Haber Detayı
03 Temmuz 2020 - Cuma 02:12
 
Esenyurt Erenler Vakfı, Sivas Katliamının 27 Yılında duygulandırdı
Türkiye tarihinin en acı olaylarından biri olan ve 33 kişinin hayatının kaybettiği Madımak olayının 27 Yılında Esenyurt Erenler Eğitim Ve Kültür Vakfı bahçesinde çok sayıda vatandaşlarına katılımıyla anma etkinliği düzenledi
İstanbul Haberi
Esenyurt Erenler  Vakfı, Sivas Katliamının 27 Yılında duygulandırdı

Türkiye tarihinin en acı olaylarından biri olan ve 33 kişinin hayatının kaybettiği Madımak olayının 27 Yılında Esenyurt Erenler Eğitim Ve Kültür Vakfı bahçesinde çok sayıda vatandaşlarına katılımıyla anma etkinliği düzenledi

2 Temmuz 1993 tarihinde Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli'nin yakılması ve çoğunluğu Alevi 33 yazar, ozan, düşünür ile 2 otel çalışanının yanarak ya da dumandan boğularak hayatlarını kaybetmesi ile sonuçlanan Sivas Katliamının 27 Yılında Esenyurt Erenler Eğitim Ve Kültür Vakfı, düzenlediği anma etkinliğinde duygulu anlar yaşandı.

Esenyurt Erenler Eğitim Ve Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Yelda Geygel’in açılış konuşmasıyla başlayan etkinlik sanatçıların ağıtlarıyla son buldu.

ESENYURT ERENLER EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI, SİVAS KATLİAMININ UHUTMAYACAĞIZ

Sivas Katliamının 27 Yılı anma etkinliğinde konuşan Esenyurt Erenler Eğitim Ve Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz SELÇUK;

 Bugün 2 Temmuz. Bugün karanlığın ve vahşiliğin, Dünyanın gözü önünde; Devletin gözü önünde yaptığı kıyımın 27. Yılı Burada, Türkiye tarihine kara harflerle kazınmış en acı kıyımlardan biri olan Sivas Madımak Oteli Katliamında kaybettiğimiz canlarımızı anmak üzere toplanmış bulunuyoruz.  Diyerek konuşmalarını şöyle sürdürdü;

27 yıl önce bugün Sivas’ta, on binlerin gözü önünde acı ve utanç verici bir insanlık dramı yaşandı. Türkülerinden, sazlarından başka savunma aracı olmayan 33 aydınımız, “Laiklere ölüm!” ve “Yaşasın Şeriat!” nidaları arasında acımasızca ateşe verildi. Hem de tüm güvenlik güçlerinin gözü önünde.

DEĞERLİ DOSTLAR,

Şu çok açık ki; Sivas Madımak Oteli Katliamı kendiliğinden gerçekleşmiş basit bir öfke patlaması ve zavallı meczupların işi değil. Ülkemiz de aydınlıktan yana olan insanlarına gözdağı vermek amacıyla organize edilmiş planlı bir kıyımdır.

Sivas Madımak Oteli Katliamının dava süreci de katliam kadar acı olmuştur. Davanın katilleri yakalanmadığı gibi sanık avukatları ödüllendirilerek devlet kademesinde önemli yerlere getirilmişlerdir. Ve bu ülkeyi yönetenler Sivas Madımak Oteli Katliamı Davasının zaman aşımına uğratılmasını hayırlı olsun diyerek karşılamışlardır. AKP zihniyeti bu duruma “hayırlı olsun” diyebilmiştir. Bu zihniyeti kınıyoruz.

Bugün çok taze bazı durumlar yaşıyoruz, sırasıyla;

Ne acıdır ki, bu sanıklarından Mehmet Toraman’ın torunu ve AKP Gençlik Kolları başkanı olan Murat Toraman şunu söylemiştir: “Sivas Katliamı demek Sivas’a kara bir leke sürmektir.” Dolayısı ile Sivas Katliamına “ katliam”  diyenler hakkında suç duyurusu da bulunmuştur. Bu nedir biliyor musunuz? Sivas Katliamını Osmanlı mantığı ile meşrulaştırmaktır,  bu mantığı kınıyoruz.

İKİNCİSİ; Sivas Madımak Oteli Katliamı dava sanıklarına Akit Gazetesi “Sivas’ın Yiğit Evlatları” diyerek Sivas Madımak Oteli Katliamını başka bir yöntemle meşrulaştırmaya gitmiştir. Katilleri ve onlara kucak açan bu gerici zihniyeti kınıyoruz.

Üçüncüsü ve en önemlisi; 27 yıldır Sivas Madımak Oteli Katliamı sorumlularının ortaya çıkarılmadığı için TBMM’e aydınlatılması yönünde önerge veren HDP İstanbul Milletvekili Zeynel ÖZEN’in önergesinin AKP, İYİPARTİ ve MHP Oyları ile reddedilmesidir. Bunların o gün adları başka idi; bugün AKP, İYİPARTİ ve MHP oldu. O zaman da canilere kucak açtılar bugün de bu önergeyi reddederek kucak açıyorlar. Gerici zihniyet aynı. Bu zihniyeti kınıyoruz. Kan inkârcılık ve ayrımcılık üzerinden siyaset yapan bu karanlık zihniyeti reddediyoruz.

Sevgili Canlar, Sevgili Basın Mensupları;

Sivas katliamının 27. Yılında katledilen canlarımızı anarken, Sivas’ta, diri diri yakılan Canlarımızı, Kerbela Şehitlerimizi Demokrasi ve insan hakları için can veren bütün canlarımızı saygı ile anıyoruz.

Sivas Madımak Oteli’nin Utanç Müzesi yapılmasını istiyoruz. Hükümet edenlerin Alevilerin varlığını kabul etmesini istiyoruz. Anayasa önünde eşit yurttaşlık ilkesine göre haklarımızın teslim edilmesini istiyoruz.

SİVASIN IŞIĞI SÖNMEYECEK! SİVAS ŞEHİTLERİ ÖLÜMSÜZDÜR

BİZLER; Cemevleri, il ve yöre dernekleri, ve sivil toplum kuruluşları olarak bu konudaki taleplerimizi bir kez daha yineliyor; taleplerimizin takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

Daha sonra  Söz alan Damal Dernekler Federasyonu Başkanı Güner KÖKAT Sivas katliamını yapanları kınayan bir konuşma ile Anmaya destek verdi.

Ayrıca Esenyurt Halkevleri adına konuşan Ozan arkadaşımız da bir konuşma yaparak katilleri kınadı.

Etkinliğe  kardeş derneklerin yöneticiler., Esenyurt Belediyesi Başkan Yardımcısı Veysel BAL.  Esenyurt Kent Konseyi Başkanı Tuncer Dağ. Damal Dernekler Federasyonu  Başkanı Güner Kökat ve Yönetim Kurulu, Dersim Dernekler Federasyonu Başkanı Hüseyin Kalanç, Ormanların Kardeşliği Platformunun Genel koordinatörü Mustafa KÜPELİi, Yaşam Ağacı Derneği Yönetim Kurulu Ali ŞAHMO ve arkadaşları, Esenyurt Halkevi, Samsun 19 Mayıs Spor Kulübü Başkanı Hasan ALTUNTAŞ, Esas-Der Başkanı Yusuf ULU, Ardahan Kültürevi Başkan yardımcısı Gürhan ŞİMŞEK, Göle Dernek Baykan yardımcısı Tugay KILIÇ, Eskikılıç Dernek Başkanı Ümit KÖKLEŞ ve çok sayıda vatandaş katıldı 

AĞITLARLA SON BULDU

Sivas katliamında hayatını kaybeden 37 kişinin fotoğrafların elinde tutup slogan atarak katillerin lanet edildiği etkinlikte ahne alan Arif ERENDEMİR ve Arkadaşları. Merdan US. 

 Ağıt ve deyişlerden sonra  bitirildi.

Eda GÜLER- Burhan AYDIN/Esenyurt/Serhat Birikim

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Esenyurt, Erenler, , Vakfı,, Sivas, Katliamının, 27, Yılında, duygulandırdı,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı