Haber Detayı
13 Ağustos 2016 - Cumartesi 16:05
 
Kamil Salduz'in konuşmasıdaki önemli mesajlar
İstanbul'daki Kars sevdalıları grubumuzun dedeman Mart 2016 toplantısında Kars Sevdalılar gurubu adına konuşma yapan İşadamı Kamil Salduz'un konuşmasını bugün göz önüne alırsak önemli ayrıntıları görmüş olacağız
EKONOMİ Haberi
Kamil Salduz'in konuşmasıdaki önemli mesajlar

İstanbul'daki   Kars sevdalıları grubumuzun dedeman Mart 2016 toplantısında Kars Sevdalılar gurubu adına konuşma yapan İşadamı Kamil Salduz'un konuşmasını bugün göz önüne alırsak önemli ayrıntıları görmüş olacağız

 Kars Sevdalıları Platformu adına konuşan Kamil Salduz, "Kars İçin El Ele" konuşmasında, şunları söyledi;
 
Görüntünün olası içeriği: gökyüzü ve açık hava
 

Bizler buraya, dostlarımıza, önemli bir mesaj vermek için toplandık. Biz diyoruz ki; ülkemizi milletimiizi dini ve etnik unsurları kullanarak bölmeye çalışan, dost görünüp düşmanlık yapan, gizlenerek düşmanlık yapan, açık açık düşmanlık yapan herkes bilsin ki, bu milletin birlik ve beraberliğini bozmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Emparyalist güçlerin “böl, parçala, sömür siyaseti” bu milletin gücü karşısında hiçbir anlam ifade etmeyecektir.
Bizler Anadolu’ yu Türklere vatan yapan, doğu kapısının sahipleriyiz. Seyid Ebul Hasan HARAKANİ Hazretleri ve Alperenlerinin torunlarıyız. Düşmana hiçbir zaman aman vermedik, yine vermeyeceğiz. Biz bu topraklarda, Osmanlı İmparatorluğu sonrası ve Kurtuluş Savaşı öncesi 18 Ocak 1919’da, ilk Cenubi Garbi Kafkas Türk Cumhuriyeti’ ni kuran, belki de büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ‘ e Türkiye Cumhuriyeti’ ni kurma ilhamını veren Kars ‘ lıların çocuklarıyız. Kurtuluş Savaşının ilk sancağını da biz diktik. Bununla gurur duyuyoruz.
Serhat Kars’ mız Türkiye’ mizin dört ülke ile sınırı olan tek kentidir. Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan ve İran sınır komşularımızdır. Dolayısıyla, bu stratejik konum bize her daim uyanık, tedbirli, bir ve birlik olma mecburiyetini getirmektedir. Cumhuriyetimizin başlangıcından bu yana Kars’ ımız farklı kültür ve insan mozaiği ile uyum ve huzur içerisinde kardeşçe yaşayarak, tüm ülkemize örnek olmuştur. Ülkemizin en medeni, okuma yazma oranı en yüksek olan şehirlerimizden biridir. Ancak bugün Kars’ını da en büyük zenginliğimiz olan farklılarımız, ayrıştırıcı bir fitne ile toplum ahengimizin bozulmasına çalışılmaktadır. Biz Terekeme. Kürt, Türkmen, Yerli, Çerkez, Azerbaycan Türkü yüzyılla rdır bir arada yaşıyoruz. Bundan yirmi sene öncesine kadar memleketimizde hiç kimse "nerelisin diye" bile sormazken, bugün bir şekilde bizi etnik kimliğimizi sorgulatır hale getirdiler. İnsanlarımızın örgütlenmesi, toplumu yönlendirmesi ve ışık olması amacıyla kurulan bir çok STK’ larımız bile kuruluş isimleri itibariyle, bir fitne aracı olarak kullanılmaya çalışılmaktadır .
Oysaki, Azerbaycan Türkü, Terekeme, Türkmen, Yerli hepsi Oğuz boyu ve onun kollarıdır. Yani hepsi Türk’ tür...Ortak kaderimiz ve kardeşlerimiz olan Kürtler, bu vatanın en az bizim kadar ortağı ve sahipleridir. Peki bu ayrıştırma niyedir? Bunun ülkemize, milletimize yararı nedir? Aslında yapılmak istenen bellidir. Hemen sınırımızda, yanı başımızda Irak’ ta yaşananlar, Suriye’ de yaşananlar gözümüzün önünden film şeridi gibi geçmektedir. Böyle bir zulüm hiç bir millete reva değildir. Düşmanın pusuya yatmış; vatanımızı bölmeye çalıştığı, vatanımıza ve namusumuza göz diktiği ve yüzyıllardır fırsat kolladığı aşikardır. Bin yıldır kendimize yurt ettiğimiz Anadolu’ yu bizden geri alma hevesleri ve hayalleri ortadadır. Bu sebeple, biz, etniğimizi kendi içimizde özgürce yaşarken dosta düşmana bir ve tek olduğumuzu, bu oyuna asla gelmeyeceğimizi herkes bilmelidir. Bu belayla ve onların arkasındaki emparyalist güçlerle hep birlikte mücadele edeceğiz! Zaten de öyle yapıyoruz! Şehidimizin memleketi Yok!... Ağrı, Kars, Edirne, Kayseri, Trabzon, Maraş hiç fark etmez! Vatan için hep birlikte Şehadet şerbeti içiyoruz!...
Geçmişini ve tarihini bilmeyen milletler, geleceğini kuramazlar. Dünya’da yaşayan 250 milyon Türk, bugün Türkiye Cumhuriyetinin gözünün içine bakıyor. Tek umut, tek dayanak olarak ve arka olarak bizi görüyor. Bizim en büyük başarımız, iç barış, huzur ve birliğimizdir. Düşman tüm unsurlarıyla bunu bozmaya çalışmaktadır. Buna fırsat vermeyeceğiz.
Birinci Dünya Savaşında yedi düvelin ülkemizi paramparça etmek için hep birlikte üzerimize geldiğini unutmadık! 1961 yılında Barış Gönüllüleri adı altında Kars’ ımıza Amerikalıların gelip. Tüm köylerimizde yatay ve dikey anketler yaparak, şehrimizi ve güzel insanlarımızı ayrıştırmak adına, taa o tarihlerde, oyun kurduğunu biliyoruz. Aynı oyunu Ağrı’ da Muş’ ta Van’ da ve diğer birçok ilimizde de oynayarak, nüfus haritamızı çıkardıklarını da biliyoruz. BİZ BU OYUNU BOZARIZ!
Biz bu toprakları sizin oyun alanınız da yaptırmayacağız!...
Kurtuluş Savaşımız sonrasında Hatay Problemini çözmeye çalışırken, Fransız’ ların Dersim ayaklanmasını çıkarttığını: İngilizlerin Türk Toprağı olan Musul ve Kerkük ‘ ü elimizden almak için, Şeyh Sait ayaklanmasını çıkardığını, Ermenilerin Yakın tarihimizde, Asala Terör Örgütünü Kurup, Arkalarına Fransızları da alarak onlarca diplomatımızı ve masum insanımızı katlettiğini de, Karabağ’ı da unutmadık!
Affınıza sığınarak ülkemizin genel konjüktürü hakkında düşüncelerimizi ifade ettikten sonar, Kars Sevdalıları grubunun temel görüşleri hakkında bilgi vermek istiyoruz.
Biz Kars sevdalıları hiçbir siyasetin ve siyasi partinin uzantısı değiliz. Kars’ımız bu ülkenin farklı kültürlerinin en güzel sentezi ve birlikte yaşama iradesinin en güzel örneğidir. Biz Kars sevdalıları ülkemizde hiçbir etnik siyaseti Kabul etmiyoruz. Hayat görüşümüz ve imanımız gereği, hiçbir ırkın diğerine üstünlüğünü tanımıyoruz. Herkesin eşit olduğuna inanıyoruz. Ancak bir Çin ‘ linin, bir Afrika’ nın Amerika’ da yaşarken ben “Amerika’lıyım”, bir Faslı’ nın bir Cezayir’inin Fransa’ da yaşarken ben “Fransızım” diyebildiği gibi, Türkiye’ de de yaşayan lazın, çerkezin, kürdün, boşnağın ve herkesin “Ben Türküm” diyebilme iradesini ve üst kimliğini kullanmasının gerekliğine inanıyoruz.
Bunu hiç kimsenin kimliğini inkâr etmek adına değil, aramıza fitne sokmak isteyenlere fırsat vermemek adına istiyoruz. Bu yüzden maksadımız Kars’ ımızın ve ülkemizin çimentosu olmak, birlik ve beraberliğimizi güçlendirmektir.
Bu bağlamda Kars Sevdalıları olarak geçmişten günümüze, Kars ve Karslıları bir arada tutmak, kültürel doku ve yapımızı güçlendirmek, toplumsal iletişim ve koordinasyonumuzu daha ileri seviyelerde ulaştırmak adına yaptığımız bu toplantımıza katılarak, bizleri onurlandırdığınız için hepinize çok teşekkür ediyoruz. Saygı ve Hürmetlerimizle…

Kars sevdalıları Platformu
Kamil SALDUZ
KAI VAKFI Yönetim Kurulu Üyesi

Kaynak: Editör: Ayten Alkaşı
Etiketler: İstanbuldaki, , , Kars, sevdalıları, grubumuzun, dedeman, Mart, 2016, toplantısı
Yorumlar
Haber Yazılımı