Haber Detayı
19 Ekim 2019 - Cumartesi 19:10
 
Guluyev: “Azerbaycan’ın bağımsızlığını Ümummilli lider Haydar Aliyev`e borçludur”
Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev,18 Ekim Azerbaycan Cumhuriyeti`nin Bağımsızlık Günü sebebiyle yayınladığı açıklamada, Azerbaycan’ın bağımsızlığını Ümummilli lider Haydar Aliyev`e borçlu olduğunu söyledi.
Kars Haberi
Guluyev: “Azerbaycan’ın bağımsızlığını Ümummilli lider Haydar Aliyev`e borçludur”

Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev,18 Ekim Azerbaycan Cumhuriyeti`nin Bağımsızlık Günü sebebiyle yayınladığı açıklamada, Azerbaycan’ın bağımsızlığını Ümummilli lider Haydar Aliyev`e borçlu olduğunu söyledi.

Tacettin Durmuş/Serhat Birikim

Başkonsolos Guluyev mesajında şu ifadelere yer verdi: “Azerbaycan Cumhuriyeti`nin 1991. yıl Ekim ayının 18’de Azerbaycan Halk Cumhuriyeti`nin varisi olarak kendi devlet bağımsızlığının yeniden elde etmesi tarihi gününden 28 yıl geçiyor. Müslüman doğusunda ilk demokratik Cumhuriyet olan Azerbaycan Halk Cumhuriyeti`nin bayrağını, istiklal marşını ve armasını kendi devlet artibutları gibi kabul etmesi ve 28 Mayıs gününün devlet bayramı çapında kutlanılması Azerbaycan Cumhuriyeti`nin 1918-ci yılda imzalanmış İstiklal Bildirgesine ve Azerbaycan Halk Cumhuriyeti`nin devlet yapılanması alanındaki hizmetlerine derin saygı ve ihtiramının göstergesidir.

Asırlar boyunca bağımsızlık arzusuyla yaşamış halkımız ayrı-ayrı devletlerde farklı imparatorlukların ve büyük devletlerin bünyesinde olmasına bakmaksızın, her bir halkın milli varlığının önemini kapsayan faktörleri-dilini, milli-geleneksel değerlerini ve kültürünü göz bebeği gibi koruyup saklamanın yanı sıra, dünya kültürü hazinesine de eşsiz katkılarda bulunmuştur. Devlet bağımsızlığımızın yeniden kazanılması bize Azerbaycancılık davası yolunda sımsıkı birleşerek uluslararası hukukun öznesine çevrilmek ve demokratik, hukuki, laik devlet kurmak imkanı yaratmıştır.

XX yüzyılın sonunda Sovyetler Birliği’nin çöküşünün ardından, Azerbaycan halkı son yüzyılda ikinci kez kendi kaderini belirleme şansı elde ederek bağımsızlığını ilan etti. Şöyle ki, Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi, 18 Ekim’de düzenlediği dönem toplantısında Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Devlet Bağımsızlığına dair kararın oybirliğiyle kabul edilmesiyle Azerbaycan bağımsız bir ülke oldu.

 1991-ci yıldan itibaren bağımsızlık yollarında ilk adımlarını atarken Azerbaycan Cumhuriyeti`nin geçirdiği derin siyasi, ekonomik ve sosyal krizin yanısıra, Ermenistan’ın askeri tecavüzü, Azerbaycanlılara karşı yürüttüğü etnik temizleme siyaseti ve Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ sorunu ile karşı karşıya kalmıştı. Yalnız umummilli lider Haydar Aliyev`in 1993-cü yılda iktidara dönüşü ve yürüttüğü bilge siyaset sonucunda ülkenin yok olma tehlikesine, bölücü eğilimlerine ve başlanan vatandaş savaşına son koyuldu, devletle halkın birliği sağlanıldı. Sosyo-politik sabitliğin tesis edilmesi, askeri operasyonların durdurulması ve “Asrın Mukavelesi”nin imzalanması bütün alanlarda geniş kapsamlı reformların başlamasının temelini yarattı.

Devlet petrol stratejisinin hayata geçirilmesinin yanı sıra bu yıllar süresinde ülkemizde modern ekonominin temellerinin oluşturulması, toprak reformlarının hayata geçirilmesi, sahibkarlığın geliştirilmesi, maliye-bank sisteminin kurulması, ticaretin liberalleştirilmesi ve ahalinin sosyal savunmasının temin edilmesi yönlerinde önemli projeler gerçekleştirilmiştir. Geçiş dönemini başarıyla sonuçlandıran ülkemiz ekonomisinin hacmini bir kaç kez artırarak bu gün devamlı gelişim prensiplerine sadık, güclü altyapı ve gelişme potansiyeline sahip ekonomi kurmuştur.

Bu bağlamda, geride bıraktığımız yirmi sekiz yıl süresince Azerbaycan halkı, Azerbaycan Cumhuriyeti`nin devlet yapılanması süresi boyunca en öncelikli amaç olan halkımızın arzu ve dileklerini gerçekleştirerek bütün alanlarda elde ettiği başarılarla haklı olarak gurur duya bilir. Başarılı iç ve dış siyasetimiz sayesinde devletçilik geleneklerimiz sağlamlaştırılmış, ekonomimiz gelişmiş, kültürümüz zenginleşmiştir. Bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti bu gün her bir vatandaşımız ve yurtdışında yaşayan soydaşımız için gerçek gurur kaynağıdır. Ali Baş Komutanımızın emriyle bir gün işgal altında olan topraklarımız da azad edilecek ve bağımsızlığımız Azerbaycan`ın bütün bölgelerinde tesis edilecektir.

Bu bayram vesilesiyle, dünyanın dört bir yanında yaşayan bütün soydaşlarımızı gönülden tebrik ederek, bağımsız şanlı bayrağımızın ebediyen dalgalanmasını arzu eder, iyi bayramlar dilerim.” Dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Guluyev:, “Azerbaycan’ın, bağımsızlığını, Ümummilli, lider, Haydar, Aliyev`e, borçludur”,
Yorumlar
Haber Yazılımı