Haber Detayı
07 Ocak 2021 - Perşembe 23:32
 
İş İnsanı Gültekin Güvensoy; “Sarıkamış Türk'ün Şanlı Sayfasıdır “
İş insanı Gültekin Güvensoy; Sarıkamış kuşatma harekâtı 90 bin yiğidin çarpışarak savaştığı, donarak karlar altında kaldığı ve 90 bin yüreğin donduğu yerdir.
Ankara Haberi
İş İnsanı Gültekin Güvensoy;  “Sarıkamış Türk'ün Şanlı Sayfasıdır “

İş insanı Gültekin Güvensoy;  Sarıkamış kuşatma harekâtı 90 bin yiğidin çarpışarak savaştığı,  donarak karlar altında kaldığı ve 90 bin yüreğin donduğu yerdir.

Güvensoy, ‘Enver Paşa'nın,  93 Harbi'nde Doğu Anadolu'da kaybedilen Kars, Batum, Artvin ve Ardahan'ı da geri almak ve ardından Kafkasya'ya yönelmek amacıyla, Türk ordusuna, insan boyunu aşan karla kaplı Allahuekber Dağları üzerinden Sarıkamış'a doğru harekete geçme emri ile başlayan Sarıkamış kuşatma harekâtı 90 bin yiğidin çarpışarak savaştığı,  donarak karlar altında kaldığı ve 90 bin yüreğin donduğu kahramanlık öyküsü ve 90 Bin Ananın Ağıtın Yakıldığı yerdir’ dedi.

Sarıkamış dramının 106. Yılında konuşan Güvensoy Şirketler Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı Gültekin Güvensoy; Sarıkamış "“Sarıkamış Türk Tarihinin Şanlı Sayfasıdır “ " Dedi.

            Sarıkamış harekâtının 106 yılında Türkiye Şehitleriyle yürüyor anma etkinlik öncesi Serhat Birikim Gazetesine bir açıklamada bulunan İşadamı Gültekin Güvensoy; Sarıkamış, Kars ve Ardahan'ı işgalden kurtarıp daha sonra Kafkaslardaki Müslümanlara ulaşmak için ağır bir karar alan Başkomutan Enver Paşa'nın emri üzerine 118 bin askerle 22 Aralık 1914'te, "Sarıkamış Kuşatma Harekâtı"  ağır kış şartları hesaba katılmadığı için hezimetle son buldu. Eğer 3 ay önce ve 3 ay sonra yapılsaydı bugün bu acıları konuşmuyorduk. dedi

Harekâta lojistik yönden hazırlıksız başlayan on binlerce askerimiz 60-70 cm. kara, -30,35 derece soğuğa ve açlığa karşı mücadele verip 90 bin civan çarpışarak bir kısmı donarak şehit oldu diyen , Güvensoy Şirketler Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı Gültekin Güvensoy;  Sarıkamış Harekatı aynı zamanda Türk halkının çok zor geçen dört yıldan sonra bir de Kurtuluş Savaşı'nın zorluklarını göğüsleyerek, fedakarlığının adeta destanlaştığı bir kahramanlık destanıdır " Dedi

''Bu vatan için canını feda eden bütün şehitlerimizi saygı ve hürmetle selamlıyorum. Diyerek konuşmalarını şöyle sürdürdü;

 Kafkasya, Orta Asya, Afganistan ve Hindistan'da ki tüm Müslümanlar ayaklanarak İngiliz ve Rusları arkadan vurabilmek için  "Kutsal Savaş" çağrısı yapan Enver Paşanın Saray'daki yaptığı plan -30-40 derece soğukta Allahuekber ve Soğanlı dağlarında tutmadı. Türklerin bir araya gelmesi hayali karlar altında kaldı.

            Güvensoy; Türk ordusunu cesaretiyle soğuya meydan Okuyan Enver Paşa'nın Turan İmparatorluğu ve İslam birliği kurma ve 'var olma' yolunda 93 harbinde Ruslara verilen toprakları geri almaktı. Başlattığı Sarıkamış Kuşatma harekatı Tam tesisatlı Rus ordusundan çok karlı dağlar geçit vermediği için büyük bir yenilgiyle son buldu.  Dedi.

            Balkanlardan Kafkaslara koca bir tarihin arkasında büyük bir çığlık ve yankı bırakan göçüp gididen bütün şehitlerimizi rahmetle hürmetle anıyor Önlerine saygıyla eğiliyorum

Eda DEMİR/Ankara/Serhat Birikim

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İş, İnsanı, Gültekin, Güvensoy;, , “Sarıkamış, Türk'ün, Şanlı, Sayfasıdır, “,
Yorumlar
Haber Yazılımı