Haber Detayı
31 Ocak 2021 - Pazar 21:05
 
Kars Tıp Fakültesinden Doktorlar Neden Kaçıyor.
Kars'a olduğu kadar Ardahan ve Iğdır halkına da hizmet veren Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi ne yazık ki kötü yönetim yüzünden sürekli kan kaybediyor.
Kars Haberi
Kars Tıp Fakültesinden Doktorlar Neden Kaçıyor.

Kars'a olduğu kadar Ardahan ve Iğdır halkına da hizmet veren Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi ne yazık ki kötü yönetim yüzünden sürekli kan kaybediyor.

Kars'ta kaynar su dolu çaydanlığın üzerine devrilmesi sonucu vücudunda 2. ve 3. derece yanıklar oluşan 2 yaşındaki Hamit Akçil, Kars Tıp fakültesinde tedavisi yapılamadığı için Erzurum Şehir Hastanesi'nde tedaviye alındı. Diye yaptığımız Haberimizden sonra gazetemize telefon ve mesajlar gelmeye başladı.

Karslıların sahiplendiği bütün ihtiyaçlarına duyarlı kaldığı ve  geçen ay Kars Ardahan Iğdır Vakfı İşadamları Konseyinin gönderdiği 200 Bin liralık son sistem solunum cihazı Tıp fakaltesinde Dr neden durmuyor diye Karslılar tepki gösteriyor

Gazetemiz yazdı, Sağlık sorunun Kars Tıp Fakültesinde çözemeyip Erzurum’a götürmek zorunda kalan hasta sahipleri feryatların yükseltti.

Karslı Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Yusuf Günerhan 6 kişiden 70 kişiye çıkarıldı. Kars’lı kendi çocuğuna sahip çıkmazsa gelenlerde böyle yapar.

 Son bir yılda 25 öğretim üyesi doktor istifa ederek başka şehirlere gitti. Birçok doktorunda eli kulağında olduğunu, gitmeye hazırlandığını duyuyoruz.

 Şu anda hastanede Nöroloji, Fizik tedavi, Cildiye, Çocuk Cerrahisi, Plastik Cerrahisi, Nükleer Tıp,  Göğüs Cerrahisi, Endokronoloji, Gastroenteroloji,  Romatoloji, Onkoloji gibi birçok bölüm doktor olmadığı için kapalı durumda ve bu nedenle hizmet verilmiyor. 

ÇOCUK HASTALIKLARI, RADYOLOJİ İLE KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM BÖLÜMÜNDE KAPANDI KAPANACAK.

 Geri kalan bölümlerde doktor sayısı az ve bunlarda da meslektaşlarının gitmelerinden ve idarenin bu duruma duyarsızlığından dolayı huzursuzluk mevcut. 

Bunun sonucunda Karslı hastalar kendi şehirlerindeki Üniversite hastanesinde doktorsuzluk yüzünden gidemediği için Erzurum, İstanbul ve Ankara gibi şehirlerdeki Üniversite Hastanelerine gitmekte bu durumda Kars ilimiz ekonomik, zaman ve can kayıplarına yol açmaktadır.

Kapalı bölümlerdeki milyonlarca verilerek alınan cihazlar paslanmaya terk edilmiştir. Ayrıca kapalı bölümlerde Tıp Fakültesi öğrencileri, geleceğin doktorları eğitim alamamaktadır.

Bu durumun en önemli nedeni Tıp Fakültesi yönetimi yani Dekan ve bu duruma seyirci kalan Üniversite yönetimidir.

Karsta ne yazınki emekli olmak için dışarıdan gelen, yani zaman doldurma dışında bir beklentisi olmayan hocalar idareci yani dekan yapılmaktadır.

Bu nedenle dekanların hastaneye bir katkısı olmamakta, zar zor doktor gelen hastanede, doktorları tutmayı bırakın var olan doktorları kaçırtmak için bir gayret etmektedirler.

Amaç ilimizi sağlık alanında diğer illere bağımlı olması ise bu durum başarılı bir şekilde yerine getirilmektedir.

Bugün görevde olan Sn. Dekan bunun en güzel örneğidir. Sıkıntıları saptayıp çözüm üretecek, yeni doktorların gelmesi ve daha iyi eğitim verilmesi için uğraşacak yerine çalışan doktorları kaçırtmak için özel gayret sarf etmektedir.

 İlimizin siyasileride bu durumu bildikleri halde bilmemezlikten gelmekte, duyarsız kalmaktadırlar.

Korkarımki bir süre sonra hastanemizde idari personel, sekreterler ve temizlik personeli dışında kimse kalmayacaktır.

 Ne acıdırki yıllardır var olan ve son yılda artan bu soruna karşı attığımız çığlık duyulmamakta veya önemsenmemektedir.

Böyle devam ederse Erzurum’a bağlılığımız artacak ve bir sürü hastamız Erzurum’da giderken yolda ölecek.

KARS’LILARA ÇAĞRIMIZDIR

Yıllardır hastalarımızı Erzurum’a gederken yolda kaybettik. Karslıların bu kaderinin değişmesi için:

Kars Ardahan Iğdır Vakıflarına, Dernekler Federasyonlarına, Derneklere, İş dünyasına, siyasi parti temsilcilerine, muhtarlara, oda başkanlarına, doktorlarımıza ve bütün ilgililer çağrımızdır.

İLGİLİLERDEN CEVAP BEKLİYORUZ

Hayati önem taşıyan Dr. Olmadığı için Kars ve çevre illerdeki hastaları Erzurum’a gitmek zorunda bırakan bu Haberimizden sonra Kars Milletvekilleri, Kars Kafkas Üniversitesinin Kars’lı hemşerimiz Rektör Prof. Dr. Hüsnü Kapu ve Tıp Fakültesinin Dekanı Prof. Dr. Sinan Kocatürk, Karslı Hemşehrilerimizin Gazetemize gönderdiği

habere ne cevap verecekler.

Eğer her hangi bir kurumda bir cevap gelirse noktasında dokunmadan aynen yayınlanacaktır.

Serhat Birikim Haber Merkezi

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kars, Tıp, Fakültesinden, Doktorlar, Neden, Kaçıyor.,
Yorumlar
Haber Yazılımı