldu ki. En azından az da olsa ben İBB’nin yeni başkanının belirlenmesinde CHP’nin adayının bir heyecan yaşatacağını bekliyorum. En geç bir hafta içerisinde bekleyip göreceğiz… http://www.yurtgazetesi.com.tr/

Kaynak: Editör:
Etiketler: Erdoğan, İBB, başkanlığı, için, Mevlüt, Uysal'ı, işaret, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı Başlığım sayfa içeriği