Haber Detayı
17 Ağustos 2016 - Çarşamba 13:06
 
Genelkurmay Başkanı ile ilgili çok önemli değişiklik
Resmi Gazete'de yayımlanan KHK'da Genelkurmay Başkanı ile ilgili dikkat çeken bir düzenleme yapıldı. Bundan sonra Genelkurmay Başkanı olmak için kuvvet komutanlığı yapma şartı kaldırıldı. Genelkurmay Başkanı, orgeneral ve oramiraller arasından Cumhurbaşkanı tarafından atanacak.
Siyaset Haberi
Genelkurmay Başkanı ile ilgili çok önemli değişiklik

Resmi Gazete'de yayımlanan KHK'da Genelkurmay Başkanı ile ilgili dikkat çeken bir düzenleme yapıldı. Bundan sonra Genelkurmay Başkanı olmak için kuvvet komutanlığı yapma şartı kaldırıldı. Genelkurmay Başkanı, orgeneral ve oramiraller arasındanCumhurbaşkanı tarafından atanacak.

 

Resmi Gazete'de, Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında iki yeni Kanun Hükmünde Kararname yayımlandı. Yeni KHK'da en dikkat çeken değişiklik ise; GenelkurmayBaşkanı'nın seçimiyle ile ilgili oldu.

Buna göre, Genelkurmay Başkanı olabilmek için daha önce şart koşulan "Kara, Deniz veya Hava Kuvvetleri Komutanlığını yapmış olma" şartı kaldırıldı.

Maddenin eski hali şöyleydi:

"Madde 8: Genelkurmay Başkanı; Kara, Deniz veya Hava Kuvvetleri Komutanlığını yapmış general ve amiraller arasından, Bakanlar Kurulunun teklifi üzerine Cumhurbaşkanınca atanır."

Bugün yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname'de ise şöyle denildi:

"1324 sayılı Kanunun 8'inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. "Genelkurmay Başkanı; Orgeneral ve Oramiraller arasından, Bakanlar Kurulu'nun teklifi üzerine Cumhurbaşkanınca atanır." hürriyet

Kaynak: Editör: Ayten Alkaşı
Etiketler: Resmi, Gazetede, yayımlanan, KHKda, Genelkurmay, Başkanı, dikkat, çeken, bir,
Yorumlar
Haber Yazılımı