Haber Detayı
09 Şubat 2020 - Pazar 02:08
 
Göle Durucasu Köylüleri Salona Sığmadılar
Yoğun katılımın olduğu Göle ilçesi Durucasu Köyü Derneğinin gecesine katılan Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, alkışlarla karşıladılar
İstanbul Haberi
Göle Durucasu Köylüleri Salona Sığmadılar

Yoğun katılımın olduğu Göle ilçesi Durucasu Köyü Derneğinin gecesine katılan Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt,  alkışlarla karşıladılar

Ardahan ili Göle ilçesi Durucasu Köyü Derneğinin düzenlediği geleneksel KAZ gecesine yoğun katılımdan dolayı, yer bulamayan çoğu konuk ve Durucasu köylüleri geceyi ayakta geceyi izlemek zorunda kaldılar.

Uğurcan KAYIKÇI/Esenyurt/Serhat Birikim

BAŞKAN BOZKURT ALKIŞLARLA KARŞILANDI

Göle Durucasu Köy Derneğinin KAZ gecesine kapıdan girerken yoğun alkışlarla ayakta karşılanan Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz BOZKURT; göstermiş oldukları ilgiden dolayı Durucasu Köylü hemşehrilerine teşekkür ederek konuşmalarını şöyle sürdürdü;

 Bugün Esenyurt Belediye Başkanı olarak seçildiysem bunda sizlerin çok büyük emeği olduğunu biliyorum. Bu anlamda size layık olmaya çalışacağız.

Bizim bölgenin insanları farklı diğer bölgelerden farklıdır. İnsan ayırmazlar kökenine dinine inancına bakmaksızın bir arada durmaya başarmış, yaşamlarında kavgası olmayan çok azdır.

 Anadolu coğrafyasında, o yüzden derin kültürleri, insan sevgisi, bilime, sanata önem veren bir bölgenin çocuğu olmaktan mutluyum. Durucasu’lularla bu akşam da beraber olmaktan da ayrıca mutluyum çünkü müthiş bir kalabalık var bugün Göle’nin birkaç köyünün gecesi olmasına rağmen bu gece müthiş bir kalabalık sizleri kutluyorum. 

Bu anlamda o yüzden bunu güçlendirmek lazım, daha çok bir arada durmak, daha çok birbirimize sahip çıkmamız lazım, inanın bunu yaparsak hem kendi bölgemiz için hem de çevremizdeki bölgelere büyük katkı sağlayacağımızı düşünüyorum.  

BAŞKAN POLAT TEŞEKKÜR ETTİ

Gecenin açılış konuşmasında katılım ve ilgiden dolayı konuk ve köylülerine teşekkür eden Durucasu Dernek Başkanı Hüseyin Polat, Köy’deki tapu kadastroda yaşanan haksızlıkların giderilmesi için ricada bulundu.

Göle ilçesi İstanbul Durucasu Köyü Derneğinin Yönetim Kurulu ve İzmir Şubesinin Yönetim Kurulu üyeleri sahnede hemşehrilerini birlikte selamladılar

MAHİR YILMAZ, HALAY ÇEKTİRDİ

Ardahan ili Göle ilçesi Durucasu (GRDIMAL) Köyü Kültür ve Dayanışma Derneğinin düzenlediği geleneksel KAZ gecesinde sahne alan Halk Müzik Sanatçısı Mahir Yılmaz’ın, söylediği yöremize ait söylediği bir birinden güzel halk türküleriyle konuk ve durucusu halkı saatlerce halay çektirip stres atmalarına vesile oldu.

Esenyurt Belediyesi Kültür merkezinde gerçekleyen Fikret Demirci’nin sunuculuğunu yaptığı geleneksel KAZ gecesine İzmir’den, Bursa’dan ve Göle Durucasu köyünden katılım olması dikkatlerden kaçmadı.

KATKI SUNANLAR ÖDÜLLENDİRİLDİ

Yoğun katılım ve ilginin yaşandığı KAZ gecesinde Derneğe sunduğu katkılarından dolayı İzmir Durucasu köyünün bayanları adına Ayşe Işık’a plaketini Durucasu Köy Dernek Başkanı Hüseyin Polat,

İzmir dernek başkanına Tuncer Polat’a iş adamı Güven Delibalta plaketini verdi.

Durucasu Köyü Derneğin eski başkanı Fikret Demirciye Plaketini Durucasu Köy Derneğinin kurucu Başkanı Nasip Aktürk,  Eski Dernek Başkanı Akın Aktürk’e Plaketini Firgani Delibalta, Durucasu Köy Derneği eski Başkanı Metin Delibalta’ya plaketini, İşadamı Mehmet Polat, Durucasu Köy Derneğinin eski Başkan Vural Akgöz’e plaketini  İzmir Durucasu Köy dernek Başkanı Tuncer Polat verdi.

İzmir dernek başkanına Tuncer Polat’a iş adamı Güven Delibalta plaketini verdi. İşadamı Güven Delibalta, 

Merhum Cavit Aktürk’ün plaketini eşi Gülnaz Aktürk alırken Plaketini Durucasu Köy Dernek Başkanı Hüseyin Polat verdi.

Merhum Akın Aktürk’ün plaketini eşi alırken plaketini Durucasu Köy Dernek Başkanı Hüseyin Polat verirken duygulu anlar yaşandı.

OZANLAR SAZLARINI KONUŞTURDU

Halk Müzik sanatçısı Özgur Karagoz’ün türkülerleriyle renk kattığı gecede sahne alan Orhan Üstündağ, Ozan Vait Köroğlu ve Ozan Nasip Aktürk’ söylediği türkülerle ozanlık geleneğini bir kez daha yaşatıldı.

BİR KAZ 2500 TL’YE SATILDI

Gecede açık artırmaya çıkarılan bir kaz için İşadamı Tahsin Polat en fazla 2500 TL verip KAZ’I alıp alarak derneğe katkı sunması alkışlandı.

Geceye Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt,  İzmir Durucasu Dernek Başkanı Tuncer Polat,  İstanbul Kars Ardahan Iğdır Derneğinin onursal Başkanı Mustafa Küpeli, Göle Derneğin eski Başkanı Naip Aktürk, işadamları, sivil topum örgütleri, meclis üyeleri muhtarlar ve çok sayıda Göle Durucusu köylüleri katıldı.

YÖNETİM KURULU TAKDİR TOPLADI

Gecenin başlamasında konuk ve Durucasu köylülerini kapıda karşılayan Dernek Başkanı Hüseyin Polat, Başkan Yardımcısı Turgay Bardakçı, Sayman Ali Odabaş, Sekreter Kazım Aktürk ve Yönetim kurulu üyelerinden Remzi Koca, Muğudet Odabaş, Ali Dolapçı ve Çetin Işık gece boyu köylüleriyle tek tek ilgilenmeleri dolayı herkesten taktır topladılar.

NOT ayrıntıları gelecek

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Göle, Durucasu, Köylüleri, Salona, Sığmadılar,
Yorumlar
Haber Yazılımı