Haber Detayı
28 Ekim 2019 - Pazartesi 22:30
 
Kamil SALDUZ; Biz Cumhuriyeti Yolda Bulmadık
Kars Ardahan Iğdır Vakfının Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Salduz, Anadolu'ya giriş Karsta çok savaş olmuş en çok şehit Kars'ta verilmiştir.
İstanbul Haberi
Kamil SALDUZ; Biz Cumhuriyeti Yolda Bulmadık

Kars Ardahan Iğdır Vakfının Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Salduz, Anadolu'ya giriş Karsta çok savaş olmuş en çok şehit Kars'ta verilmiştir.

            Kars'ın Düşman İşgalinden Kurtarılışının 99. yılı ve Cumhuriyetin kuruluşunun 96. yılı dönümü nedeniyle Serhat Birikim Gazetesine açıklamada bulunan İstanbul Kars Ardahan Iğdır Vakfının Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Salduz, 1855'te Karslılar Rusları bozguna uğrattıktan sonra kurtuluş mücadelesi o tarihte başlatmıştır. Diyerek konuşmalarını şöyle sürdürdü;

            Anadolu'ya giriş kapısı olduğu için en çok savaş Karsta olmuş en çok şehit Kars'ta verilmiştir.

             1878-1879 Osmanlı Rus savışında yenilen Osmanlı Kars Ardahan Iğdır ve Batum'u savaş tazminatı olarak dikten sonra, Bölge halkı düşman esareti altında inim inim inlemiş. 43 yıl bayraksız yaşayan Bölge halkı 1917 Bolşevik devriminden sonra bölgeden Ruslar, çekilmesiyle Ermenileri Türker'in üzerine salmıştır. Erminiler Türkleri ahırlara, samanlılıklara doydurup ateşe verip yakmışlardır.

Bu Zulümden Bölgeyi Kurtarmak İçin Karslılar Ve Yöre Kendi Göbeğini Kendi Kesmek Zorunda Kalmıştır

            Yöre temsilcinin katılımıyla kendi bölgelerini savunmak adına (3 Kasım 1918'de Ahıska Hükümet-i,   Iğdır’ı merkez Aras Türk Cumhuriyeti faaliyete geçmiştir (29 Ekim 1918'de, 5 Kasım 1918’de Kars İslam Şurası ve bütün şura hükümetlerini katılımıyla 1919'da 131 temsilcinin katıldığı kongrede Cenub-ı Garbi Kafkas Hükümeti kurulmuştur.

Ermeni zulmüne karşı bir dayanışma başlamıştır.

            1855 Rusların Kars savaşından bozgun uğrattıktan sonra başlayan insan kayıbı ve verdiğimiz şehitler, 1878-1879 Osmanlı Rus savaşından sonra 43 yıl Rus işgalinde devam etmiş, ermeni çetelerini katliamları ve kurtuluş savaşında yüz binlerce şehit vermiş

            Anlatmak istediğim Cumhuriyet çok Karslıların yüreği yanar ne ise Biz Karslılar 1855 yılından b eri bedel ödemişiz. BU yüzden Cumhuriyeti yolda bulmadığımız için hiç bir zaman rüzgar estirmedik.

            Bağımsızlık ateşini 30 Ekimde yakan hürriyet sevdalısı şehitlerimiz Karsı vatan topraklarına katan kahramanlarımızı, kurtuluşta emeği geçen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Kazım Karabekir Paşa başta olmak üzere bütün gazi ve şehitlerimizi şükranla minnetle anıyorum.

İsmail KÜPELİ/İstanbul/Serhat Birikim

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kamil, SALDUZ;, Biz, Cumhuriyeti, Yolda, Bulmadık,
Yorumlar
Haber Yazılımı