Haber Detayı
27 Ocak 2021 - Çarşamba 00:38
 
Eski Vekil Ensar Öğüt'ün Tarımı Devlet ve Tarım Adlı Kitabı Çıktı
CHP 22.23 ve 24. Dönem Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, TBMM’deki 15 yıllık Tarımla alakalı mücadelesini kitaba dönüştürdü.
Ankara Haberi
Eski Vekil Ensar Öğüt'ün Tarımı Devlet ve Tarım Adlı Kitabı Çıktı

CHP 22.23 ve 24. Dönem Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, TBMM’deki 15 yıllık Tarımla alakalı mücadelesini kitaba dönüştürdü.

Seda DEMİR/Ankara

Ardahan´da birçok kişinin siyasi kimliği ile tanıdığı CHP 22.23 ve 24. Dönem Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, “Faiz Kıskancında DEVLET ve TARIM” adlı kitabı her kesim tarafından ilgi gördü.

3 dönem CHP Ardahan Milletvekilliği yapan parlamentoda renkli kişiliği ve özellikle tarım ve hayvancılık alanlarındaki hükümet politikalarını eleştirmesiyle tanınan Ensar Öğüt´ün yazarlık yönü ise yıllar önce yayınladığı “Kureşan Ocağı” ve “Adalet Adamı” kitapları ile başlamıştı.

Aktif siyaseti bıraktıktan sonra çalışmalarını siyasi ekonomik ve tarih alanlarındaki araştırmalara veren Öğüt´ün son kitabı olan “Faiz Kıskancında DEVLET ve TARIM” adlı eserinde ise günümüze ışık tutacak tarım politikarının ne denli önemli olduğunu gözler önüne seriyor.

Siyasetçi, araştırmacı yazar Ensar Öğüt´ün bu kitabını gazetemiz okurları için ele aldık ve kısa bir özetini çıkartarak sizlerle paylaşmak istedik.

Öğüt, kitabının önsözünde de yer verdiği tarım politikalarının bilinen yeniçağdan itibaren ne denli önemli olduğu bu politikaları doğru uygulayan milletlerin ulusların asırlar boyunca hüküm sürdüğünü öte yandan doğru bir tarım politikası uygulamayan devletlerin ise tarih sahnesinden silindiğini örneklerle aktarıyor.

Kitapta ayrıca tarım politikalarını ihmal eden Osmanlı İmparatorluğu´nun nasıl kapitalisyonlara sürüklendiği ve altı asırlık bir imparatorluğun yıkılmasında bu politikaların önemine vurgusu ise dikkat çekici.

Akıcı ve merak uyandırıcı bir dille yazılan kitap tarihsel dönemlere vurgu yapılarak örneklendirme tarzında ele alınmış, kitapta ayrıca Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün Cumhuriyetin ilk yıllarında temelini attığı ve fikri olarak tarım politikasının önemine değindiği şu ifadeler kullanılmış “Cumhuriyet döneminde Atatürk bilimsel çalışmalarıyla, tohum istasyonları kurmak, tarımı geliştirerek ziraat okulları ve tarımsal işletmeler kurarak, 1928´de Türkiye, Almanya başta olmak üzere İtalya, İsviçre Belçika” gibi ülkelere buğday ve yulaf ihracatının yapıldığını ise tarihi belgelerle aktarmak.

Ülkemizin günümüz tarım politikalarına da yakından bakan yazar Öğüt, kitabında Türkiye´nin iktisadi politikalarının faiz kıskacına girince; etten canlı hayvana, soğan sarımsağa, nohuttan mercimeğine, buğdaydan yulafa yüzü aşkın ülkeden ihraç etmek zorunda kaldığımız tarım ürünlerini dile getirilmekte ve bu durumdan nasıl çıkılacağı ise yine bilimsel yöntemlerle usta yazarın tavsiyeleri yer almaktadır.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Eski, Vekil, Ensar, Öğüt'ün, Tarımı, Devlet, ve, Tarım, Adlı, Kitabı, Çıktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı