Haber Detayı
10 Temmuz 2020 - Cuma 21:04
 
Kars Arpaçay Dernekler Federasyonu yola Çıktı.
8 Temmuz'da bir araya gelen Kars ili Arpaçay ilçe ve Köy dernekleri, İstanbul'da kurulu derneklerin birlik ve bütünlüğü sağlamak için Arpaçay Dernekler Federasyonunu kurulmasının kararını verdiler.
Kai-V-Der. Haberi
Kars Arpaçay Dernekler Federasyonu  yola Çıktı.

  8 Temmuz'da bir araya gelen Kars ili Arpaçay ilçe ve Köy dernekleri, İstanbul'da kurulu derneklerin  birlik ve bütünlüğü sağlamak için Arpaçay Dernekler Federasyonunu  kurulmasının kararını verdiler.

            İstanbul Gölbaşı Davet Salonunda yapılan   oturum Başkanlığın  Gazeteci Mustafa Küpeli'in yaptığı toplantısında Arpaçay Dernekler Federasyonunun fikir babası İşadamı Özdemir Polat, KARPAT Genel başkanı Erkan Kaçalı, Küçük Çekmece belediyesi eski Meclis Üyesi Oruç Oymak, Gökhan Türkeş Öngel,  Arpaçay Dernek Başkanı Gündüz Mutlu, İstanbul Kars Ardahan Iğdır Derneğin onursal Başkanı Mustafa Küpeli federasyonunun toplama getireceği maddi, manevi, siyasi, sosyal, kültürel ve toplamsal faydaları hakkında önemli mesajlar verdiler.

POLAT, KARS'IN ARPAÇAY'IN MARKA DEĞERİNİ  YÜKSELTECEĞİZ

            Arpaçay Dernekler Federasyonun kurulması için öncülük eden fikir babası Polat tekstil şirketini yönetim kurulu Başkanı İşadamı Özdemir POLAT;  Bir Arpaçay gecesinde anons edilince baktım Dernek sayısı çok fazla. Bir dernek başkanına sordum Kaç dernek var Arpaçay'ın 30'un özerinde derneği var. Dedim ki neden bir federasyon kurulmuyor.  Cevap alamadım O tarihten sonra   güçlü bir federasyona ihtiyaç duyulduğu için öneride bulundum, metropolde gücümüzü ortaya koymak için  Kars Arpaçay Dernekler federasyona çatısı altında toplanarak güçlü Kars Arpaçay lobisinin oluşması için her türlü destek vereceğimi tekrar dile getiriyorum.

KOÇALİ, BİRLİK OLMANIN ZAMANI

            Daha sonra konuşan Dünya Karapapak Türkleri Birliği (KARPAT) Genel Başkanı Erkan KOÇALİ ise,  Ben her zaman  Kars'lı olmaktan,, Arpaçay'lı olmaktan ve Karapaak' olmakta her zaman gurur duyuyorum. Bölgeye bir vefa borcum olduğu için en fazla yurt okul gibi eğitim yatırımları yaptım ve gelen talepleri değerlendiriyorum. Ama  bütün sorunlarının altından kalkması için Kars Arpaçay Dernekler Federasyonun acilen kurulup memleketin bütün meselelerin sahip çıkmalıdır  dedi

GÖKHAN TÜRKEŞ ÖNGEL ; KARS TÜRKİYE'NİN CAN SİMİDİR

            Dünya’da iz bırakan Karslılar Anadolu topraklarında ilk Cumhuriyeti kurmuş bir sürü yazılmayan destan olan  Kars'ın yeterince tanıtıldığını  dile getiren  Royal Ev Aletleri A, Ş Yönetim kurulu Başkanı Gökhan Türkeş Öngel,  Kars çok zor coğrafyasıdır.  düştükleri yerden  kalkmasını bilen  doğu sınırında Türkiye'nin can simidir

            KAI vakfı duruşunu vizyonusun doğru koysaydı  Seçimler süreçlerinde Siyasi parti Genel başkanlarını ilk ziyaret edecekleri birinci vakıf olabilirdi. Bu nedenle Kars Arpaçay Dernekler Federasyonu güçlü bir çıkış yapması için elemden gelen her türkü katkıyı sunacağım

ORUÇ OYMAK; FEDERASYON KARS ARPAÇAY'IN PATENTİ OLACAKTIR. 

            Daha sonra toplantıya ev sahipliği yapan Gölbaşı Davet Salonun sahibi siyasetçi Oruç Oymak ise; Kars yöresi olarak çok nitelikli bir toplumuz. Müthiş bir kültür zenginliğimiz var bölgesel katma değeri yüksek ürünlerimiz var. Fakat bütün bu zenginliklerinden yeteri kadar faydalanamıyoruz. Kars Arpaçay Federasyon benim için  Kars'ın  İstanbul'da Kültür anlamında  ve kültürel sosyal dayanışma anlamında bir patenti olacaktır.  STK'larımız Bu güne kadar  çok sayıda sosyal kültürel  anlamında doğru işler yapmamıza rağmen hak etiği teşekkürü toplamdan alamamıştır. Bu örgütlülük süreci Siyasetçi, iş adamı, sanatçı ve bütün yaşamımıza artı olarak yansıyacaktır. Bu anlamda üzerime ne düşüyorsa fazlasıyla yapmaya söz veriyorum

BAŞKAN MUTLU, YOLUMUZ UZUN, HERKESİ BU YOLCULUKTA YANIMIZA BEKLİYORUZ

            Daha sonra konuşan İstanbul Arpaçay Dernek Başkanı Gündüz Mutlu ise, Kars ve  Arpaçay’lı hemşehrilerimizin güçlü bir lobi olması  için iyi örgütlenmesi  gerekir Bu anlamda Kars Arpaçay dernekler Federasyonunun  önünde uzun bir yol ve Bütün Kar ve Arpaçaylı hemşehrilerimizi bu yolculukta yanımızda görmek istiyoruz.

KÜPELİ, YENİ BİR YOL ÇİZECEĞİZ

            Daha sonra Kars Arpaçay Dernekler Federasyonun kurulması sürecinde TÜZK yazılması ve her türlü basın yayın desteğini veren  İstanbul KAI derneğinin Onursal Başkanı Mustafa Küpeli ise, Bu şehre aş, İş, bulmak, garson işçi olmak duygularıyla geldik.  

            1989 Yılında Beykoz’da Yücel Çelikbilek, Esenyurt’ta Gürbüz Çapan, Sultan Çifliği’nde Sırrı Çelik Belediye başkanlığını kazanınca bir siyasi kültürün temellerinin atılmasını yanın sıra Gurbette adeta bir diriliş destanı yazdılar. Aradan 30 yıl geçti ama bu süreçte bir belediye başkanı bile seçemedik.

            2019 Yılında Esenyurt’tu Kemal Deniz Bozkurt, Bakırköy Bülent Kerimoğlu ve Şişli belediye Başkanlığını Muammer Keskin yani 3 Ardahanlı kazandı.

            Ardahan STK konusunda başarılı oldular. Ardahan Dernekler Federasyonu, Hoçuvan Dernekler Federasyonu, Ardahan Eğitim Kültür Vakfı, Göle, Çıldır, Hanak Damal ve Posof Dernekler Federasyonunu kurarken, Karslılar bugüne kadar bir tek federasyonu kuramayınca tabana hakim olamadılar.  Bu nedenle  Kars Arpaçay Dernekler  Federasyonu acilen kurulup Baba dediğimiz Kars Ardahan ve Iğdır'a kapsamlı bir abilik yapıp örgütlemede yeni bir yol çizmeliyiz.

TOPLANTIDA ALINAN ÖNEMLİ KARARLAR

Kars Arpaçay Dernekler Federasyon'un Temmuz ayında kuruluşu tamamlanmalı

Federasyon sürecine bütün derneklerin katılının sağlamak için kapsamlı çalışmaların yapılması

Kars ve diğer ilçe derneklerinden talep gelirse  Olağan genel kurul yapıp Kars Dernekler Federasyonu olarak yola devam edilmesi

Kars'ın Serbest Bölge olması için bir çalışmanın başlatılması

Kars'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı kutlanmasının yapılması

Çıldır Gölü, Kuyucak Gölünün Korunması, Sulu tarımın desteklenmesi için çalışmaların yapılması,  Bölgenin fidanlaşması   

Organik ürünlerin  ulusal pazarlara ulaşmasını sağlamak,

Corana Virüsten sonra Gurbette  yaşayan işini aşını kaybetmiş Kars ve Arpaçay'lılıra destek sunulması gibi çok önemli kararlar alındı.

DERNEKLERDEN TAM DESTEK GELDİ

Çok heyecanlı ve verimli geçen toplantıya,

Kanat öderi İş insanı Özdemir Polat,

Kanat öderi İş insanı Erkan Koçali,

Kanat öderi İş insanı Gökhan Türkeş,

Kanat öderi İş insanı Oruç Oymak,

KAI İstanbul Derneğinin onursal Başkanı Gazeteci Mustafa Küpeli

Arpaçay İlçe Dernek Başkanı Gündüz Mutlu,

Arpaçay Koç köyü  Dernek Başkanı Mümtaz Adıgüzel

Arpaçay Doğruyol köy Dernek Başkanı Engin yalçın

Arpaçay Kardeştepe köyü Dernek Başkanı Harun Ocak

Arpaçay Kakaç Köyü Dernek Başkanı Şemistan Papakçı

Arpaçay Kıraç Köyü Dernek Başkanı Yüksel Güneş

Arpaçay Duraklı Köyü Dernek Başkanı Nesip Güneş

Arpaçay Bardaklı Köyü  Dernek Başkanı Agah Adıgüzel

Arpaçay Taşbaşı Dernek Başkanı İsmail Aslan

Arpaçay Terek Köyü  Dernek Başkanı Metin Bulut

Arpaçay Tepecik Köyü Dernek Başkanı Vedat Kurtbaş

Arpaçay Kuyucuk Dernek Başkanı Medet Aydın

Arpaçay Söyütlü köyü Dernek Başkanı Mukrettin Turhan

Arpaçay Aydıngün Köyü Dernek Başkanı Coşkun uğurlu

Arpaçay Dağ Köyü Dernek Başkanı Nesip Yılmaz

Arpaçay İncedere Dernek Başkanı Yavuz Nebioğlu

Arpaçay Okçuoğlu köyü Dernek Başkanı Vedat Topçu

Arpaçay Göldalı Köyü  Dernek Başkanı Bekir Aras

Arpaçay  Üçpınar köyü Dernek Başkanı Nurullah Güngör

Arpaçay Pergit Köy dernek Başkanı İhsannur Nebioğlu                

Arpaçay Möküz Köy Dernek Başkanı Nesurulah Güngör              

Arpaçay Tomarlı Köy Dernek Başkanı İsmet Dadaş  ve Kars Arpaçay'lılar katıldı                       

Burhan AYDIN/İstanbul/Serhat Birikim

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kars, Arpaçay, Dernekler, Federasyonu, , yola, Çıktı.,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı