Haber Detayı
13 Ekim 2017 - Cuma 10:24
 
Hüryurt ailesinin hayat serüvenini anlatan kitap raflardaki yerini aldı.
Bir asrı aşkın süredir Kars’ın kültür, sanat, edebiyat ve siyaset hayatına tanıklık eden Hüryurt ailesinin hayat serüvenini anlatan kitap raflardaki yerini aldı.
Kars Hab Haberi
Hüryurt ailesinin hayat serüvenini anlatan kitap raflardaki yerini aldı.

Bir asrı aşkın süredir Kars’ın kültür, sanat, edebiyat ve siyaset hayatına tanıklık eden Hüryurt ailesinin hayat serüvenini anlatan kitap raflardaki yerini aldı.

Tacettin DURMUŞ / Serhat Birikim Medya Grubu

Kitap, Hüryurt ailesinin hayatının yanı sıra dönemin olaylarını da ele alıyor.

 

Türk Edebiyatında “silsilename” olarak bir ilk olma özelliğini de taşıyan “Gümrü’den Kars’a (Çapan) Hüryurt Ailesi 1869-2017” isimli eser, Araştırmacı, Şair, Yazar, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni İbrahim Çapan imzası ve Doğuhan Kitap etiketiyle okuyucuyla buluştu.

 

176 sayfadan oluşan kitap, bugün Ermenistan sınırları içerisinde kalan, eski Türk yurdu Gümrü’de değirmenci Cafer Bey’in doğumuyla başlıyor.

 

Çapan ailesi “Karslı” olmadan önce, doğdukları şehirden Ermeni Taşnak baskısından ötürü çareyi “kaç”makta buluyor. Gümrülü Azerbaycan Türklerinin kafileler halinde Kars’a göçmelerine de “kaçakaç” ( kaç ha kaç) deniliyor. Eser, Gümrü’nün en sert kışında başlayan göç hikayesini veTürkiye’ye gelişlerini anlatıyor.

 

Azerbaycan’dan Gümrü’ye, Gümrü’den Yozgat ve Kars’a uzanan hikâye, Azerbaycan Gence, Erzurum, Iğdır, Ağrı, Ankara ve İstanbul’da devam ederek, Kars’ta son buluyor.

 

Gümrülü Çapan ailesinin liderlik ve cesaret vasıflarını birleştirerek nasıl Karslı olduklarının anlatıldığı eserde ; Cafer Bey Çapan, Seyfi (Çapan) Hüryurt, Mesime (Senger) Hüryurt, Hamza (Ağa) Senger, Erol (Çapan) Hüryurt, Firuze (Uğurlu) Hüryurt, Aziz, Fazıl ve Necla Uğurlu, Ahmet Erbil Hüryurt, Kübra (Köksal) Hüryurt, Harun ve Hatice Köksal’ın hayat hikâyeleri yer alıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hüryurt, ailesinin, hayat, serüvenini, anlatan, kitap, raflardaki, yerini, aldı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı Başlığım sayfa içeriği