Haber Detayı
05 Ekim 2019 - Cumartesi 22:14
 
Milletvekili Atalay, CHP Genel Başkanı Kaya'ya 1926’yı Sordu
TBMM’de Deli Halit Paşanın vurulduktan sonra karakola çağrılıp idam edilen Ardahan milletvekili Hilmi Bey’den sonra Ardahan İlçe olduğunu dile getiren Ardahan Milletvekili Prof Dr. Orhan Atalay, Sorulması gereken soraların cevaplarını kimse veremez.
Ankara Haberi
Milletvekili Atalay, CHP Genel Başkanı Kaya'ya 1926’yı Sordu

TBMM’de Deli Halit Paşanın vurulduktan sonra karakola çağrılıp idam edilen Ardahan milletvekili Hilmi Bey’den sonra Ardahan İlçe olduğunu dile getiren Ardahan Milletvekili Prof Dr. Orhan Atalay, Sorulması gereken çok sorarsam kimse cevabını veremez. dedi

Şanlıbey ALABAY/Göle/Serhat Birikim

Ardahan Belediyesi ve Ardahan Kültür Sanat Bileşenleri tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Ardahan Kültür-Sanat Günleri nedeniyle etkinliğinde, Ardahan’a hiçbir yatırım yapımlaşıştır diyen CHP Genel Başkan Yardıcısı  Yıldırım Kaya’ya tepki gösteren Ardahan Milletvekili Prof Dr. Orhan Atalay, 17 yılda Ardahan’a toplamda 3 milyar TL'yi aşan bir yatırımla Türkiye’de en çok yatırım alan il olmuştur. Dedi

1926'da sudan bir bahane ile Ardahan Milletvekili Hilmi Beyi akşam karakola çağırıp sabahında idam ettikten sonra Ardahan'ı mebussuz bırakıp ardından da onun il hüviyetini elinden alarak ilçeye çeviren CHP’ sorumludur. dedi.

İŞTE ATALAY’IN YAPTIĞI AÇIKLAMA

'Dinime Sebbeden Müselman Olsa Bari'

Ardahan'ı ziyaret eden CHP Heyeti'ne öncelikle 'İlimize hoş geldiniz' dedikten sonra, '17 yıldır bu ile hiçbir şey yapılmamış' diyen Gn. Başkan Yardımcısına bir-iki hatırlatmada bulunma ihtiyacı hasıl olduğu kanaatindeyim.

Sn. Başkan Yardımcısı, gördüğünüz resim esasında kuruluşun başında bize 'müstemleke tarz-ı idareyi' reva gören 1925 tarihli Şark Islahat Kanunu'nun mucidi CHP'nin bize 'kader' kıldığı meş'um bir tarihin eseridir, bunu bilmenizi isterim, bu bir.

Ak Parti'nin Ardahan'daki yatırımlarına gelince bunu tüm Ardahanlılar her gün bizatihi yaşayarak görüyorlar. 17 yılda toplamda 3 milyar tl'yi aşan bir yatırımla, kişi başına yatırım alan iller sıralamasında her zaman ilk üçü paylaşan bir ilde böyle büyük laflar etmek için o ilin tarihine bir göz attıktan sonra gelmek gerekirdi, bi iki.

1923'den 1950'ye dek süren kesintisiz 27 yıllık devr-i iktidarınızda 'Çocukları okurlarsa memleketi bölerler' histerisiyle bize bir ilkokulu dahi layık görmezken partiniz, bugün yanında geçerken gözünüz açık idiyse şayet mutlaka gördüğünüz, ama vicdanınız kapalı olduğu için itiraf erdeminde bulunamadığınız o muhteşem kam püs içindeki Ardahan Üniversitesi'ni de Ak Parti yaptı.

Şayet vicdanınız açık olsaydı 'yol yaparsak düşman içeriye hızla intikal eder' gerekçesiyle yol'dan bile mahrum kıldığınız Şark'ta bugün seyhat etme imkanı buluyorsanız şayet, bunu da 'batı'da ne varsa doğu'da da o olacaktır' diyen Ak Parti'ye medyunsunuz, bilesiniz.

Kadınlarımızı 30'unda 40'ında iki büklüm yapan omuzluklardan kurtarıp suyu avucunun içine akıtan da, at-eşeksırtında ancak varabildiğimiz yaylara kadar yol ağlarını uzatıp genişleten de, köylerimizi kilit parke taşlarla örüp köylünün ayağınını tozdan-çamurdan kurtaran da Ak Parti'dir.

Duble yollardan, tünellere, kayak merkezlerinden, gümrük kapılarına değin birçok alanda Ardahanımız bugün tezekten doğalgaza kavuşmuşluğun huzurunu yaşıyor, üzülmenize gerek yok.
Bugün okullaşma sürecini tamamlamış, tekli öğretime geçmiş birkaç ilden birisi olan Ardahanımız eğitimden, sağlığa, ulaşımdan turizme, hayvancılıktan spora, altyapıdan şehirciliğe kadar bir dizi parametrelerin tabulardan ve önyargılardan temizlenmiş bir akıl ve vicdanla incelenmesi halinde Ak Parti'nin Ardahan'a kazandırdıkları tüm Ardahanlıların malumudur, kendinizi yormayın.

Ama yine de Ardahan'ın mevcut halini 21. yüzyıla yakıştıramıyorsanız Sn. Başkan Yardımcısı, bunu birisini 9 Şubat 1925'te meclis çatısı altında bugün kendileriyle övündüğümüz katiller tarafından şehit ettikten sonra, diğerini de bir yıl sonra, Ağustos 1926'da sudan bir bahane ile akşam karakola çağırıp sabahında idam ettikten sonra Ardahan'ı mebussuz bırakıp ardından da onun il hüviyetini elinden alarak ilçeye çeviren CHP'li atalarınıza soracaktınız. Çünkü bugün gördüğünüz manzara dün sizin attığınız temeller üzerindeki binanın harabelerinden arta kalmış görüntülerdir. Büyük şehirlerin kirli havasından etkilenmiş olabilirsiniz size tavsiyem Türkiye'nin en temiz havasına sahip Ardahan'da birkaç gün daha misafir edelim, göreceksiniz ciğerleriniz açılacak, kim bilir, belki vicdanınıza da oksijen girişi olur da çalışmaya başlar.

Gene de heyetinizi memleketimizde görmekten memnuniyetimizi ifade eder, daha çok bekleriz. Evet, Ardahan'ın yönetimi el değiştirmiştir ama bilesiniz ki, o el de bizim elimizdir, 'el değildir. Hepimiz memleket için dün birlikte ölmeyi bildiğimiz gibi bugün birlikte çalışmayı da biliriz. Yeter ki, vatan sağ olsun.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Milletvekili, Atalay,, CHP, Genel, Başkanı, Kaya'ya, 1926’yı, Sordu,
Yorumlar
Haber Yazılımı