Haber Detayı
24 Haziran 2019 - Pazartesi 09:24
 
Kafkas Arı Konağı projesi hayata geçiyor
Vali Mustafa Masatlı Başkanlığında, Dünyada ki 4 arı ırkından birisi olan, Kafkas Arı Irkının Gen Merkezi Ardahan ilimizde, arıcılığın geliştirilmesi, sorunlar ve çözüm önerilerinin görüşülmesi üzerine toplantı düzenlendi.
Ardahan Haberi
Kafkas Arı Konağı projesi hayata geçiyor

Toplantıya, Vali Yardımcısı Mehmet Kılıç, Tarım Orman İl Müdürü Turgay Şişman, Kafkas Arısı Gen Merkez Müdürü Sinan Aydın, ilçe tarım müdürleri, Arıcılar Birliği Başkanı, Arıcılar Derneği Başkanı, SERKA il koordinatörü ve ilgili sektör temsilcilerinin katıldı. 

Toplantıda, il geneli arı konaklatmada karşılan sorunlar ve kaçak arı girişleri ile ilgili etkin mücadele tedbirleri, arıcıların koloni kayıpları ve hastalıklara karşı toplu mücadele etmesi için gerekli eğitimlerin artırılması, Ardahan Devlet hastanesi içerisinde açılması planlanan apiterapi uygulama merkezinin projelendirilerek faaliyete sokulması için gerekli adımlar ve Gen Merkezi Müdürlüğünün Kafkas Arı Konağı projesinin mevcut son durumu hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. 

Ayrıca, Posof ilçesindeki arıcılara verilen destek ödemelerinin tüm koloni sahiplerine ödenmesi için çalışma başlatılması ve Temmuz ayı sonunda Ana arı yetiştiriciliği kursu açılması ve Coğrafi işaretli Ardahan balının analizlerinin Gen Merkezinde yapılarak yine paketlenmesinin sadece kuruma ait dolum ve paketleme tesissinde gerçekleştirilmesine karar verildi. 

Toplantıda Vali Mustafa Masatlı, görüşülen konuların çözüm noktasında bakanlık nezdinde ki konuların ve yerelde çözülecek konular olarak takibinin yapılması bakımından eylem planı oluşturuldu.

Vali Mustafa Masatlı, toplantı öncesi, Kafkas Arısı Üretim Eğitim Gen Merkezi Müdürlüğünde üretimi gerçekleştirilen sezonun ilk Damızlık Kafkas Ana Arısını, bir üreticiye teslim etti.  Arı maskesi giyerek ana arı kutusundan ana arı bulma ve sezon rengine boyanarak kafesleme işlemine eşlik eden Vali Masatlı, İl için çok önemli bir değer olan Kafkas Arısının üretilmesi ve yaygınlaştırılmasının çok önemli olduğunu, Gen Merkezi Müdürlüğü her konuda desteklediklerini ifade ederek kafeslenen ana arıları, arıcılığa yeni başlayan Tekin Keskin’e teslim etti. 

Vali Masatlı ayrıca, Kafkas Arısı Üretim Eğitim Gen Merkezi Müdürlüğünde, Bakanlık personeline hizmet içi eğitim kapsamında düzenlenen Modern Arıcılık Kursu eğitimini tamamlayan 26 kursiyerlere katılım belgelerini vererek başarılar diledi. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kafkas, Arı, Konağı, projesi, hayata, geçiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı