Haber Detayı
01 Ocak 2020 - Çarşamba 21:30
 
Erdoğan YILDIRIM, Sarıkamış Şehitleri düşmana değil, tabiatın zor şartlarına Yenildi
Ankara KAI Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Erdoğan Yıldırım, Allahuekber Dağlarında 90 Bin şehit “Kefensiz şehidi Saygıyla anıyoruz.
Ankara Haberi
 Erdoğan YILDIRIM, Sarıkamış Şehitleri düşmana değil, tabiatın zor şartlarına Yenildi

Ankara KAI Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Erdoğan Yıldırım, Allahuekber Dağlarında 90 Bin şehit “Kefensiz şehidi Saygıyla anıyoruz.

Ankara Kars Ardahan Iğdır Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Erdoğan Yıldırım, Sarıkamış Şehitlerini anma etkinlikleri öncesi yaptığı açıklamada; 105. yıl önce Sarıkamış’ta yaşanan facianın, Türk Milletinin tarihinde yaşadığı çok acı bir gerçek ve dünyada eşi benzeri bulunmayan bir trajedi olduğunu söyledi.

Nihat KARA/Ankara/Serhat Birikim

Sarıkamış Şehitlerini Anıyoruz

Yıldırım; Toplumsal hafızayı diri tutmak, yaşanan acı, tatlı olayları gelecek kuşaklara aktarabilmek, bir ülkenin geleceğine güvenle bakabilmesi için vazgeçilmez önem taşımaktadır. Bu nedenle her millet kendi tarihini iyi bilir ondan yeterli ve gerekli dersleri çıkarır ise yolları daha güven dolu ve aydınlık olur. Diyerek konuşmalarını şöyle sürdürdü;

Türk Milletinin geçmişinde pek çok altın sayfalar, kahramanlıklarla kazanılmış zaferler bunun yanında bağımsızlık mücadelesi uğruna büyük acılar yaşanmıştır.

1.Dünya Savaşı başında Ruslara karşı Sarıkamış’ta yaşananlar tarihimizde acı sayfalar arasında yerini almış, Mehmetçiklerimiz henüz çocuk denecek yaşta yazlık üniforma, ayağında çarıkları ile cepheye gönderilmişlerdir. Bunun sonucunda dondurucu soğuklara daha fazla direnemeyerek Allahuekber Dağlarında şehit olmuş ve “Kefenleri ak kardan, tabutları saf buzdan” olan şehitlerimiz yenilginin değil kendini vatanına feda etmenin destanını yazmışlardır. Geçmişimizde, günümüzde ve gelecekte Sarıkamış Harekâtı Türk askerinin vatanı için neleri göze alabileceğini gösteren en acı ama bir o kadarda abideleşmiş bir harekât olarak daima yüreklerimizde yaşatılmış ve yaşatılacaktır.

Onlar aldıkları emir doğrultusunda yola çıkarken dondurucu soğuk, kar, tipiye aldırmayacak kadar gençlerdi. Daha bıyıkları bile terlememiş delikanlılar Sarıkamış’ın nerede olduğu bile bilmiyorlardı. Kafkas Cephesi Komutanı Enver Paşa’nın hayalden öteye gidemeyen yanlış kararı yüzünden, gencecik yürekleri vatan sevgisiyle dolu, vatan için çarpan doksan bin Anadolu çocuğu doğdukları toprakların çok uzağında düşmana değil, tabiatın zor şartlarına boyun eğip Sarıkamış’ta donarak şehit oldular.

Soğuktan buz tuttu ellerim,

Adım atamıyorum tükendim,

Kar, tipi, boran kimin umurunda,

Vatanım için çarpıyor yüreğim…

Şu anda yaşadığımız topraklarımızın her bir metrekaresinde, bizler için kendilerini feda eden şehitlerimizin çektikleri acıları unutmamalıyız. Çanakkale’de, Yemen’de, Sarıkamış’ta vatanı uğruna canlarını feda eden şehitlerimiz sayesinde daima başımız dik olarak yaşadık. Mehmetçiklerimizin, vatanımızın bağımsızlığı ve bizlerin özgür yaşaması uğruna katlandıkları acıları, canlarını bile feda ettiklerini, ailelerinin çektiği ızdırapları daima hafızalarımızda diri tutarak onları layık oldukları şekilde anmak ve birliğimizi, beraberliğimizi bozmadan, bizi biz yapan değerlere sahip çıkarak, ben yerine biz diye düşünerek her koşulda Türkiye Cumhuriyetini sonsuza kadar yaşatmalıyız.

22 Aralık.1914 – 05.Ocak.1915 tarihleri arasında yaşanan bu elim olayın 105.yıldönümünde Sarıkamış Destanını yazan doksan bin Mehmetçiğimizin dondurucu soğukla verdikleri mücadelenin zorluğunu içimizde hissederek aziz ve tertemiz hatıraları önünde saygı ile eğiliyor onları rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun.

Saygılarımla

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Erdoğan, YILDIRIM,, Sarıkamış, Şehitleri, düşmana, değil,, tabiatın, zor, şartlarına, Yenildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı